DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie dobre nastroje – jest wiele czynników sprzyjających rynkom

1201

(PAP) Na europejskich parkietach wzrosty. Jest wiele czynników sprzyjających rynkom – podają maklerzy.

CHINY MAJĄ WPRAWDZIE SŁABSZE DANE

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w kwietniu o 6,5 proc. rdr – poinformowało biuro statystyczne w poniedziałek. Analitycy spodziewali się zaś wzrostu produkcji rdr o 7,0 proc., po wzroście poprzednio o 7,6 proc.

Sprzedaż detaliczna wzrosła z kolei w kwietniu o 10,7 proc. rdr – podali statystycy w Pekinie. Analitycy spodziewali się tu wzrostu o 10,8 proc. rdr, po wzroście w III o 10,9 proc.

ALE MOCNO ZAINWESTUJĄ W PROJEKT PASA I SZLAKU

Prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział w niedzielę przeznaczenie 113 mld dolarów nowych środków na rozszerzenie projektu Pasa i Szlaku.

Inicjatywa wyrasta na główny ekonomiczny projekt świata, szczególnie w sytuacji, gdy USA zrezygnowały z Transpacyficznego Partnerstwa.

W kończącym się w poniedziałek dwudniowym spotkaniu uczestniczy blisko 30 przywódców z całego świata zainteresowanych udziałem w chińskim projekcie.

Forum Pasa i Szlaku poświęcone jest chińskiej koncepcji rozbudowy połączeń infrastrukturalnych między Azją a Europą i Afryką.

„Zapowiadane przez prezydenta Xi zwiększenie inwestycji na finansowanie tej inicjatywy wpłynie na wzrost wymiany handlowej pomiędzy Chinami i innymi krajami Pasa i Szlaku i przyczyni do ożywienia w globalnej gospodarce” – ocenia Helen Lau, analityczka Argonaut Securities.

OPEC I ROSJA BĘDĄ CIĄĆ DO I KW. 2018

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku bardzo mocno rosną w reakcji na sygnały, że kraje OPEC oraz Rosja są za przedłużeniem porozumienia o mniejszych dostawach ropy do końca marca 2018 r.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,88 USD, po zwyżce o 2,2 proc.

Arabia Saudyjska i Rosja podają, że są za przedłużeniem umowy o mniejszych dostawach ropy do końca I kwartału 2018 roku. Podczas konferencji w Pekinie ministrowie energii z krajów – największych producentów ropy naftowej – poinformowali, że przedłużenie cięć w dostawach ropy jest konieczne, aby możliwe było osiągnięcie celu, którym jest zmniejszenie zapasów surowca na świecie do poziomu średniej 5-letniej.

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu, łącznie 24 państwa, ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

MACRON OBJĄŁ URZĄD

Emmanuel Macron uroczyście objął w niedzielę w Pałacu Elizejskim w Paryżu urząd prezydenta Francji. W swoim pierwszym wystąpieniu w nowej roli centrysta zapowiedział m.in. starania o pojednanie społeczeństwa oraz odbudowanie pozycji kraju na świecie.

„Świat i Europa bardziej niż kiedykolwiek potrzebują teraz silnej Francji, która głośno opowiada się za wolnością i solidarnością” – mówił nowy gospodarz Pałacu Elizejskiego. „Cały świat będzie z uwagą śledzić to, co Francja ma do powiedzenia, ponieważ razem będziemy wychodzić poza nasze lęki i troski” – dodał.

Mówił też o konieczności zasypania podziałów we francuskim społeczeństwie, jakie pogłębiły się podczas bezpardonowej kampanii wyborczej. „Podział i pęknięcia w naszym społeczeństwa muszą zostać przezwyciężone. Wiem, że Francuzi mają wobec mnie wysokie oczekiwania. Nic nie powstrzyma mnie przed obroną interesów Francji i wysiłkami na rzecz pojednania narodu francuskiego” – zadeklarował Macron.

Poniedziałek to pierwszy dzień roboczy nowego prezydenta Francji. Oczekuje się, że Macron mianuje premiera. To decyzja kluczowa w obliczu czerwcowych wyborów parlamentarnych, w których ruch Macrona – La Republique en marche – powinien zdobyć większość, by umożliwić mu skuteczne sprawowanie rządów. Wybory do Zgromadzenia Narodowego (niższej izby parlamentu) odbędą się 11 i 18 czerwca.

Nowy prezydent Francji składa też w poniedziałek w Niemczech swoją pierwszą wizytę zagraniczną (o godz. 17.30). Po rozmowach z kanclerz Angelą Merkel przewidziana jest wspólna konferencja prasowa.

MERKEL CORAZ MOCNIEJSZA

Partia Angeli Merkel CDU wygrała wybory do parlamentu regionalnego Nadrenii Północnej-Westfalii, a SPD poniosła klęskę – wynika z sondaży exit poll opublikowanych w niedzielę po zamknięciu lokali wyborczych. Był to ostatni test przed wyborami do Bundestagu.

Na chrześcijańskich demokratów głosowało 34,5 proc. wyborców; rządzącą od siedmiu lat w tym kraju związkowym socjaldemokratyczną SPD poparło 30,5 proc., czyli aż 8,6 p. proc. mniej niż pięć lat temu – podał pierwszy program telewizji publicznej ARD.

Wynik wyborów w najważniejszym kraju związkowym Niemiec stanowi dla Merkel i CDU doskonałą pozycję wyjściową do wyborów do Bundestagu.

Jeżeli wyniki sondażowe się potwierdzą, koalicja SPD-Zieloni z premier Hannelore Kraft utraci większość i będzie musiała oddać władzę.

MAY MOŻE BYĆ SPOKOJNA

Partia Konserwatywna brytyjskiej premier Theresy May ma 18 pkt. procentowych przewagi nad opozycyjną Partią Pracy – wynika z sondażu YouGov przeprowadzonego na zamówienie „Sunday Timesa”.

Według tego sondażu na konserwatystów gotowych jest głosować 49 proc. Brytyjczyków, czyli o 3 proc. więcej w porównaniu z poprzednim sondażem.

31 proc. ankietowanych zadeklarowało zamiar głosowania na labourzystów (wzrost o 1 proc.), a na centrowych Liberalnych Demokratów 9 proc.

Antyeuropejska Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa zyskała 3 proc. poparcia.

Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbędą się 8 czerwca.