Inwestowanie, a spekulacja (różnice)

giełda

5143

Inwestorzy i spekulanci spotykają się na parkiecie giełdy aby osiągnąć ten sam cel, którym jest zysk. Wyglądają tak samo, noszą te same ubrania, z równym zainteresowaniem patrzą na giełdę, z podobnym zaangażowaniem przeprowadzają kolejne transakcje giełdowe. Razem tworzą rzeczywistość na giełdzie. Ich podejścia do handlu są jednak zasadniczo różne. Jak i dlaczego należy rozróżniać inwestowanie od  spekulacji?

MOTYW

Benjamin Graham zwrócił uwagę na różnice między handlem a spekulacją. O inwestycji decydował zakup akcji związany z perspektywą prowadzonej przez spółkę działalności i oczekiwanym wzrostem jej wartości w długim okresie, a w konsekwencji wzrostem wartości akcji. Z drugiej strony nazwał on spekulację zakupem akcji w wyniku podążania za trendem giełdowym bez oceny wartości samej spółki. Dlatego też motyw jest inny. W „Sztuce Spekulacji” Philip Carret opisał ją w następujący sposób:

„Człowiek, który kupił akcje United States Steel za 60 dolarów w 1915 roku w oczekiwaniu na ich sprzedaż z zyskiem, jest spekulantem. Z drugiej strony, człowiek, który kupił akcje amerykańskiego telefonu za 95 dolarów w 1921 roku, aby cieszyć się dywidendą w wysokości ponad 8%, jest inwestorem. „

Inwestowanie = budowanie wartości projektu, w którym się uczestniczy
Spekulowanie = gra rynkowa oparta wyłącznie na cenie papierów wartościowych

POSTRZEGANIE

Osoba, która inwestuje w wzrost wartości firmy, postrzega posiadane akcje jako jej fragment, czuje się współwłaścicielem. Dla spekulanta nie ma znaczenia, jakie papiery wartościowe kupuje i sprzedaje, ważna jest tylko zmiana ich ceny i możliwy zysk. Posiadane papiery wartościowe widzi tylko jako kod giełdowy, cyfry wskazujące cenę oraz zieloną lub czerwoną strzałkę wskazującą kierunek jej zmiany.

Inwestor = postrzega akcje jako fragment danej firmy
Spekulant = postrzega akcje jako notowania giełdowe

WIEDZA

Różne motywacje do działania wiążą się z różnymi poziomami potrzebnej wiedzy. Odpowiedzialne inwestowanie wymaga starannego wyboru podmiotu, w który należy inwestować. Wybór rynku, sektora, biznesu, który będzie rozwijał się w dłuższej perspektywie i przynosił oczekiwane zyski jest najważniejszym i często najtrudniejszym elementem inwestycji. Spekulacja oczywiście wymaga również pewnego wyczucia i wiedzy na temat tendencji zmian cen, ale wiedza ta jest znacznie mniejsza.

Inwestorzy znają wartość i dlatego chcą zarobić
Spekulanci znają tylko cenę i na jej różnicy chcą zarobić

CZAS

Specyfika tych dwóch strategii oznacza, że rozróżnienie między inwestycjami a spekulacją jest nierozerwalnie związane z czynnikiem czasowym. Jeśli spodziewamy się, że nasz wkład w firmę spowoduje wzrost jej wyników finansowych i aktywów, a tym samym wzrost jej wartości, musimy być cierpliwi, ponieważ rozwój firmy wymaga czasu. Jednak w przypadku spekulacji potrzebna jest większa refleksja i szybsza reakcja na to, co dzieje się na giełdzie. Ceny stale się zmieniają i tylko szybkie reakcje dają możliwość skutecznego wykorzystania tych ruchów na korzyść spekulanta.

Inwestowanie = proces głównie długoterminowy
Spekulacja = wykorzystywanie okazji do zysków w możliwie jak najkrótszym czasie

RELACJA Z RYNKIEM

Budowanie wartości firmy oznacza (często nieświadomą) współpracę z innymi inwestorami, którzy wierzyli w przyszłość tej samej firmy i zdecydowali się powierzyć jej swoje pieniądze. Wspólny wkład wszystkich w to samo przedsięwzięcie pozwala na jego większy rozwój i, w rezultacie, wspólny zysk dla wszystkich w postaci wygenerowanej dywidendy lub wzrostu wartości akcji. Spekulując, kupujemy instrumenty finansowe z nadzieją na szybki wzrost ich ceny, aby móc je sprzedać. Jednak po drugiej stronie tych transakcji zawsze znajdzie się inna osoba, która sprzedaje te akcje tanio lub odkupuje je z powrotem.

Inwestowanie = wielu graczy i wszyscy na koniec odnotowują ten sam wynik
Spekulacja = gra o sumie zerowej, w której zysk jednego gracza oznacza stratę po stronie przeciwnej

ZYSK

Wszystkie działania podejmowane na giełdzie mają na celu zwielokrotnienie aktywów. Jak już wcześniej zauważyliśmy, inwestycja zakłada wzrost wartości posiadanych instrumentów finansowych, a spekulacja zakłada ich sprzedaż z z zyskiem. Oczywiście, oba te sposoby oferują potencjalną możliwość zarobku.

Historia pokazuje jednak, że inwestowanie i spekulacje można porównać do pracy i hazardu – zarabianie pieniędzy poprzez inwestowanie jest długoterminowe, wolniejsze i kolejne, spekulacje, jednego dnia zarabiasz pieniądze, następnego dnia tracisz wszystko i trudno jest przewidzieć końcowy wynik.

Inwestowanie = tak, może przynieść zysk
Spekulacja = tak, może przynieść zysk

RYZYKO

Zarówno inwestowanie, jak i spekulacja niesie ze sobą ryzyko. Ryzyko to ma jednak inny charakter i odmienny charakter. Ryzyko inwestycyjne opiera się na niewłaściwym doborze spółek i nieosiągnięciu oczekiwanych wyników. Podczas spekulacji ryzyko opiera się na nieprawidłowym przewidywaniu zmian cen, a w konsekwencji na utracie zainwestowanych środków, jeśli cena sprzedaży jest niższa niż koszt zakupu. Przewidywanie cen jest jednak czasami grą w „ruletkę giełdową”, ponieważ ceny w pewnym momencie zależą przede wszystkim od nastrojów innych uczestników rynku. Z drugiej strony, dokładna i prawidłowa analiza inwestycji zmniejsza ryzyko utraty środków do niemal zera.

Inwestowanie = tak, ryzyko występuje, ale jest mniejsze
Spekulacja = tak, ryzyko występuje i jest zdecydowanie większe

Skoro więc inwestorzy i spekulanci tak bardzo różnią się w swoim podejściu do rynku akcji, dlaczego tak trudno je odróżnić? Dlaczego nie dostają koszulek w dwóch różnych kolorach, zanim zostaną upublicznione, wtedy łatwiej byłoby zdecydować, z kim chcemy handlować?

John Bogle przynosi odpowiedź w swojej książce „The Clash of the Cultures: Investment vs. Speculation”. (2012), który twierdzi, że granica między inwestycjami a spekulacjami zaczęła zacierać się. Prawda jest taka, że ​​spekulacje, które przed dziesięcioleciami były zjawiskiem negatywnym i zwykle utożsamiane z manipulacją, stają się obecnie powszechną taktyką, ponieważ zwielokrotnienie bogactwa poprzez zastosowanie zasady „kupuj gdy rynek spada, sprzedawaj przy jego wzroście” jest niczym innym jak podstawową zasadą racjonalnego inwestora. Z drugiej strony spekulanci są coraz częściej oceniani pod kątem ich przydatności na rynku, ponieważ grając na giełdzie, zapewniają płynność na rynkach kapitałowych i obfite prowizje dla domów maklerskich (lub innych pośredników). Coraz częściej mówi się również, że na giełdzie znajdują się tak zwani „„inwestulanci”, którzy w zależności od okoliczności i potrzeb płynnie przekraczają granicę między tradycyjnymi inwestycjami a spekulacjami.

PAMIĘTAJ:

Inwestujesz, gdy:

  • kupujesz akcje spółki ze względu na wartość spółki, licząc na jej długoterminowy wzrost w przyszłości;
  • czerpiesz korzyści z wypłaty dywidendy;
  • tworzysz zrównoważony portfel, zbudowany z różnych instrumentów finansowych, który pozwoli ci zarabiać niezależnie od nastrojów na rynku.

Spekulujesz, gdy:

  • kupujesz akcje spółki ze względu na ich cenę, licząc na jej wzrost w niedalekiej przyszłości lub na jej spadek;
  • wybierasz pojedyncze spółki, fundusze, sektory, które spodziewasz się, ze zachowają się lepiej niż rynek;
  • przenosisz swój kapitał z rynku na rynek, z sektora do sektora

Inwestowanie a spekulowanie

Inwestowanie a spekulowanie

Zobacz: Tulipomania

Definicje spekulacji

Martin S. Fridson, naukowiec oraz wysoki menedżer w jednym z nowojorskich banków inwestycyjnych, zadał sobie kiedyś trud i zebrał najważniejsze definicje spekulacji. Wyróżnił ich dwadzieścia i pogrupował je ze względu na sześć najbardziej charakterystycznych elementów:

Definicje oparte na zmienności cen:

np. Spekulanci – osoby które kupują (sprzedają) dany towar w celu jego sprzedaży (kupna) z zyskiem – Paul A. Samuelson, William D. Nordhaus, Economics, 14th Ed.

Definicje oparte na zmienności cen i ryzyku (skali tej zmienności):

np. Działanie lub praktyka polegająca na kupowaniu i sprzedawaniu towarów, ziemi, udziałów, akcji itp. w celu osiągnięcia zysku poprzez wzrost lub spadek ich wartości rynkowej, w odróżnieniu od zwyczajnego zawierania transakcji lub inwestowania; zaangażowanie w jakiekolwiek przedsięwzięcie biznesowe lub transakcję o ryzykownym charakterze, ale w zamian oferujące szansę na duży zysk – The Oxford English Dictionary, 2nd ed.

Definicje oparte na zmienności cen i szybkości osiągnięcia potencjalnego zysku:

np. Spekulant: makler zawierający transakcje na rynkach o gwałtownie zmieniających się cenach, takich jak rynki towarowe lub papierów wartościowych, który kupuje i/lub sprzedaje towary lub papiery wartościowe nie jako zwyczajne transakcje handlowe, ale w nadziei na osiągnięcie krótkoterminowych zysków spowodowanych ruchami cen tych towarów lub papierów wartościowych – The HarperCollins Dictionary of Economics.

Definicje oparte na zmienności cen, ryzyka (skali tej zmienności) i szybkości osiągnięcia potencjalnego zysku:

np. Założenie wysokiego ryzyka, często bez odniesienia do bieżącego dochodu lub ochrony kapitału, w celu osiągnięcia wysokiego zysku. Z zasady, im krótszy jest czas oczekiwania, na osiągnięcie zysku, tym bardziej spekulacyjna jest inwestycja – Allan H. Pessin, Joseph A. Ross, Words of Wall Street: 2,000 Investment Terms Defined.

Definicja oparta na odchyleniu od konsensusu rynkowego:

Spekulacja: Przewidywanie psychologii rynku. Motyw spekulacyjny: cel osiągnięcia zysku dzięki temu, że wiemy lepiej niż rynek, co przyniesie przyszłość – John Maynard Keynes, The General Theory of Employment, Interest and Money3 .