Bank Gospodarstwa Krajowego jest to polski bank państwowy, jedyny tego rodzaju podmiot w Polsce będący własnością Skarbu Państwa.
Został powołany przez prawo do wspierania rządowych programów społeczno-ekonomicznych, a także programów samorządu lokalnego i rozwoju regionalnego. Współpracuje z innymi instytucjami z Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju: KUKE, PAIH, PARP i ARP.
Państwo | Polska |
Siedziba | Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie |
Adres | 00-955 Warszawa Al. Jerozolimskie 7 |
Data założenia | 1924 |
Forma prawna | przedsiębiorstwo państwowe |
Bank Gospodarstwa Krajowego – najważniejsze informacje
Bank Gospodarstwa Krajowego jest państwowym bankiem rozwoju w Polsce. Został powołany do życia w 1924 r. Bank ma status przedsiębiorstwa państwowego, co oznacza, że instytucja należy wyłącznie do Skarbu Państwa.
Najważniejszą misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest dążenie do rozwoju społeczno-gospodarczego Polski oraz wspieranie sektora publicznego w realizacji jego zadań. Kluczowe priorytety Banku Gospodarstwa Krajowego to:
Funkcje BGK
- Opracowuje systemy poręczeń i gwarancji mające na celu stymulowanie przedsiębiorczości.
- Inicjuje i wdraża programy na rzecz wzrostu gospodarczego w Polsce.
- Jest centrum kompetencyjnym w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, eksportu, spółek komunalnych i samorządów.
- Uczestniczy w programach mających na celu poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostęp Polaków do mieszkań.
- Zarządza programami europejskimi i dystrybuuje fundusze unijne w skali krajowej i regionalnej.
- Jest wiodącą instytucją w procesie konsolidacji finansów publicznych.
- Specjalizuje się w obsłudze rządowych programów finansowych i dystrybucji powiązanych funduszy celowych, a także obsłudze rachunków bankowych instytucji państwowych.
Działalność instytucji w jej obecnej formie reguluje ustawa z dnia 14 marca 2003 r. O Banku Gospodarstwa Krajowego (Dz. U. 2003 nr 65 poz. 594 z późn. Zm.). Obecną przewodniczącą Banku jest Beata Daszyńska-Muzyczka, a Przewodniczącym Rady Nadzorczej – Paweł Borys.
MISJA I NAJWAŻNIEJSZE CELE BGK
Obecna strategia Banku Gospodarstwa Krajowego na obecny czas określa rolę banku jako państwowego banku rozwoju. W tym sensie szczególnie ważna wydaje się misja banku polegająca na wspieraniu rozwoju społeczno-gospodarczego Polski i całego sektora publicznego w realizacji jego zadań.
Kluczowe priorytety Banku Gospodarstwa Krajowego to:
- wzrost gospodarczy oparty o wiedzę i doskonałość,
- zrównoważony rozwój społeczno-terytorialny,
- skuteczne Państwo.
Powyższe trzy priorytety stanowią filary programu działań BGK zwanego Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju. W celu systematycznego wdrażania i pogłębiania statusu realizacji najważniejszych celów rozwojowych Banku, instytucja ta koncentruje swoje działania na takich zadaniach, jak finansowanie reindustrializacji lub ekspansji zagranicznej, zapewniając sprawną obsługę finansów publicznych oraz efektywne wykorzystanie funduszy i programów UE.
Warto również dodać, że Bank Gospodarstwa Krajowego, aby osiągnąć swoje cele, stara się uzupełnić system bankowy, wypełniając lukę rynkową w kluczowych obszarach gospodarki. W tym celu BGK prowadzi działania acykliczne, wdrażając różnego rodzaju programy aktywizujące stagnacyjne sektory rynku. Ponadto Bank współpracuje z innymi instytucjami finansowymi, uzupełniając ich ofertę o bardzo ryzykowne produkty dla samych banków komercyjnych, ale niezbędne do rozwoju gospodarki rynkowej.
HISTORIA POWSTANIA BANKU GOSPODARSTWA KRAJOWEGO
Bank Gospodarstwa Krajowego działa w Polsce od prawie wieku. Został założony w 1924 r. Dekretem prezydenckim, choć warto dodać, że inicjatorem powstania tej instytucji był ówczesny premier i minister skarbu Władysław Grabski. Bank powstał w wyniku połączenia trzech galicyjskich banków publicznych:
- Narodowy Bank Polski,
- Państwowy Bank Odbudowy,
- Linia kredytowa miast małopolskich.
Dr Jan Kanty Steczkowski został pierwszym prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego. Funkcję prezydenta pełnił do końca czerwca 1927 r., A później stanowisko to zajął generał dr Roman Górecki – żołnierz Legionów Polskich, szef Korpusu Kontrolerów Wojska Polskiego i pierwszy zastępca szefa Administracji Armii. To on wypowiedział słowa, które stały się kwintesencją misji Banku Gospodarstwa Krajowego:
„Pojęcie zysku w BGK nie może być identyczne z pojęciem zysku w innej instytucji finansowej, ponieważ BGK nie jest instytucją, która działałaby dla zysku. Zysk banku stanowi ogólny postęp w życiu gospodarczym Polski.”
Pod koniec lat 20. Bang Gospodarstwa Krajowego stał się największym bankiem w Polsce. Do głównych zadań BGK należało przede wszystkim udzielanie pożyczek długoterminowych poprzez emisję listów zastawnych, komunalnych, kolejowych i bankowych. Bank zajmował się również pożyczkami samorządowymi i pożyczkami dla instytucji oszczędnościowych. Co ważne, bank miał szczególne zobowiązania wobec przedsiębiorstw państwowych i lokalnych.
DANE KONTAKTOWE
Bank Gospodarstwa Krajowego
NIP: 525-00-12-372
REGON: 000017319
Kod SWIFT: GOSKPLPW
Siedziba BGK
Al. Jerozolimskie 7,
00-955 Warszawa
nfolinia:
tel. kom.: +48 801 598 888
tel.: +48 22 599 8888
Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 17:30.
Recepcja Centrali Banku:
tel.: +48 22 475 75 75
faks: +48 22 627 03 78
Kontakt elektroniczny
e-mail: [email protected]