Bill Williams – Profesjonalny Trader

2846

Bill Williams (ur. 1932) jest traderem i autorem książek z zakresu analizy technicznej, psychologii handlowej i teorii chaosu, które razem wzięte dobrze sprawdzają się na różnych rynkach finansowych, takich jak giełda, giełda papierów wartościowych i towary. Jest twórcą wskaźników: Aligator, AO (Awesome Oscillator), Fraktal, Gator Oscillator, Accelerator / Decelerator Oscillator i Market Facilitation Index.

Jego zdaniem jedną z głównych przyczyn strat ponoszonych przez handlowców jest fakt, że nadmiernie polegają oni na różnego rodzaju analizach, w tym zarówno podstawowych, jak i technicznych, oraz na zasadach, które nimi rządzą. Uważa, że zasady te nie zawsze wpływają na wyniki, a nawet są bezużyteczne, a nawet niebezpieczne, ponieważ rynek ciągle się zmienia, odrzucając teorie i wzorce z przeszłości.

Zamiast tego Williams uznał, że osiągnięcie doskonałości w handlu wymaga głębokiego zrozumienia struktury rynku. Aby osiągnąć ten poziom, musisz spojrzeć na pięć wymiarów: fraktale, siłę napędową, przyspieszenie / opóźnienie, strefy równowagi i linie. Wszystkie te elementy w połączeniu z ostrożnym podejściem do dynamiki rynku podobno umożliwiły Williamsowi wskazanie nie mniej niż 80% ruchów rynkowych.

Wskaźniki Billa Williamsa

Wskaźnik aligatora składa się z trzech średnich ruchomych: szczęki, tj. Średnio 15 przesuniętych o 8, zębów, tj. Średnio 8 przesuniętych o 5, i warg, tj. Średnio 5 przesuniętych o 3.

Ten wskaźnik pomaga określić, czy mamy do czynienia z trendem, czy nie, a także określić jego kierunek. Trzy linie w porządku rosnącym, od dołu do góry, wskazują trend wzrostowy, a te same trzy linie w dół – wskazują trend spadkowy. Jeśli linie te nachodzą na siebie lub idą w różnych kierunkach, oznacza to, że Aligator śpi, szczęki są zamknięte, co powinno powstrzymać handlowców przed otwieraniem nowych transakcji. Jednak im dłużej Aligator śpi, tym bardziej odczuwa głód i tym chętniej zacznie nowy trend.

Wskaźnik Gator to histogram pokazujący różnicę odległości między zębami i szczękami aligatora. Ma to pomóc handlowcom lepiej wizualizować nadchodzące zmiany trendów tuż przed przebudzeniem się lub zasypianiem aligatora. Kiedy aligator się budzi, jedna linia jest zielona, ​​a druga czerwona. Aligator je, gdy obie linie są zielone, a gdy są nasycone, obie są czerwone. Potem Aligator znów zasypia.

Wskaźnik Awesome (AO) pokazuje różnicę między 34 SMA a 5 SMA. Jako taki odzwierciedla zmiany cen od krótkoterminowej średniej kroczącej do długoterminowej. Sygnał kupna pojawia się, gdy wskaźnik jest powyżej zera, a sygnał sprzedaży poniżej zera.

Bardziej złożone zasady dotyczą zamówień wstępnych, w tym wielkości i kierunku świecy. Na przykład zamówienie zakupu jest potwierdzane, gdy pierwsze dwie linie są czerwone, a trzecie linie są zielone. Zamówienie sprzedaży potwierdza pierwsze dwie linie na zielono, a trzecia na czerwono.

Fraktale sprzedaży to szczyty i dziury, w których rynek jest odwrócony. Mogą występować samodzielnie lub w połączeniu z innymi wskaźnikami. Aby pojawił się fraktal, należy ułożyć pięć kolejnych świec, w których środkowa jest najwyższa, a po niej i przed nią są dwie niższe w szczycie lub dwie wyższe w otworze. W ten sposób fraktal pokazuje punkty, w których ceny przestają się utrzymywać i następuje odwrócenie. Gdy cena przekroczy wartość ze starego fraktala, trend się wzmacnia. Ten typ wskaźnika jest najczęściej używany do definiowania poziomów wsparcia i oporu, w tym przełomów. Można go również używać w połączeniu z liniami trendu.

MFI (Market Facilitation Index) ilustruje zmianę cen w stosunku do wielkości. Oblicza się go na podstawie różnicy między ceną maksymalną i minimalną i dzieląc według objętości. Według Williamsa wskaźnik ten jest bardziej niezawodny niż wskaźnik stochastyczny, RSI lub jakikolwiek inny wskaźnik pędu. MFI można stosować zarówno krótko-, jak i długoterminowo, i jest on dostępny na platformie MT4.

Istnieją cztery kombinacje MFI i głośności: zielony (zielony), brązowy (zanikanie), niebieski (fałszywy) i różowy (przysadzisty). Zielony oznacza rosnący wolumen, a najlepszym rozwiązaniem jest podążanie za rynkiem. Brązowy oznacza, że ​​głośność maleje, co sugeruje, że trend się kończy. Niebieski oznacza, że ​​rynek zanotował silniejszy ruch, ale nie jest to wspierane wolumenem. Natomiast kolor różowy pojawia się na samym końcu trendu – wolumen rośnie, istnieje duży popyt i podaż, i najprawdopodobniej nastąpi przełom, najprawdopodobniej oznaczający odwrócenie rynku.

Wreszcie mamy Strefę, wskaźnik przydatny w czerpaniu potencjalnych korzyści w sytuacji, gdy rynek idzie tak, jak chcemy. Jest to bardzo dobre narzędzie dla agresywnych handlowców, którym zależy na maksymalizacji zysków, gdy pęd, przyspieszenie i zmiana ceny potwierdzą, że warunki są sprzyjające.

Kariera Billa Williamsa

Bill Williams ma około 50 lat doświadczenia w inwestowaniu na rynku kapitałowym. Podczas swojej kariery napisał wiele książek na ten temat, a teraz zajmuje się szkoleniem handlowców i oferuje indywidualne konsultacje. Jego bestsellery to: Trading Chaos, New Trading Dimensions i Trading Chaos: Second Edition.

Wykładał na takie tematy, jak fraktale Elliot Wave, indeks przepływów pieniężnych i Profigator Alligator w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Kiedy przeszedł na emeryturę, jego córka została prezesem Profunity Trading Group.

W 1984 r. Williams opracował system Profunity, prezentując całościowe podejście do handlu. Ta metoda jest kombinacją teorii chaosu, analizy technicznej i psychologii, które razem tworzą zestaw zasad i wskaźników, które mają zapewnić gwarantowane zyski, zmniejszyć niepokój i przynieść satysfakcję.