Szef Fed z Nowego Jorku wsparł dolara

981

Informacje gospodarcze

Z kraju:

Dziś o 14:00 opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w maju. Produkcja ma wzrosnąć o 8,5% r/r, a sprzedaż – o 9,1% r/r.

W czwartek MF przeprowadzi przetarg zamiany obligacji. A dziś o 15:00 MF poinformuje o podaży papierów.

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła szacunek dynamiki PKB Polski na 2017 r. do 3,3% z 3,0% – wynika z raportu agencji. Fitch podał pierwsze prognozy wzrostu na 2019 r. – wg agencji wyniesie on w tym okresie 3,2%. Agencja oczekuje podwyżek stóp procentowych w Polsce w 2018 i 2019 r.

Decyzja o obniżeniu stóp w Polsce w 2016 r . mogłaby stanowić czynnik pobudzający inflację i wzrost gospodarczy w kolejnych latach, ale niepewność, co do efektów tej operacji czyni decyzje o stabilizacji stóp przez RPP słuszną – ocenia NIK.

NIK uważa, że deficyt sektora w 2016 roku został obliczony nieprawidłowo i wyniósł 49,3 mld zł, a nie 44,7 mld zł.

NIK negatywnie ocenia wysoki poziom zaangażowania inwestorów zagranicznych w polskie SPW – podał NIK w Analizie wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2016 roku.

Stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec maja 2017 r. wyniósł łącznie 7 809 mln euro, czyli 32 592,6 mln zł – podało MF. Na koniec kwietnia wynosił on 7 508,8 mln euro, czyli 31 664,8 mln złotych.

Dodatkowe 20 mld zł wpływów z tytułu uszczelnienia systemu podatkowego rząd pozyska już w 2017 r. – ocenił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Wartość umów o dofinansowanie z UE w ciągu miesiąca zwiększyła się o 5,6 mld zł – podało Ministerstwo Rozwoju.

Ze świata:

W Brukseli rozpoczęły się w poniedziałek negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Chcemy głębokich i wyjątkowych relacji z UE; liczymy na konstruktywne rozmowy – oświadczył brytyjski minister ds. Brexitu David Davis.

Ostatnia sesja

Szef Fed z Nowego Jorku wsparł dolara

W trakcie pierwszej sesji tygodnia krzywa rentowności rodzimego długu pozostawała stabilna na długim końcu (rentowności 10-latek spadły o 1 p.b.), lekko umocniła się w segmencie 5-letnim (o 2 p.b.) oraz wyraźnie osłabia się w horyzoncie 2-letnim, gdzie rentowności wzrosły o 7 p.b. W trakcie dnia nie było zbyt ważnych wydarzeń ekonomicznych, które mogłyby wpływać na nastroje, przez co rynek obligacji zachowywał się względnie spokojnie. Nastroje przeczekiwania obecne były również na rynku niemieckim, gdzie tamtejsze 10-katki zakończyły sesję w okolicach odniesienia (poziom 0,28%). Wczoraj wypowiadał się publicznie szef Fed z Nowego Jorku (W. Dudley), który powiedział, że potencjalny wzrost inflacji będzie uzależniony od wzrostu płac. Jego słowa wsparły umacniającego się dolara i doprowadziły do przeceny obligacji 10-letnich USA, których rentowności wzrosły do 2,188%. EUR-USD zniżkował wczoraj do 1,1148, a silny dolar oddziaływał przeciwko złotemu: USD-PLN wzrósł do 3,7842, a EUR-PLN umocnił się do 4,2168.

Dzisiejsza sesja

Krajowe dane w centrum uwagi, w tle wystąpienia szefów Fed

Dzisiaj uwaga inwestorów nakierowana będzie przede wszystkim na krajowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w maju, które opublikowane zostaną o godz. 14:00 Rynkowe prognozy zakładają wzrost produkcji o 8,5% r/r (w kwietniu produkcja spadła o 0,6% r/r), a sprzedaży detalicznej – o 9,1% r/r (wobec +8,1% r/r w kwietniu). Ponadto dziś odbędą się kolejne wystąpienia członków Fed (S. Fischer oraz R. Kaplan), które będą rzucać dodatkowe światło na ostatnie doniesienia z Fed. Dla krajowego rynku długu ważny będzie czwartkowy przetarg zamiany obligacji, jednak dopiero dziś o 15:00 MF poinformuje o podaży papierów. Eurodolar zachowuje się dziś stabilnie, oscylując wokół odniesienia, podobnie handlowany jest USD-PLN, a złoty względem euro nieznacznie traci: EUR-PLN rośnie do 4,2208. Na krajowym rynku obligacji widoczny jest dziś spokój – skarbowe papiery 10-letnie aktualnie handlowane są przy odniesieniu. Z kolei rynki bazowe dziś nieznacznie umacniają się: niemieckie 10-latki notują spadek rentowności do 0,269%, a amerykańskie – do 2,179%.

 Zobacz teoria Dowa