Inne kryptowaluty – co inwestor powinien o nich wiedzieć?

1078

Bitcoiny nie są jedynymi kryptowalutami. Kursy, notowania innych, mniej znanych, ale i atrakcyjnych, można znaleźć na wielu portalach finansowych. Stają się one coraz bardziej popularne. Charakteryzują się również dużą zmiennością co powoduje potencjał do osiągnięcia ponadprzeciętnych stóp zwrotu z inwestycji.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak nazywają się najpopularniejsze kryptowaluty,
  • kim byli ich twórcy,
  • dlaczego warto inwestować w kontrakty CFD na kryptowaluty.

Kryptowaluty – co kopać?

Zwolennicy szyfrowania danych, zwanego potocznie „mininigem” lub wydobywaniem czyli kopaniem, mogą wykorzystywać w ten sposób na rynku nie tylko bitcoiny, ale także inne kryptowaluty, takie jak: ethereum, litecoin czy ripple.

Ethereum

Początek ethereum – tak zwany „Bitcoin 2.0” sięga końca 2013 roku. Oryginalne kontury zostały stworzone przez rosyjskiego programistę Vitalika Buterina. Środki na rozpoczęcie projektu zostały zebrane poprzez sprzedaż pierwszych tokenów ETH na zasadzie crowdfundingu za pośrednictwem ICO. Umożliwiło to uruchomienie sieci 30 lipca 2015 r. Ethereum Switzerland GmbH był odpowiedzialny za sam projekt sieci.

Ethereum vs bitcoin

319/5000Podobnie jak w przypadku bitcoinów, ethereum opiera się na technologii blockchain. To jest używane do:

  • stworzenie platformy, która pozwala na zawieranie inteligentnych umów przy jednoczesnym wyeliminowaniu wszystkich pośredników;
  • budowanie aplikacji przy użyciu sieci peer-to-peer.

Sieć, która osiąga te cele, to Ethereum Virtual Machine (EVM). Same tokeny, które służą do dokonywania płatności i wykonywania funkcji podobnych do bitcoinów, nazywane są eterami. Ich celem jest jednak pomocnictwo – podkreśla fakt, że ethereum jest głównie platformą, a nie środkiem płatniczym. Z kolei eter jest paliwem dla prawidłowego funkcjonowania kontraktów lub aplikacji tego typu.

Ethereum opiera się na algorytmie innym niż Bitcoin o nazwie Ethash. Kopanie tokenów jest możliwe poprzez kopanie, podobnie jak w przypadku najpopularniejszej kryptowaluty. Wysyłanie płatności za pośrednictwem ETH jest w większości bardzo szybkie, ale w przypadku dużego zainteresowania działanie sieci może znacznie zwolnić.

Ethereum to projekt o dużym potencjale i wielu zastosowaniach. Na przyszły kurs może mieć wpływ aktualizacja protokołu Raiden, która, podobnie jak w przypadku Lighting Network for BTC, ma na celu zmniejszenie kosztów i czasu transakcji. Rozwój inteligentnych kontraktów i coraz bardziej popularne finansowanie przez ICO z pewnością pozwala nam optymistycznie patrzeć na przyszłość ETH.

Litecoin

Pierwsza litecoin (LTC lub XLC) została stworzona w październiku 2011 r. Jest to druga kryptowaluta w historii, która została wyraźnie wzorowana na wiodącym bitcoinie. Silną inspirację widać także w samej nazwie waluty. W przeciwieństwie do bitcoinów, twórca tak zwanego „Cyfrowego srebra” nie tworzy wokół siebie tak wielkiej tajemnicy – jest to bardziej znany Charlie Lee. Osoba stojąca za litecoin jest programistą, którego część jego kariery była poza drzwiami korporacji Google. Przebieg stabilnej kariery Charlesa Lee zmienił decyzję o współpracy z Coinbase. Litecoin zyskał dużą uwagę na rynku, jednocześnie szybko zajmując na nim ugruntowaną pozycję.

Litecoin to elektroniczny system płatności, który działa dzięki sieci peer-to-peer. Proces wydobywania kryptowaluty jest bardzo podobny do schematu zachowanego w przypadku bitcoinów, ale opiera się na tak zwanym algorytmie Scrypt, który zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo transakcji. Ponadto bloki zawierające zaszyfrowane dane są generowane 4 razy szybciej niż BTC. Oznacza to, że cały łańcuch jest w stanie obsłużyć znacznie większą liczbę transakcji bez konieczności częstych aktualizacji oprogramowania.

Ripple

Ripple (XRP) istnieje już od 2012 roku, ale początki pomysłu sięgają znacznie wcześniejszego okresu, już w 2004 roku. Głównym zadaniem tej kryptowaluty jest wspieranie instytucji we wdrażaniu szybkiej i taniej, a także w tym samym czasie bezpieczne przelewy pieniężne. Jednym z celów twórców jest możliwość przelewu pieniężnego niezależnie od waluty i kraju docelowego przelewu (płatności transgraniczne), przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Na oficjalnej stronie Ripple znajduje się kalkulator, dzięki któremu można obliczyć oszczędności danego banku, które są generowane przy użyciu procesów związanych z kryptowalutą. W przypadku banku, który wykonuje transakcje międzynarodowe w wysokości 15 mln USD rocznie, potencjalne oszczędności mogą wynieść nawet 130 tys. dolary W tej chwili instytucje takie jak np. Accenture, Deloitte, UniCredit Group, a nawet National Australia Bank lub Bank of England. Twórcą pomysłu jest Ryan Fugger. Osobą zarządzającą obecnie całym projektem jest Brad Garlinghouse, który podczas swojej kariery zasiadał w zarządzie Yahoo.