Kraje BRIC – Brazylia, Rosja, Indie i Chiny

Chiny-Rosja-Brazylia-Indie-Republika Południowej Afryki = BRIC

1472

BRICS – grupa krajów rozwijających się – Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki od 2011 roku. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw tych krajów.

Koncepcja inwestycyjna krajów BRIC wywodzi się z obserwacji analityków banku inwestycyjnego Goldman Sachs, którzy zauważyli, że Brazylia, Rosja, Indie i Chiny oraz Republika Południowej Afryki mają duże szanse na znalezienie się w 2050 roku, a według najnowszych analiz już nawet w 2030 roku, wśród 6 największych gospodarek świata. Kraje BRIC charakteryzują się wysokim potencjałem wzrostu wynikającym z czynników gospodarczo-demograficznych. Bogactwo surowców naturalnych, potęga produkcji rolnej, tania siła robocza, olbrzymie potencjalne rynki zbytu oraz rosnący popyt wewnętrzny stanowią o sile tych krajów, co przyciąga Inwestorów z całego świata. Zestawienie gospodarek krajów BRIC w jednym portfelu sprawia, że różnice dzielące poszczególne kraje stają się zaletą, a światowa podaż surowców spotyka się z popytem konsumpcyjnym i inwestycyjnym. Dzięki temu kraje BRIC będą nadal pozostawały w centrum zainteresowania Inwestorów z całego świata.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

  • BRIC jest akronimem dla bloku gospodarczego krajów składających się z Brazylii, Rosji, Indii i Chin.
  • W 2010 r. Republika Południowej Afryki dołączyła do grupy BRIC.
  • Ekonomiści uważają, że te cztery narody staną się dominującymi dostawcami wytwarzanych towarów, usług i surowców do 2050 r. Z powodu niskich kosztów pracy i produkcji.
  • Krytycy twierdzą, że surowce narodów są nieograniczone, a modele wzrostu ignorują skończoną naturę paliw kopalnych, uranu i innych kluczowych i intensywnie wykorzystywanych zasobów.

Wzrost BRIC w globalnej dominacji

W 1990 r. Kraje BRIC stanowiły 11% globalnego produktu krajowego brutto (PKB). Do 2014 r. Liczba ta wzrosła do prawie 30%. Liczby te obejmują najwyższy poziom w 2010 r., Po gwałtownym spadku wartości w związku z kryzysem finansowym w 2008 r.

Kraje BRIC były pierwotnie przewidywane jako najszybciej rozwijające się gospodarki rynkowe przez Jima O’Neilla z Goldman Sachs w 2001 roku. Teza Goldman Sachs nie dowodzi, że kraje te są sojuszem politycznym, takim jak Unia Europejska (UE) lub formalnym stowarzyszenie handlowe. Zamiast tego twierdzi, że mają władzę jako blok gospodarczy. Kraje BRIC nie ogłosiły formalnych umów handlowych, ale przywódcy regularnie uczestniczą w szczytach razem i często działają w zgodzie ze sobą. Postulowano, że do 2050 r. Gospodarki te będą bogatsze niż większość obecnych głównych potęg gospodarczych.

Wzrost ten wynika z niższych kosztów pracy i produkcji w tych krajach. Inicjalizacja BRIC rozszerzyła się na Afrykę Południową jako piąty kraj w 2010 r. Wiele firm podaje również kraje BRIC jako źródło ekspansji zagranicznej lub możliwości bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI). Ekspansja zagranicznego biznesu ma miejsce w krajach o obiecujących gospodarkach, w które można inwestować.

Goldman Sachs, który stworzył ten termin, stworzył również fundusz inwestycyjny specjalnie ukierunkowany na możliwości w gospodarkach BRIC. W 2015 r. Połączył jednak ten fundusz z szerszym funduszem rynków wschodzących w związku ze spowolnieniem perspektyw wzrostu gospodarczego.

Krytyka BRIC

Teza O’Neilla dotycząca BRIC była przez lata kwestionowana w związku ze zmianą klimatu gospodarczego i geopolitycznego. Wśród argumentów znajduje się przekonanie, że surowce w krajach BRIC – Chinach, Rosji i Afryce Południowej – są nieograniczone. Ci, którzy krytykują modele wzrostu, mówią, że ignorują skończony charakter paliw kopalnych, uranu i innych krytycznych i intensywnie wykorzystywanych zasobów. Argumentowano również, że Chiny wyprzedzają gospodarki innych członków BRIC pod względem wzrostu PKB i siły politycznej, zaliczając je do innej kategorii.

Historia BRIC

Termin BRIC został po raz pierwszy użyty przez Jima O’Neilla w publikacji „Building Better Economic BRICs” opublikowanej w listopadzie 2001 r., a następnie rozpowszechniony w 2003 r., Dzięki prognozie ogłoszonej przez Goldmana Sachsa, która wykazała, że W XXI wieku kraje te będą światowymi potęgami.

Po raz pierwszy jako BRIC kraje te spotkały się na szczeblu ministerstw spraw zagranicznych na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku w 2006 r. Rok później miało miejsce kolejne spotkanie, również z okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Republika Południowej Afryki dołączyła do BRIC 13 kwietnia 2011 r.

BRICS składa się z heterogenicznej grupy ekonomicznej o wyróżniających się cechach gospodarczych – w której Rosja jest gospodarką opartą na towarach, Chiny są gospodarką opartą na eksporcie, Indie są krajową gospodarką konsumencką, Brazylia ma bardzo rozwiniętą strukturę gospodarczą, a Republika Południowej Afryki jest najszybciej rozwijający się region Afryka.