Skuteczny i bezpieczny transport ładunków

2396

Transport towarów na krótsze i dłuższe odległości wymaga ich odpowiedniego zabezpieczenia. Środki do tego stosowane są tym bardziej zaawansowane, im bardziej wartościowy jest przewożony ładunek. Metody zabezpieczenia bywają różne, ponieważ uzależnia się to także od rodzaju środka transportu.

Jak najskuteczniej zabezpieczyć towary?

Podczas transportu towaru może dojść do różnych problemów, do których zalicza się chociażby zakłócenia stabilności użytego środka na drodze. Przewożone produkty mogą się przesuwać i przemieszczać, a od tego bardzo blisko do powstania poważnych uszkodzeń. Prostym sposobem na uniknięcie tego rodzaju problemów jest odpowiednie upakowanie towaru. Niekiedy nie są potrzebne żadne dodatkowe rozwiązania – gdy ładunek jest ujednolicony pod względem kształtu, łatwo wpasowuje się w przestrzeń wnętrza pojazdu. Jeśli nie jest, można spakować go w prosty sposób, używając kartonów, palet, sznurów, lin itd.

Przeciw siłom fizyki

W wielu przypadkach stosuje się także dodatkowe mocowania, które pozwalają na całkowite unieruchomienie ładunku. Nazywa się to „opasaniem”. Wykorzystanie opasania niemalże uniezależnia transportowane towary od sił fizyki działających na nie podczas jazdy. Bardzo często oba sposoby łączy się, dzięki temu całość jest stabilna i unika się powstawania przypadkowych uszkodzeń. Gdy towar jest cenny, nawet minimalne problemy mogą przyczynić się do utraty jego wartości, więc stosowanie łączonych zabezpieczeń jak najbardziej ma sens.

W czym przewożony jest ładunek?

Towar o dużych rozmiarach nie mieści się w kartonach czy skrzyniach, ale może być mocowany oraz zabezpieczany za pomocą palet, pasów czy sznurów. Pomocne są zwłaszcza palety lub podobne rozwiązania, bo dzięki nim można zapobiec przypadkowemu rozsypywaniu lub przesuwaniu się towaru. Gdy produkty są mniejsze, niejednorodne lub specjalnie cenne, wykorzystuje się kartony, opakowania plastikowe albo nierzadko skrzynie. W przypadku przemysłu spożywczego, szczególnie częste są opakowania, które łatwo zachować w sterylnej czystości i które zapewniają dłuższą świeżość produktów (głównie z tworzyw sztucznych, rzadziej z drewna). Najwięcej starań wymagają produkty o krótkim terminie przydatności, czyli na przykład świeże owoce, mrożonki itd.

Dodatkowe środki

Podczas pakowania ładunku do transportu niezbędne jest zastosowanie wielu pomocniczych elementów. Istnieje ważna reguła – wszelkie, nawet najbardziej podstawowe rozwiązania, muszą być jak najwyższej jakości, najlepiej nowe. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko, że w najmniej spodziewanym momencie zawiodą. Przed wykorzystaniem elementów do zabezpieczenia transportu niezbędny jest przegląd techniczny. W firmach regularnie transportujących ładunki lub np. w przypadku kurierów, zatrudniane są dodatkowe osoby odpowiedzialne za regularne przeglądy. Wykonuje się je najczęściej tuż przed przewozem. Sprawdzany jest też sposób zabezpieczenia ładunku, ich wytrzymałość, ułożenie w przestrzeni ładunkowej, nacisk wywierany na płaszczyznę nadwozia lub innej części pojazdu.