Inwestowanie w przyszłość dziecka

741

Ponieważ za jakiś czas mamy Dzień Dziecka, oczywiście zajmę się tematem przygotowania finansowego do wychowania dziecka. Nieprzypadkowo wśród pytań o cel inwestycji, oprócz kupna mieszkania lub budowy domu, często pojawia się edukacja dzieci. Słusznie postrzegamy koszty związane z edukacją i wychowaniem dzieci jako poważny wydatek, który należy zaplanować. Według różnych obliczeń koszt, który zapłacimy za dziecko w wieku do 25 lat (tj. Uwzględniamy okres nauki) wynosi od 300 do 500 tysięcy. zł. Wiele będzie tutaj zależeć od naszych ambicji i tak zwanych „Inwestycji w dzieci”, które będziemy chcieli poczynić – szczególnie w dziedzinie edukacji. Jak widać, koszt ten jest porównywalny do budowy domu, więc podobnie jak budowa domu, powinniśmy się na to przygotować.

Największy wzrost wydatków na dzieci występuje po osiągnięciu wieku szkolnego. Koszty podręczników, różne opłaty za szkołę, wycieczki, obozy, obozy letnie, dodatkowe kursy i zajęcia – wszystko to kosztuje. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się wysłać dziecko do szkoły prywatnej, musimy wziąć pod uwagę czesne w wysokości 1000-1500 PLN miesięcznie. Podsumowując, wydatki na dziecko w wieku szkolnym, tj. 6-18 lat, wynoszą około 130 000. PLN, jeśli korzystamy ze szkół publicznych lub około 300 000, jeśli zdecydujemy się skorzystać ze szkół prywatnych.

Kolejnym etapem życia edukacyjnego naszego dziecka są studia, które bardzo często polegają m.in. na wynajmie pokoju, zakupie książek lub innych potrzeb przyszłego studenta. Cztery lata nauki oznaczają dla nas około 80 000 różnych wydatków, a jeśli dodatkowo zapłacimy za studia, kwota ta wzrośnie do około 130 tysięcy. zł. Jeśli jednak chcielibyśmy, aby nasze dziecko uczyło się za granicą, musimy pamiętać, że może to nas kosztować dodatkowe 150 000. zł.

Dla tych, którzy chcieliby w pełni zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka, nadal można kupić małe mieszkanie „na początek” lub zapewnić wsparcie finansowe związane z małżeństwem. W tym przypadku jednak trudno jest mówić o szacunkowych kwotach – wszystko zależy od fantazji i, oczywiście, możliwości rodziców.

Jak widać, jest coś do przygotowania i zaplanowania. Jedynym wyjściem jest jak najszybsze rozpoczęcie zbierania pieniędzy. Od narodzin dziecka mamy trochę czasu na przygotowanie się do wieku szkolnego i związanych z tym wydatków. Kluczem do sukcesu jest dyscyplina w regularnym oszczędzaniu. Wybierając produkty inwestycyjne, powinniśmy w tym przypadku zwrócić uwagę na czas pozostały do ​​wyczerpania zgromadzonych środków. Ponieważ jednak okres oszczędzania jest krótszy niż w przypadku planów emerytalnych, szukajmy mniej ryzykownych inwestycji. Jest to niezwykle ważne, jeśli zbliżamy się do momentu, w którym spędzimy, zamiast więcej oszczędzać.

Jeśli chcemy mieć absolutną pewność, że zgromadzimy zaplanowane środki na edukację i edukację naszego dziecka, możemy ulec pokusie inwestowania z gwarantowanymi stopami zwrotu – pamiętajmy jednak, że zwykle gwarantowane stopy zwrotu oznaczają znacznie niższe zyski, dlatego nasze regularne płatności będą musiały być wyższe. Uważajmy na oferty produktów, które teoretycznie oferują gwarancję kapitału, a jednocześnie wysokie stopy zwrotu. Najczęściej obarczone są wysokim ryzykiem, którego ocena z punktu widzenia klienta jest zwykle trudna.

Planując oszczędności na wydatki związane z dziećmi, warto również zapewnić odpowiednie ubezpieczenie na życie. Powinno to chronić nasze dziecko na wypadek, gdyby z przyczyn losowych (choroba, wypadek, a nawet śmierć) nie będziemy w stanie zrealizować naszych planów oszczędnościowych, tj. Nie zgromadzimy planowanych środków. Dobre ubezpieczenie może uchronić naszych bliskich przed taką sytuacją. Należy jednak pamiętać, że połączenie inwestycji i ubezpieczenia w jednym produkcie zwykle oznacza zdecydowanie wyższe koszty po stronie inwestycji. Zwykle osiągniemy to lepiej, jeśli zainwestujemy w produkt czysto inwestycyjny, a zakupione ubezpieczenie zapewni nam jedynie ochronę przed przypadkowymi wypadkami.

Jak widać, dzieci to poważna inwestycja na całe życie, ale dla wielu z nas to, co możemy zrobić.

Przyszłość Twojego dziecka

Jeśli jesteś szczęśliwym rodzicem lub wkrótce będziesz, trafiłeś we właściwe miejsce! Bardzo często na początku nie myślimy o konsekwencjach finansowych powiększenia rodziny. Dziecko jest po twojej stronie ogromną odpowiedzialnością, więc daj mu odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Przygotuj się na dodatkowe koszty, zwłaszcza gdy maluch zaczyna chodzić do szkoły. Pamiętaj, że wystarczy dobrze zarządzać finansami, abyś nie martwił się przyszłym wykształceniem dziecka.

Nakłady finansowe na wychowanie dziecka do ukończenia edukacji są ogromne, ich szacunkowa kwota wynosi 300-500 tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od standardu życia i wykształcenia, które chcemy zapewnić dziecku. Na przykład, jeśli chcesz wysłać dziecko do szkoły prywatnej, aby ukończyć gimnazjum, tj. Przez 9 lat, weź pod uwagę miesięczne wydatki w wysokości 1000-1500 złotych. Łatwo obliczyć, że obciążenie naszego budżetu w tym okresie wyniesie co najmniej 100 000. zł. Warto się na to przygotować z dużym wyprzedzeniem.

Przyszłość Twojego dziecka