Posiadając konto u brokera możesz handlować akcjami prawie wszystkich znanych firm na całym świecie. Możesz handlować akcjami amerykańskimi, niemieckimi lub chińskimi. To zależy od Ciebie.
Jak wybrać właściwą akcję? To jest pytanie za milion dolarów. Nikt nie ma kryształowej kuli i nikt nie wie, w którym kierunku będzie podążał rynek w przyszłości. Musisz wiedzieć, co chcesz kupić jako inwestor. Istnieją pewne techniki wyceny akcji, podstawowe modele analityczne lub narzędzia analizy technicznej. Wszystko służy jednemu celowi – znaleźć odpowiednią firmę, której akcje idą w pożądanym kierunku. Napisaliśmy kilka wskazówek jako wprowadzenie do analizy technicznej. Można również być zainspirowanym sposobem pracy tzw. guru inwestycyjnego, który od dawna zarabia na życie na giełdach.
Czas wejścia na rynek
Wejście na rynek jest pierwszym i najważniejszym krokiem w handlu na giełdzie
Właściwy moment na wejście na rynek jest kluczowy, tym bardziej, jeśli wybierzesz krótki horyzont czasowy. Jeśli chcesz inwestować w perspektywie długoterminowej, czas wejścia na rynek jest raczej drugorzędny. Chociaż analiza techniczna może pomóc, w końcu nie ma znaczenia, czy kupujesz po cenie 100 czy 101. Generalnie zaleca się kupowanie, gdy cena jest niska, ale nie zawsze może to się udać, ponieważ czasami można stracić możliwości inwestycyjne, czekając zbyt długo.
W przypadku handlu krótkoterminowego lub nawet dziennego, czas wejścia na giełdę jest ważniejszy. W takich przypadkach istnieją różne podejścia do analizy technicznej. Podczas codziennego handlu, czas wejścia na rynek jest bardzo ważny i często decyduje o zysku lub stracie.
Możliwość dywersyfikacji poprzez tzw. ETF
Bardzo popularnym rodzajem inwestycji kapitałowych są inwestycje w ETF, czyli fundusze inwestycyjne typu Exchange Traded Funds. ETF są podobne do standardowych funduszy inwestycyjnych, ale są notowane na giełdzie.
Fundusze ETF działają poprzez nabywanie akcji spółek działających w danym sektorze, a następnie emisję ich akcji będących w obrocie giełdowym. ETF to dobry sposób na zakup akcji w danym sektorze. Dzięki ETF możemy na przykład kupować akcje spółek naftowych. Jeśli z jakiegoś powodu chcesz spekulować na temat podwyżek cen ropy, ale nie chcesz kupować akcji jednego konkretnego koncernu naftowego, masz możliwość zakupu „oleju ETF”. Zaletą inwestowania na rynkach funduszy ETF jest to, że poprzez dywersyfikację obejmują one cały sektor naftowy. Wadą jest możliwość utraty zakładanych zysków, jeśli potencjał akcji w tym sektorze nie jest wystarczająco duży.