Różnice między bogatymi, a biednymi

2503

Różnice między bogatymi, a biednymi

Co zrobić, żeby być bogatym –prawdopodobnie takie pytanie zadają sobie codziennie miliony ludzi na całym świecie. Odpowiadamy na to pytanie w prosty sposób: po prostu zmień swoje myślenie. Jak się okazuje, bogaci myślą zupełnie inaczej, niż biedni.

Przepaść pomiędzy bogatymi, a biednymi jest w obecnych czasach ogromna. Tylko 42 najbogatsze osoby posiadają tyle samo majątku, co najbiedniejsze 50 procent na całym świecie, jak podają nowe badania organizacji charytatywnej Oxfam.

W raporcie opublikowanym w poniedziałek Oxfam wezwał do działania w celu pokonania rosnącej przepaści między super bogatymi a resztą świata. Około 82 procent pieniędzy wygenerowanych w zeszłym roku trafiło do najbogatszego 1 proc. światowej populacji jak podał raport, podczas gdy najbiedniejsza połowa nie zanotowała żadnego wzrostu.

Raport jest tym bardziej aktualny, gdy światowa elita polityczna i biznesowa gromadzi się w tym tygodniu w ośnieżonym Davos na corocznym spotkaniu Światowego Forum Gospodarczego, którego celem jest promowanie wrażliwego i odpowiedzialnego przywództwa.

“Coraz większa koncentracja”

Oxfam stwierdził, że jego dane, które niektórzy obserwatorzy skrytykowali pokazały, że nagrody ekonomiczne były “coraz bardziej skoncentrowane” wokół najbogatszych. Organizacja charytatywna wymieniła uchylanie się od opodatkowania, erozję praw pracowniczych, cięcia kosztów i wpływ przedsiębiorstw na decyzje polityczne jako przyczynę rosnącej różnicy nierówności.

Organizacja dobroczynna stwierdziła również, że majątek miliarderów wzrósł średnio o 13 procent rocznie w ostatniej dekadzie, w latach 2006-2015. W ubiegłym roku miliarderzy odnotowali wzrost majątków o 762 miliardy dolarów – na tyle, by siedmiokrotnie zniwelować skrajne ubóstwo. Raport wykazał również, że dziewięciu na dziesięciu z 2043 miliarderów na świecie stanowili mężczyźni.
Dynamicznie rozwijające się rynki giełdowe uznano za główną siłę napędową dla wzrostu zamożności wśród osób posiadających aktywa finansowe w ubiegłym roku. Założyciel Amazona Jeff Bezos powiększył swój majątek o 6 miliardów dolarów w ciągu pierwszych 10 dni 2017 roku – co doprowadziło do zalewu nagłówków oznaczających go jako “najbogatszego człowieka wszechczasów”.

“Koncentracja ekstremalnych bogactw na szczycie nie jest oznaką kwitnącej gospodarki, ale symptomem systemu, który zawiedzie miliony ciężko pracujących za śmieciowe płace ludzi, którzy wytwarzają nasze ubrania i hodują nasze jedzenie” – dodał.

Oxfam opublikował podobne raporty w ciągu ostatnich pięciu lat. Na początku 2017 roku Oxfam wskazał, że ośmiu miliarderów z całego świata ma tyle pieniędzy, co 3,6 miliarda ludzi, którzy stanowią najbiedniejszą połowę światowej populacji. Ulepszone dane wskazują, że zeszłoroczna liczba została zrewidowana na 61, ale organizacja charytatywna twierdzi, że tendencja do pogłębiania się nierówności jest nadal widoczna.

Raport “Reward work, not health” oparty jest na danych z miesięcznika Forbes i corocznej książce Credit Suisse Global Wealth, która szczegółowo opisuje dystrybucję globalnego bogactwa od 2000 roku.

Badanie ocenia majątek osoby w oparciu o wartość majątku osoby fizycznej – głównie nieruchomości i ziemie – bez jakichkolwiek długów, które mogą posiadać. Dane nie uwzględniają płac i dochodów jakie osoba może osiągać w najbliższej przyszłości. Ta metodologia przyciągnęła krytykę w przeszłości, ponieważ student o wysokim zadłużeniu i wysokim przyszłym potencjale zarobkowym zostałby sklasyfikowany jako ubogi według obecnych kryteriów.

Mimo to, Oxfam powiedział, że nawet jeśli majątek najuboższej połowy populacji zostanie ponownie przeliczony ich łączny majątek będzie nadal równy 128 miliarderom.

5 rzeczy, o których bogaci myślą inaczej, niż biedni

Po trzech dekadach rozmów z ludźmi, którzy od zera zrobili fortunę, Stevie Siebold, autor „How Rich People Think” („Jak myślą bogaci”), doszedł do wniosku, że mają oni zupełnie inne podejście do pieniędzy niż ludzie z klasy średniej.

„Bogaci ludzie widzą pieniądze jako narzędzie do uzyskania wolności i uzyskania możliwości do działania, a nie pieniądze jako źródło wszelkiego zła” – zauważa Siebold. „Myślimy o nich jako o źródle wszelkiego zła, więc dlaczego mielibyśmy chcieć czegoś, czym gardzimy?”

Siebold wskazuje w swojej książce sto różnic między członkami klasy średniej a tymi, którzy sami osiągnęli miliony. Poprosiliśmy go, aby opisał niektóre z nich. Możesz przeczytać o nich poniżej

1. Klasa średnia koncentruje się na oszczędzaniu. Bogaci – na zarabianiu.

„Uczymy się oszczędzać, ale nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy. Średni roczny dochód na osobę w 2012 r. Wyniósł 38 tys. Dolarów. Jeśli zaoszczędzimy 10 procent, daje nam to 3800 USD. To nie jest droga do bogactwa, „mówi Siebold.

Bogaci również oszczędzają, ale najpierw skupiają się na zwiększeniu dochodów, aby procentowo zwiększyć zysk.

2.Klasa średnia obawia się rozkręcić własną firmę. Bogaci uważają własny biznes za drogę do zdobycia majątku.

„Większość z nas myśli (…) jeśli zarabiam tyle, a tyle w ciągu godziny, to muszę więcej pracować lub uzyskać podwyżkę, aby mieć więcej pieniędzy. (…) Bogaci ludzie szukają pomysłu, który pomoże rozwiązać problemy innych ludzi, a oni na tym zarobią. ”

Większość rozmówców Siebolda nie dążyła jednak do szalonych pomysłów, ale dokładnie obliczyła ryzyko związane z rozpoczęciem przedsięwzięcia.

3.Klasa średnia podchodzi do pieniędzy emocjonalnie. Bogaci włączają chłodną logikę.

Według Siebolda negatywne myślenie o bogatych i pieniądzach przesłania prawidłowy pogląd wielu ludzi. Nawet mądrzy, dobrze wykształceni i odnoszący sukcesy ludzie, jeśli chodzi o finanse, zaczynają kierować się strachem. Z drugiej strony bogaci nie uważają pieniędzy za coś do stracenia. Dla nich jest to narzędzie, dzięki któremu zwiększają swoje możliwości.

4.Klasa średnia ma luźno zdefiniowane cele i terminy ich realizacji. Dla bogatych to sprawa życia i śmierci.

Podczas gdy klasa średnia liczy na okazję, bogaci koncentrują się na swoim przedsięwzięciu i nigdy nie zapominają, że ich zadaniem jest zarabianie pieniędzy. Nie rozpraszają się, poświęcając się całkowicie jednemu celowi.

5.Klasa średnia żyje ponad stan. Bogaci – poniżej.

„Bogaci bogacą się cicho” – mówi Siebold. – „Niedawno spotkałem Naomi Judd (…) powiedziała mi, że jedynym powodem jej bogactwa był fakt, że nigdy nie wydawała pieniędzy. Nie nosi drogich ubrań i biżuterii. Tak jest w przypadku najbardziej zamożnych ludzi: nie obnoszą się swoim bogactwem. ”

Według Siebolda głównym motorem sukcesu jego rozmówców było dążenie do niezależności. „Będąc bogatym, jesteś całkowicie wolny, nie jesteś niczyim niewolnikiem” – mówi.

Uważa, że jeśli komuś się nie powiedzie, powinien stawić czoła swojemu podejściu do pieniędzy i bogatych ludzi.

„Wiara napędza akcję, a działania przynoszą fortunę”, podsumowuje Siebold. – „Musisz mieć właściwe podejście, aby wykorzystać okazję i rozwiązać problemy, abyś mógł zarobić dużo pieniędzy”.