Inflacja w Niemczech pozostała w lutym na poziomie 1,7%

616

Urząd Statystyczny Distatis opublikował ostateczne dane o inflacji w Niemczech w lutym. W porównaniu z lutym ubiegłego roku ceny według standardów UE wykazały wzrost o 1,7%. Inflacja w lutym jest na najniższym od kwietnia 2018 roku poziomie, który utrzymuje się już trzy miesiące z rzędu. Odnośnie stycznia odnotowano wzrost cen o 0,5%. Oba wskaźniki potwierdziły prognozy ekspertów. Według standardów krajowych wzrost cen konsumpcyjnych w ujęciu rocznym ukształtował się na poziomie 1,5%, przy prognozowanych 1,6%. W porównaniu do stycznia ceny wzrosły o 0,4%, czyli o 0,1 pkt procentowy mniej niż oczekiwali eksperci. Ceny energii wzrosły w ujęciu rocznym o 2,9%. Bez ich wliczania inflacja wyniosła 1,4%. Wzrost cen o 1,4% odnotowano również w kategoriach żywności i usług. 

Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła za pierwsze dwa miesiąca 2019 roku w najniższym tempie od 17 lat

 Produkcja przemysłowa Chin w okresie od stycznia do lutego 2018 roku wzrosła o 5,3% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, podał Urząd Statystyczny kraju. Raport wskazuje na spowolnienie wzrostu w porównaniu z grudniowym wzrostem o 5,7%. Wskaźnik okazał się najniższym od 17 lat. Według ekspertów oczekiwano wzrostu o 5,6%. Agencja statystyczna zauważa, że ​​jeśli bez uwzględnienia obchodów Nowego Roku w kalendarzu księżycowym, wzrost produkcji przemysłowej w kraju będzie na poziomie 6,1%. Spowolnienie wzrostu produkcji odnotowano w górnictwie do 0,3% z 3,6%, w energetyce do 6,8% z 9,6%. Jednocześnie przemysł przetwórczy wykazał przyspieszenie wzrostu z 5,5% do 5,6%.

W Chinach spadła liczba firm planujących zatrudnić nowych pracowników

Liczba firm planujących zatrudnić nowych pracowników w drugim kwartale tego roku w Chinach spadła, podaje CNBC. Według sondażu przeprowadzonego przez ManpowerGroup na 4 tys. 209 chińskich firm, tylko 6% respondentów wyraziło zamiar zwiększenia liczby pracowników w tym okresie. Wynik ten był najgorszy od trzeciego kwartału 2017 roku. Udział takich firm w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 10%. 43% uczestników badania nie są pewni, czy zatrudnią nowych pracowników, podczas gdy kwartał wcześniej ich udział wynosił 19%. Poprawa wskaźników rekrutacji jest planowana tylko przez pracodawców w przemyśle wydobywczym i budowlanym.

Ceny hurtowe w Indiach wzrosły w lutym o 2,93%

 Jeden z najważniejszych wskaźników inflacji dla Banku Centralnego Indii, wskaźnik cen hurtowych, wzrósł w lutym o 2,93%. Jeśli chodzi o wzrost o 2,76% w marcu ubiegłego roku, tempo wzrostu indeksu przyspieszyło w lutym, jednak jego wartość pozostała na poziomie zbliżonym do minimum w roku. Eksperci oczekiwali wzrostu o 2,88%. Ceny żywności wzrosły o 4,28% w ujęciu rocznym. Ceny towarów konsumpcyjnych wzrosły o 4,84%. Wzrost kosztu paliwa był na poziomie 2,26%. Produkty przemysłowe wzrosły o 2,25%. Ekonomiści uważają, że Bank Rezerw Indii może ponownie obniżyć swoją główną stopę procentową na posiedzeniu 4 kwietnia, ponieważ przyspieszenie tempa wzrostu indeksu cen hurtowych w lutym było za małe. Jednocześnie eksperci oczekują dalszego nasilenia inflacji bazowej w kraju.

Inflacja we Francji wyniosła w lutym 1,3%

W lutym wzrost cen konsumpcyjnych we Francji, zgodnie ze standardami krajowymi, przyspieszył w ujęciu rocznym do 1,3% z 1,2% w styczniu, a w ujęciu miesięcznym ceny pozostały bez zmian. Świadczy o tym raport końcowy za luty urzędu statystycznego Insee. Dane potwierdziły prognozy ekonomistów. Roczny wzrost cen żywności wyniósł 3,1%. W styczniu odnotowano spadek tych cen o 2,7%. Ceny nośników energii wzrosły o 3,2%, przyspieszając w porównaniu ze wzrostem o 1,9% miesiąc wcześniej. Kursy odzieży i obuwia wzrosły o 0,8%. Wzrost kosztów usług w lutym spowolnił do 0,9% z 1%. Wzrost cen konsumpcyjnych według standardów UE w ujęciu rocznym był na poziomie 1,6%, wzrastając w ujęciu miesięcznym o 0,1%.

Zysk netto niemieckiej RWE spadł w 2018 roku 5,7 razy

Zysk netto niemieckiego koncernu energetycznego RWE w 2018 roku zmniejszył się 5,7 razy do 335 mln euro. W okresie sprawozdawczym skorygowana EBITDA spadła o 28,4%, osiągając 1 mld 540 mln euro. Przychody na koniec roku były na poziomie 13 mld 530 mln euro, czyli o 2,7% mniej niż w poprzednim roku. W ubiegłym roku firma wygenerowała energię w 176 mld kilowatogodzin. Wskaźnik ten był o 12,1% mniejszy niż wyprodukowana ilość rok wcześniej. Według szacunków RWE, jej zysk netto w bieżącym roku pokaże niewielki wzrost w porównaniu z 2018 rokiem, a skorygowany zysk wyniesie od 1 mld 400 mln euro do 1 mld 700 mln euro.

SoftBank i Toyota zamierzają zainwestować 1 mld USD w jednostkę Uber z samochodami bezzałogowymi

Reuters, odnosząc się do źródeł poinformowała o negocjacjach, prowadzonych przez grupę inwestorów na czele z japońskimi firmami SoftBank i Toyota Motor w sprawie inwestycji o wartości około 1 mld dolarów w bezzałogową jednostkę napędową Uber Technologies. Informacje te są publikowane na portalu finversia.ru. Jak wcześniej informowaliśmy, usługa zamawiania taksówek Uber Technologies planuje IPO, na którą złożyli wstępny wniosek w grudniu 2018 roku. Jeśli firmie uda się przyciągnąć dodatkowe inwestycje po negocjacjach z japońskimi firmami, zwiększy to jej atrakcyjność w oczach inwestorów. Zgodnie z publikacją The Wall Street Journal, według wyników planowanego IPO, usługę zamawiania taksówek można oszacować na 120 mld dolarów.

Sinopec planuje działy IPO ds. Sprzedaży

Chiński koncern petrochemiczny Sinopec, który w lutym ogłosił plany restrukturyzacji swojej działalności naftowej, planuje przeprowadzić IPO działu Sinopec Sales. Według prezesa Sinopec Ma Yunshena, dział sprzedaży rozważa obecnie najbardziej odpowiedni czas na złożenie wniosku o objęcie akcji. Wcześniej firma ogłosiła plany pozyskania około 10 mld dolarów w ramach pierwszej oferty publicznej, a teraz obniżyła cel pozyskania funduszy w przedziale od 5 do 6 miliardów dolarów. Sinopec zgłosiła wzrost zysku netto w 2018 roku o 22,04% do 62 mld 386 mln juanów. Zysk operacyjny wyniósł 2 bln 881 mld juanów, wzrastając o 22,09% w ciągu roku.