Błysk debiutanta

266

Dzisiejsza sesja na indeksie WIG20 do pojawienia się Amerykanów była myląco podobna do wczorajszej. Jednak po 15 godzinie niebieskie żetony zamiast startować jak w środę zaczęły zyskiwać jeszcze więcej. W rezultacie WIG20 zakończył dzień o 0,7% powyżej linii.

Inne główne indeksy również zakończyły dzień pozytywnie: mWIG i WIG zyskały po 0,7%, a sWIG wzrósł aż o 0,9%. Obroty nadal utrzymywały się na poziomie „wakacyjnym” i na szerokim rynku wyniosły 581 mln zł.

Warto pamiętać, że przeprowadzane dziś transakcje nie będą już brane pod uwagę przy rozliczeniach podatkowych za 2016 r. Dzisiejsza sesja – w przeciwieństwie do wczoraj – była zatem pozbawiona wszelkiego możliwego obciążenia dostawami od osób, które mogłyby spróbować zoptymalizować swój PIT w ostatnia minuta.

Wśród największych firm najlepiej wypadły dziś akcje Eurocash, Asseco i PZU – wszystkie trzy zyskały ponad 2%. Z kolei w linii było zaledwie pięć niebieskich żetonów i żaden z nich nie stracił więcej niż 1%. Najgorzej wypadła Enea, o 0,8% taniej.

Akcje Sphinx wyraźnie wzrosły na szerokim rynku (+ 14,4%), który zawarł umowę na budowę sieci restauracji Pizza Factory. Z kolei Medical algorytmics zyskał prawie 11%. Firma ogłosiła w środę wieczorem, że podpisała ugodę, dzięki której możliwe będzie przejęcie klientów AMI / Spectocor. Dzisiejsza sesja dostarczyła wielu powodów do radości także tym, którzy zdecydowali się wziąć udział w debiucie TXM. Pierwsze notowanie praw spółki do akcji było o 14,3% powyżej ceny ofertowej i zakończyło dzień debiutu wzrostem o 10,4%.

Zamknięcia i zmiany wybranych indeksów giełdowych w Europie
Indeks
KrajWartość (pkt.)1D (%)1W (%)1M (%)1Y (%)YTD (%)
Euro Stoxx 50Strefa euro3271,76-0,210,037,68-1,280,13
DAXNiemcy11451,05-0,21-0,157,825,446,59
FTSE 100W.Brytania7120,260,201,085,1412,7614,06
CAC 40Francja4838,47-0,200,106,312,924,34
IBEX 35Hiszpania9327,10-0,19-0,487,62-3,55-2,27
FTSE MIBWłochy19203,94-0,18-0,0615,95-11,34-10,34
ASEGrecja636,670,15-0,364,273,100,84
BUXWęgry31847,87-0,550,266,8132,9033,14
PXCzechy919,58-0,430,224,58-3,78-3,84
MICEXRosja2206,331,071,465,7325,1225,26
RTS INDEX (w USD)Rosja1144,260,521,6413,7648,6751,15
BIST 100Turcja77835,850,370,564,895,318,52
WIG 20Polska1946,320,700,969,342,804,69
WIGPolska51703,910,730,947,279,9111,27
mWIG 40Polska4213,570,680,873,5917,0818,12