Złoto czy srebro – W co lepiej zainwestować ?

1187

Do niedawna srebro nazywano „biednym krewnym złota”, ale ostatnio to właśnie srebro zyskuje coraz więcej w oczach inwestorów. Podobnie jak inne rudy srebro umocniło swoją pozycję na rynku globalnym i coraz bardziej konkuruje ze złotem. Czy to oznacza, że ​​będzie to lepsza inwestycja kapitałowa?

Nieruchomości to inwestycja najczęściej wybierana przez Polaków. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że rynek nieruchomości rozwija się bardzo dynamicznie od kilku lat. Nie ma jednak nic do ukrycia, że ​​tego typu inwestycje prawie zawsze wymagają dużych nakładów finansowych. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania za kilkaset tysięcy złotych. Właśnie dlatego waluty i rudy zajęły drugie miejsce w rankingu Instytutu Homo Homini. Ten rodzaj inwestycji jest zdecydowanie lepszą opcją dla osób z nieco mniejszą gotówką.

Inwestowanie w rudy jest oznaką pewnego rodzaju dojrzałości inwestycyjnej, ponieważ zarówno złoto, jak i srebro mają charakter globalny, a to oznacza, że ​​ich wartość nie zależy od konkretnych rządów lub regionów, ale od ogólnej sytuacji politycznej i gospodarczej na świecie. Ponadto rudy stanowią doskonałe zabezpieczenie aktywów, ponieważ są uważane za jedne z najbardziej stabilnych na rynku. Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa, wymagająca nie tylko terminu zapadalności, ale także cierpliwości inwestycyjnej.

Inwestowanie w rudy złota i srebra stanowi również dobrą ochronę przed inflacją. Zakup złota pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze, a nawet przynieść zyski. Okazuje się, że przechowywanie pieniędzy w gotówce jest dziś po prostu nieopłacalne.

Złoto na czele

Do niedawna złoto było inwestycją numer jeden w złoto. Jednak ostatnie cztery lata nie były udane dla rynku kruszców. Dominujący na nim bessy oznaczał, że zainteresowanie inwestowaniem w złoto lub inne rudy nie było zbyt duże. Jednak od zeszłego roku, kiedy ceny złota z 1074 USD wzrosły do ​​1300 USD i pozostają na tym poziomie przez cały czas, rudy wróciły do ​​łask. Najpopularniejszymi formami inwestowania w złoto są te, które są fizyczne, to znaczy fizyczne pozyskiwanie złota, takie jak monety kruszcowe lub sztabki. – Ta forma inwestycji będzie działać na zakupy detaliczne. Monety są zdecydowanie bezpieczniejszą inwestycją, ponieważ łatwiej je sprzedać, a my z łatwością potwierdzimy ich autentyczność. – Z drugiej strony cena 1 g sztabki jest niższa niż monet, ale w rzeczywistości ze względu na wysokie marże kupowanie sztabek opłaca się tylko o wymiarach powyżej 100 g, a to koszt kilkuset tysięcy złotych.

Co ciekawe, fizyczne inwestowanie w złoto jest dobrze znane Polakom. Dopiero w 2016 r. Kupili 7 ton złota fizycznego, a wartość polskiego rynku tej rudy szacuje się na 1 mld zł, a sprzedaż wzrosła w 2016 r. O 28 proc. . Jak się z tym wiąże srebro?

W pogoni za złotem

Nie tak dawno srebro było wskaźnikiem bogactwa. Srebro rodzinne było dziś lepiej strzeżone niż wiele banków. Niemniej jednak ruda przez długi czas nie cieszyła się uznaniem inwestorów, głównie dlatego, że była postrzegana bardziej jako metal przemysłowy niż inwestycyjny. Zmiana nastąpiła dopiero w 2012 r. Przez lata cena za uncję konsekwentnie utrzymywała się na poziomie 5-6 USD. Jego cena wzrosła tuż przed kryzysem na amerykańskim rynku finansowym. Dziś płacimy około 18 USD za uncję srebra, czyli prawie trzy razy więcej niż sześć lat temu. W przypadku złota taki wzrost nigdy nie nastąpił. Cena srebra jest wciąż kilkadziesiąt razy niższa niż żółtego złota, ale może to być również dobra wiadomość. – Niższa cena za uncję srebra, która jest stabilna od kilku lat, jest dobrą prognozą inwestycyjną. W tej cenie wahania nie będą duże, więc jeśli ceny spadną, strata nie będzie tak zauważalna jak w przypadku złota. Możemy również kupić więcej za mniejszą kwotę. – dodaje.

W ten sposób, jeśli cena wzrośnie, zysk może być wyższy niż w przypadku innych rud. Na pierwszy rzut oka różnice są niewielkie, ale przy zakupie kilkudziesięciu uncji w przypadku wzrostu ceny o 1 USD zysk jest zauważalny. Srebro może być idealną inwestycją dla osób, które nie mają dużych oszczędności, ale nie brakuje im motywacji do ich stopniowego zwiększania. Śledzenie aktualnych stawek i uchwycenie najlepszych chwil na kupno i sprzedaż jest z pewnością łatwiejsze niż złoto. Kupując srebro, nie musimy od razu wydawać dużej ilości gotówki. Tutaj musimy wziąć pod uwagę co najmniej wydatek rzędu kilku tysięcy złotych za uncję – obecny kurs srebra wynosi około 4000 PLN. Na początek wystarczy inwestycja w srebro w wysokości kilkuset złotych. Pamiętajmy również, że w przypadku niewielkich kwot, nawet jeśli inwestycja się nie powiedzie, straty nie będą tak zauważalne, jak w przypadku spadku ceny złota.