Sveriges Riksbank lub po prostu Riksbank, to bank centralny Szwecji . Jest to najstarszy bank centralny na świecie i trzeci najstarszy działający bank .
Pierwsza część słowa riksbank , riks , pochodzi od szwedzkiego słowa rike , co oznacza królestwo, imperium lub naród w języku angielskim. Dosłowne tłumaczenie nazwy banku na angielski mogłoby być zatem bankiem królestwa Szwecji . Bank nie tłumaczy jednak swojej nazwy na angielski, ale używa szwedzkiej nazwy Riksbank również w angielskiej komunikacji.
Główna siedziba | Brunkebergstorg 11 103 37 Sztokholm Szwecja |
---|---|
Data założenia | 1668r. |
Bank centralny | Szwecja |
Waluta | Korona szwedzka SEK ( ISO 4217 ) |
Poprzednie nazwy | Riksens Ständers Bank (1668) Stockholms Banco (1657) |
Strona internetowa | www .riksbank .se |
Innowacyjne inicjatywy polityki pieniężnej
Riksbank ma reputację innowacyjnego wśród banków centralnych dzięki wdrożonym politykom, takim jak:
E-krona
W obliczu naturalnego spadku zużycia gotówki przez szwedzką ludność Riksbank jest pionierem wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego, e-korony szwedzkiej ( szwedzki: e-krona ). Taka waluta miałaby te same właściwości co gotówka, ale w formie cyfrowej. W listopadzie 2016 r. Bank ogłosił ambitny program badawczy mający pomóc bankowi w podjęciu decyzji, czy powinien rozpocząć wydawanie e-korony. Bank opublikował swój pierwszy raport okresowy we wrześniu 2017 r., W którym stwierdzono, że „nie zidentyfikowano żadnych poważnych przeszkód we wprowadzeniu e-korony”.
Ujemne stopy procentowe
2 lipca 2009 r. Szwedzki Riksbank był pierwszym bankiem centralnym na świecie, który wprowadził ujemną stopę procentową, kiedy obniżył stopę repo (stopę, w jakiej bank centralny pożycza krótkoterminowe pieniądze bankom komercyjnym za papiery wartościowe) do 0,25% . Spowodowało to obniżenie związanej z tym stopy oprocentowania depozytów overnight (banki komercyjne oprocentowane za zdeponowanie pieniędzy w banku centralnym przez noc) do -0,25%, podczas gdy stopa oprocentowania kredytu overnight (oprocentowanie, które bank centralny pobiera od banków komercyjnych za zaciągnięcie kredytu na noc), spadła obniżony do 0,75%. Zostało to zrobione w celu przeciwdziałania spowolnieniu gospodarczemu z powodu kryzysów finansowych w 2008 r. Zastępca gubernatora banku Lars EO Svensson stwierdził, że wolał obniżkę stopy repo do 0,00%, ponieważ „pociągnęłoby to za sobą bardziej zrównoważoną politykę pieniężną przy niższym poziomie bezrobocie i większe wykorzystanie zasobów bez zbytniego odchylenia inflacji od celu. ” Szwedzkie przejście do ujemnej stopy dyskontowej było bardzo zainteresowane przez banki centralne na całym świecie.
W dniu 28 października 2014 r. Riksbank obniżył stopę repo do 0,00%, jak zalecił wicegubernator Svensson w lipcu 2009 r., Zwiększając stopę depozytów powiązanych do -0,75%, podczas gdy stopa pożyczek pozostała na poziomie 0,75%.
12 lutego 2015 r. Bank ponownie obniżył stopę repo do -0,10%. Riksbank ogłosił jednocześnie, że kupi obligacje rządowe za 30 mld SEK i że prawdopodobnie nastąpi więcej środków. Stopa depozytowa została obniżona do -0,85%, a stopa kredytowa do 0,65%.
18 marca 2015 r. Riksbank jeszcze bardziej obniżył stopę repo do -0,25%. Bank ogłosił jednocześnie, że kupuje obligacje rządowe o wartości 30 mld SEK (3,4 mld USD, 3,2 mld EUR), aby zapobiec utracie wzrostu inflacji przez aprecjacyjną koronę. Inflacja w Szwecji jest bliska zeru od końca 2012 r., A w lutym wyniosła 0,1%, znacznie poniżej celu 2,0%, a celem tych ruchów było pobudzenie inflacji. Bank ogłosił, że zamierza utrzymać stopę na poziomie -0,25%. „przynajmniej do drugiej połowy 2016 r.” W rezultacie stopa depozytowa została obniżona do -1,00%, a stopa kredytowa do 0,50%.
W konsekwencji Riksbank obniżył stopę dwa razy, najpierw 8 lipca 2015 r. O 0,10 punktu procentowego do -0,35, a ostatnio 17 lutego 2016 r. Spadł o kolejne 0,15 punktu do -0,50 Towarzyszące oprocentowanie depozytów i pożyczek wynosi obecnie odpowiednio -1,25 i 0,25.
Motto Riksbanku
Motto Banku brzmi Hinc robur et securitas, co po łacinie oznacza „W związku z tym siła i bezpieczeństwo” („Härav styrka och säkerhet”).
Nagroda Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla
Po trzecim stuleciu w 1968 r. bank ustanowił doroczną nagrodę Sveriges Riksbank Prize w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla, która jest nagradzana nagrodami Nobla podczas ceremonii wręczenia nagród w Sztokholmie, 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.