Inwestycje zagraniczne wiążą się z przepływem kapitału z jednego kraju do drugiego, przyznając szerokie udziały własnościowe w krajowych przedsiębiorstwach i aktywach. Inwestycje zagraniczne oznaczają, że cudzoziemcy odgrywają aktywną rolę w zarządzaniu w ramach swojej inwestycji. Współczesny trend skłania się ku globalizacji, gdzie firmy międzynarodowe inwestują w różnych krajach.
Inwestycje zagraniczne – podstawowe informacje
Inwestycje zagraniczne są w dużej mierze postrzegane jako czynnik wzrostu gospodarczego w przyszłości.
Inwestycje zagraniczne mogą być dokonywane przez osoby fizyczne, ale najczęściej są to przedsięwzięcia realizowane przez firmy i korporacje posiadające znaczne aktywa, które chcą rozszerzyć swój zasięg. Wraz ze wzrostem globalizacji coraz więcej firm posiada oddziały w krajach na całym świecie. Dla niektórych firm otwarcie nowych zakładów produkcyjnych i wytwórczych w innym kraju jest atrakcyjne ze względu na możliwości tańszej produkcji, pracy i niższych lub niższych podatków.
Bezpośrednie a pośrednie inwestycje zagraniczne
Inwestycje zagraniczne można sklasyfikować na jeden z dwóch sposobów: bezpośredni i pośredni. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) to fizyczne inwestycje i zakupy dokonywane przez przedsiębiorstwo w obcym kraju, zazwyczaj poprzez otwarcie zakładów i zakup budynków, maszyn, fabryk i innego wyposażenia w obcym kraju. Tego typu inwestycje są znacznie bardziej korzystne, ponieważ są ogólnie uważane za inwestycje długoterminowe i pomagają wzmocnić gospodarkę zagranicznego kraju.
Pośrednie inwestycje zagraniczne obejmują korporacje, instytucje finansowe i inwestorów prywatnych kupujących udziały lub pozycje w zagranicznych firmach, które handlują na zagranicznej giełdzie. Ogólnie rzecz biorąc, ta forma inwestycji zagranicznych jest mniej korzystna, ponieważ firma krajowa może łatwo sprzedać swoją inwestycję bardzo szybko, czasami w ciągu kilku dni od jej zakupu. Ten rodzaj inwestycji jest również czasami określany jako zagraniczna inwestycja portfelowa. Inwestycje pośrednie obejmują nie tylko instrumenty kapitałowe, takie jak akcje, ale również instrumenty dłużne, takie jak obligacje.
Inne rodzaje inwestycji zagranicznych
Istnieją dwa dodatkowe rodzaje inwestycji zagranicznych, które należy uwzględnić: pożyczki komercyjne i przepływy urzędowe. Pożyczki komercyjne mają zazwyczaj formę pożyczek bankowych, które są udzielane przez bank krajowy przedsiębiorstwom w krajach zagranicznych lub rządom tych krajów. Przepływy oficjalne to ogólny termin odnoszący się do różnych form pomocy rozwojowej, które kraje rozwinięte lub rozwijające się udzielają krajowi.
Pożyczki komercyjne, aż do lat osiemdziesiątych XX wieku, były największym źródłem inwestycji zagranicznych w krajach rozwijających się i na rynkach wschodzących. Po tym okresie nastąpił gwałtowny wzrost inwestycji w kredyty komercyjne, a inwestycje bezpośrednie i portfelowe znacznie wzrosły na całym świecie.