Brytyjska Ted Baker pogorszyła prognozę zysku na bieżący rok obrotowy

810

Brytyjska firma Ted Baker, specjalizująca się w sprzedaży luksusowej odzieży, oczekuje słabych wyników w roku finansowym, który zakończy się 25 stycznia 2020 roku. Jej prognoza zysków przed opodatkowaniem została obniżona do 13 mln funtów z 63 mln funtów, których firma oczekiwała wcześniej. Poprzednia prognoza również uległa pogorszeniu z powodu negatywnego wpływu wahań kursów walut. W komunikacie prasowym firma podkreśla, że ​​nowe pogorszenie prognozy wynika z „wyjątkowo trudnych warunków handlowych”. Wśród czynników, których wpływ będzie odczuwalny do końca roku podatkowego, utrzymuje się niepewność konsumentów na niektórych z kluczowych rynków, a także rosnące koszty związane z ekspansją działalności reklamowej i handlowej. We wtorek akcje Ted Baker w Londynie spadły o 26,2%. Od początku roku kapitalizacja straciła 35,9%.

Ceny producentów w USA wzrosły w maju

Stany Zjednoczone odnotowały w maju wzrost cen producentów, który odnotowuje się od dwóch miesięcy. Według krajowego Ministerstwa Pracy wskaźnik, który nie uwzględnia usług energetycznych, żywności i handlu, wzrósł o 0,4%, podobnie jak w kwietniu, podczas gdy według ekonomistów oczekiwano wzrostu o 0,1%. Podstawowy wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł o 2,3% w ciągu roku, nieznacznie przyspieszając wzrost w stosunku do wzrostu o 2,2% miesiąc wcześniej. Ceny producentów wzrosły o 1,8% w porównaniu z zeszłym rokiem, zwalniając tempo wzrostu z 2,2% miesiąc wcześniej i okazał się wyższy niż wzrost oczekiwany przez ekspertów o 2%. Stały wzrost cen producentów wskazuje na tymczasowy charakter słabych wskaźników inflacji konsumenckiej, potwierdzając opinię Systemu Rezerwy Federalnej. Ceny energii spadły o 1%. Koszt żywności zmniejszył się o 0,3%. Ceny za usługi wzrosły o 0,3%.

Google ustąpiła Amazonowi w rankingu najdroższych marek na świecie

Amerykańska firma technologiczna Amazon, specjalizująca się w e-commerce, sztucznej inteligencji i cloud computing, wypchnął Google w rankingu najdroższych marek na świecie, prowadząc ten ranking, który nazywa się „World Top 100 Brands w 2019”. W 2019 r. wartość marki Amazon wzrosła o 52% i osiągnęła 315,505 mld dolarów. Konkurencyjność Amazona znacznie wzrosła dzięki ulepszonemu ekosystemowi, który poprawił jakość usług i rozszerzył zakres usług. Drugie miejsce zajęła Apple, której wartość wzrosła o około 3% do 309,527 mld dolarów. Google znalazła się na trzeciej pozycji. Microsoft i Visa zajęły odpowiednio 4 i 5 miejsce. Alibaba jest uznawana za najdroższą chińską markę. Najbardziej na świecie wzrosła w cenie marka Instagram. Jej wartość prawie podwoiła się w porównaniu do ubiegłego roku.

Sprzedaż samochodów w Chinach spadła w maju o 12,5%

W maju tego roku sprzedaż samochodów w Chinach nadal spadała. W sumie w zeszłym miesiącu sprzedano 1 mln 610 tys. samochodów, podało CPCA China Passenger Car Association. Według niej liczba w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku spadła o 12,5%. Sprzedaż detaliczna samochodów w kraju spada od 12 miesięcy, co jest spowodowane obawami o konsekwencje sporów handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Na tempo sprzedaży negatywnie wpływa również spowolnienie w chińskiej gospodarce. Spadek sprzedaży samochodów zanotowano w kwietniu o 16,6%, w marcu – o 12%. Całkowita sprzedaż chińskich producentów samochodów spadła w maju o 26,5%, podczas gdy sprzedaż samochodów luksusowych wzrosła o 9,4%. Stowarzyszenie zwróciło uwagę na trudne czasy, które nadeszły dla producentów samochodów.

Komisja Europejska zablokowała połączenie aktywów stalowych ThyssenKrupp i Tata Steel

Komisja Europejska zablokowała umowę o połączeniu dwóch przedsiębiorstw stalowych – niemieckiej ThyssenKrupp i indyjskiej Tata Steel. Europejski organ antymonopolowy podjął tę decyzję, ponieważ obawia się naruszenia konkurencji wśród producentów stali, co może prowadzić do wzrostu cen stali. Stworzenie giganta w przemyśle stalowym może spowodować poważne szkody dla europejskich przedsiębiorstw przemysłowych i konsumentów, a także ograniczyć wybór produktów stalowych dla kupujących, co będzie trudne do wypełnienia dostawami z innych krajów. Spodziewając się, że Komisja Europejska nie zatwierdzi tej transakcji fuzji, German ThyssenKrupp wcześniej zdecydowała się nie rozdzielać swoich aktywów na dwie niezależne firmy, jak domagali się regulatorzy. Teraz przygotowuje się do pierwszej oferty publicznej działu windy.

Wskaźnik aktywności biznesowej w sektorze przemysłowym we Francji pozostał w maju stabilny

Wzrost indeksu aktywności biznesowej we Francji w maju pozwala oczekiwać stabilnego wzrostu PKB kraju w drugim kwartale – na poziomie 0,3%. W pierwszym kwartale gospodarka Francji wzrosła o 0,3%, spowalniając wzrost z 0,4% w poprzednim kwartale. Według Banku Francji, w ubiegłym miesiącu wskaźnik zaufania do produkcji pozostał na poziomie kwietniowym w 99 pkt. Ekonomiści przewidywali wzrost do 100 pkt. Produkcja przemysłowa wykazała wzrost w maju. W sektorze usług aktywność nasiliła się na tle rosnącego popytu. Nastroje biznesowe wśród firm usługowych pozostały stabilne. Odpowiedni wskaźnik utrzymał poziom z kwietnia w 100 pkt. Eksperci oczekują dalszego wzrostu aktywności w sektorze usług. W sektorze budowlanym wskaźnik zaufania przedsiębiorców również utrzymał się na poziomie z poprzedniego miesiąca, wynosząc 105 pkt.

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii pozostało na poziomie 3,8%

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii w okresie od lutego do kwietnia utrzymało poziom pierwszego kwartału tego roku na poziomie 3,8%. W porównaniu z listopadem i styczniem wskaźnik spadł o 0,1 punktu procentowego, odnotowując minimalną wartość od 1974 roku. Liczba bezrobotnych wyniosła 1,304 mln osób, spadając o 34 tys. Jednocześnie tempo wzrostu liczby pracowników było najniższe od 3 miesięcy przed sierpniem 2018 r. Z powodu trudności w rekrutacji pracowników – liczba ta wzrosła o 32 tys. Do 32,746 mln osób. W tym okresie płace w kraju ze względu na premie wzrosły o 3,1% w ujęciu rocznym po wzroście o 3,3% w marcu. Tempo wzrostu było lepsze niż prognozy ekspertów, którzy oczekiwali wzrostu na poziomie 3%. Płace, które nie uwzględniają premii, wzrosły o 3,4% wobec 3,3% wzrostu w marcu. W ujęciu rocznym tempo wzrostu było na poziomie 3,8%.