Czym jest swap walutowy?

3062

Swap walutowy, znany również jako „FX swap”, to umowa o wymianie waluty pomiędzy dwiema stronami zagranicznymi. Umowa polega na zamianie spłaty kapitału i odsetek od pożyczki udzielonej w jednej walucie na spłatę kapitału i odsetek od pożyczki o równej wartości w innej walucie. Jedna strona pożycza walutę od drugiej strony, ponieważ jednocześnie pożycza innej walucie tej stronie. System Rezerwy Federalnej oferował ten rodzaj swapów kilku krajom rozwijającym się w 2008 roku.

Zrozumienie swapów walutowych

Celem zaangażowania się w swap walutowy jest zazwyczaj uzyskanie kredytów w walucie obcej po korzystniejszych stopach procentowych niż w przypadku zaciągania kredytów bezpośrednio na rynku zagranicznym. Bank Światowy po raz pierwszy wprowadził swapy walutowe w 1981 roku w celu uzyskania niemieckich marek i franków szwajcarskich. Ten rodzaj swapu może być dokonywany na pożyczkach o terminie zapadalności do 10 lat. Swapy walutowe różnią się od swapów procentowych tym, że obejmują również wymianę kapitału.

W przypadku swapu walutowego każda ze stron nadal płaci odsetki od zamienionych kwot kapitału przez cały okres trwania pożyczki. Po zakończeniu swapu kwoty kapitału są ponownie wymieniane po wcześniej uzgodnionym kursie (co pozwoliłoby uniknąć ryzyka transakcji) lub kursie kasowym.

Istnieją dwa glówne typy swapów walutowych. Swap walutowy o stalej stopie procentowej polega na wymianie platności z tytulu odsetek stalych w jednej walucie na platności z tytulu odsetek stalych w innej walucie. W przypadku swapu stałoprocentowego płatności ze stałą stopą procentową w jednej walucie są wymieniane na płatności ze stałą stopą procentową w innej walucie. W tym ostatnim rodzaju swapu kwota nominalna pożyczki bazowej nie podlega wymianie.

Do zapamiętania:

  • Swap walutowy to umowa o wymianie waluty pomiędzy dwiema stronami zagranicznymi, w której zamieniają one kwotę główną i płatności odsetkowe z tytułu pożyczki udzielonej w jednej walucie na pożyczkę o równej wartości w innej walucie.
  • Istnieją dwa główne rodzaje swapów walutowych: swapy walutowe stałe na stałe oraz swapy walutowe stałe na zmienne.

Przykłady swapów walutowych

Powszechnym powodem stosowania swapów walutowych jest zabezpieczenie tańszego długu. Na przykład „European Company A” pożycza 120 milionów dolarów od „amerykańskiej firmy B”; jednocześnie European Company A pożycza 100 milionów dolarów amerykańskiej firmie B. Wymiana opiera się na stopie natychmiastowej w wysokości 1,2 USD, indeksowanej do stopy LIBOR. Transakcja umożliwia zaciągnięcie pożyczki według najbardziej korzystnej stopy procentowej.

Ponadto, niektóre instytucje stosują swapy walutowe w celu ograniczenia ekspozycji na przewidywane wahania kursów walutowych. Jeśli amerykańska firma A i szwajcarska firma B poszukują wzajemnie swoich walut (odpowiednio frank szwajcarski i USD), obie firmy mogą zmniejszyć swoje ekspozycje poprzez swap walutowy.

W czasie kryzysu finansowego w 2008 r. Rezerwa Federalna zezwoliła kilku krajom rozwijającym się, stojącym w obliczu problemów z płynnością, na wymianę walut w celu zaciągnięcia pożyczki.