Pytanie postawione w tytule może brzmieć nieco tajemniczo. Jakie są te wartości procentowe i dlaczego interesują mnie bardziej niż pieniądze, które możemy zarobić. W tym krótkim artykule postaram się wyjaśnić, co miałem na myśli, tworząc taki tytuł.
Dlaczego inwestować?
Oczywiście inwestowanie polega na zarabianiu pieniędzy. Deponujemy, przewracamy i generujemy zysk. W ten sposób możesz krótko opisać pomysł inwestowania. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z tego rodzaju działalnością zadaje pytanie: „Ile powinienem wpłacić na początek?”. Nie ma poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Możesz jednak odpowiedzieć na nie innym pytaniem: „A ile chciałbyś na tym zarobić?”. Nie podoba nam się, gdy ktoś odpowiada na pytanie, ale w tym przykładzie jest to konieczne – aby poznać potrzeby i oczekiwania inwestora. Jeśli ktoś odpowie, że chciałby, aby zyski były dodatkiem do pensji w wysokości około 1000 złotych, sam odpowiada w ten sposób, ile powinien wpłacić na swoje konto inwestycyjne. I tutaj dochodzimy do tytułu tytułu. Jeśli zdeponujemy 1000 PLN jako nasz depozyt i chcielibyśmy generować kolejny zysk 1000 PLN co miesiąc, możemy być rozczarowani. Czemu? W długim okresie uzyskanie 100% zwrotu każdego miesiąca jest prawie niemożliwe. Obejmuje to zbyt duże ryzyko, które musielibyśmy ponosić regularnie. Dlatego pytanie o zyski, które chcielibyśmy osiągnąć, jest nierozerwalnie związane z pytaniem o depozyt, który chcielibyśmy zainwestować. Wpłacając na rachunek 20 000 PLN i generując tę samą kwotę (1000 PLN / miesiąc), zyskujemy 5% naszego kapitału. Ta proporcja pozwala nam inwestować stosunkowo bezpiecznie, a co najważniejsze jest znacznie bardziej realistyczna.
Zastosowanie
Przedstawiony związek może być dla nas niezwykle przydatny. Jeśli zarabiasz około 50 PLN miesięcznie, płacąc 1000 złotych, pamiętaj, że to nie są osobliwe grosze, to aż 5% naszego kapitału. Zachowując te same elementy strategii i zwiększając depozyt (i wielkość), nasze 5% może być o wiele bardziej wartościowe. Dlatego zawsze musimy patrzeć na zyski z perspektywy depozytu i jego procentu.
Oczywiście sytuacja jest podobna pod względem ryzyka, nie ryzykujemy X zł, tylko dany procent kapitału. Dla jednego 500 PLN jest ryzyko 2%, a dla kolejnych 50%. Takie podejście do tematu pozwoli nam zrealizować założenia naszej strategii, niezależnie od kapitału, który posiadamy na koncie i jest miarą bardziej obiektywną.