Inwestowanie w domeny internetowe to specyficzny, wirtualny produkt, który zyskuje coraz większą popularność wśród osób szukających sposobów na pomnożenie gotówki. Jest to nowoczesna forma inwestycji, w której inwestycje w towary i surowce, takie jak ropa naftowa, kakao i złoto, wydają się niemal archaiczne. Oczywiste jest, że rynek domen internetowych pojawił się i rozwinął wraz z rozpowszechnieniem Internetu. Kolebką działalności domenowej są Stany Zjednoczone, z których ten trend inwestycyjny rozprzestrzenił się na cały świat.
Inwestowanie w domeny internetowe, podobnie jak inwestowanie w dzieła sztuki i nieruchomości, wymaga dobrej wiedzy rynkowej i umiejętności analitycznych. Zakup lub rejestracja domeny to tylko pierwszy krok. Na dłuższą metę ważne jest zarządzanie domeną i jej właściwą promocją (warto poznać m.in. zasady pozycjonowania stron – im wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania, tym większe rozpoznanie i wartość danej domeny ).
Punktem wyjścia do inwestowania w domeny jest określenie naszego obszaru zainteresowania. Chodzi o wybranie rozszerzenia domeny (tj. Jego zakończenia). Decyzja w tej sprawie zależy od regionu, rynku, sektora lub branży, którą wybraliśmy jako cel (może to być np. .Biz, .org, .info). W Polsce rozszerzenie .pl jest najpopularniejsze (domeny te najlepiej sprzedają się w Polsce – osiągają najwyższe ceny). Z drugiej strony, w przypadku nazw, które mają szerszy zakres niż krajowy, rozszerzenie .com będzie odpowiednie.
Oprócz rozszerzenia ważna jest długość domeny. Pożądana jest krótka, prosta, charakterystyczna i łatwa do zapamiętania nazwa (nazwy wieloliterowe są szczególnie cenne). Ze względu na to, że działalność w dziedzinie domen internetowych szybko rośnie, większość ogólnych słów jest już zarejestrowana. Alternatywnym rozwiązaniem i powszechną praktyką w tym przypadku jest dodawanie liter, cyfr i myślników do nazw domen (np. Gdy domena Meble.pl jest zajęta, tworzone są następujące domeny: meble.pl, e-meble.pl, meble. pl itp.).
W jaki sposób można zarabiać na domenach?
Najbardziej oczywistą i popularną formą zysku jest sprzedaż domen. Możesz je wymienić na aukcjach internetowych (np. Allegro.pl, ebay.pl) lub na specjalnych, skierowanych do domen (np. Osób zajmujących się zakupem, sprzedażą, parkowaniem i kolekcjonowaniem domen internetowych). Jeśli mamy niezwykle atrakcyjną domenę, możemy spróbować odsprzedać ją pocztą (wysyłając e-maile bezpośrednio do potencjalnych klientów).
Rush nie jest tutaj zalecany. Jeśli szybko znajdziemy nabywcę gotowego zapłacić atrakcyjną kwotę za oferowaną przez nas domenę, warto poczekać na wyprzedaż. Prawdopodobnie zainteresuje więcej klientów – gdy zaczną podnosić stawkę, jej wartość wzrośnie.
Zarabianie na reklamach internetowych to kolejny popularny sposób uzyskiwania zysków z domen. Odbywa się to poprzez tzw. Parking domenowy, dzięki któremu możemy korzystać z domeny, która nie została jeszcze sprzedana, czekając na kupującego, umieszczając na niej reklamy. Zyski z reklamy online zależą od liczby wyświetleń lub „odwiedzin” strony. Dlatego praktykowane jest parkowanie na parkingach domenowych, których nazwy to literówki popularnych, często odwiedzanych stron internetowych (np. Itneria.pl, paly.pl – zamiast interia.pl, play.pl).
Domeny są atrakcyjną, bezpieczną i opłacalną inwestycją, ale jednocześnie wymagają aktywnego działania ze strony inwestora. Umieszczenie pieniędzy na koncie depozytowym lub oszczędnościowym jest zdecydowanie prostsze (ale mniej opłacalne).