Kursy krzyżowe

kurs

3138

Kursy krzyżowe to pary walutowe, które nie obejmują dolara amerykańskiego. Kursy krzyżowe pojawiły się jako rozwiązanie problemu istniejącego na rynku Forex offline. Kiedyś osoba podróżująca z Europy do Japonii musiała wymieniać euro na dolary amerykańskie, a następnie dolary amerykańskie na japońskiego jena.

Jednak wartość kursu krzyżowego można uzyskać, mnożąc ceny zakupu i sprzedaży pary waluty źródłowej dolarów amerykańskich przez kurs wymiany docelowej waluty krzyżowej.

Na przykładzie, aby obliczyć kurs pary walutowej EUR / JPY, należy pomnożyć cenę sprzedaży pary EUR / USD przez cenę sprzedaży pary USD / JPY i ceny zakupu obu par.

  • EUR/JPY = 128,59/128,62
  • EUR/USD = 1,0597/1,0600
  • USD/JPY = 121,33/121,35

Dlaczego handluje się kursami krzyżowymi?

Istnieje wiele powodów, dla których inwestorzy mogą rozważyć inwestowanie w kursy krzyżowe.

a) Głównym powodem handlu kursami krzyżowymi to fakt, że pomagają ograniczyć spekulacje na temat dolara amerykańskiego. Czasami może się zdarzyć, że inwestor będzie chciał uzyskać zysk związany z daną walutą, korzystając z okazji, gdy nie wiadomo, czy kurs dolara amerykańskiego wzrośnie, czy spadnie. W takich przypadkach powiązanie dolara z tą walutą może mieć ostry efekt, który uniemożliwiłby transakcję. Jednak gdy waluta tworzy parę z inną walutą niż dolar amerykański, możesz dokonywać bardziej bezpośrednich transakcji z tą walutą bez ryzyka poważnych zawirowań.

b) Kursy krzyżowe mogą być dobrym sposobem na wykorzystanie strategii carry trade na rynku. Obecnie coraz więcej inwestorów uważa, że najlepszymi parami walutowymi do stosowania strategii carry trade są AUD / JPY i NZD / JPY. Jest to jednak bardzo przypadkowy problem, wynikający z bardzo niskiej stopy procentowej w Japonii i odpowiednio wyższych stóp w Australii (stopy procentowe zmieniają się od czasu do czasu w zależności od polityki banku centralnego danego kraju).

c) Kursy krzyżowe są często lepszym sposobem radzenia sobie z konkretnymi komunikatami prasowymi, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych. Na przykład raport detaliczny w USA dowodzi znacznie bardziej bezpośredniej reakcji na kurs EUR / JPY niż na tradycyjne pary dolara amerykańskiego.

d) Kursy krzyżowe mogą również dać wyobrażenie o odpowiedniej sile dwóch głównych par dolara amerykańskiego, które zostały pozytywnie skorelowane. Na przykład zdarza się, że pary GBP / USD i EUR / USD idą w tym samym kierunku, ale inwestor może dokonać transakcji przy użyciu tylko jednej pary. Gdy spojrzymy na EURGBP, zobaczymy względną siłę EUR i GBP w stosunku do USD. Jeśli rośnie EUR / GBP, oznacza to, że pole działania w parze EUR / USD jest większe niż w przypadku pary GBP / USD.

Wnioski

Inwestorzy mogą dokonywać transakcji kursami krzyżowymi przy użyciu par dolara amerykańskiego i poszczególnych walut. Na przykład, jeśli inwestor rozważa inwestycję krótkoterminową o kursie krzyżowym GBP / JPY, ale para walutowa jest zbyt niestabilna, inwestycję krótkoterminową z parą GBP / USD i inwestycję długoterminową w USD / JPY może być dobrym rozwiązaniem. Zakup USD w GBP / USD i sprzedaż USD w USD / JPY doprowadzi do zmniejszenia, umożliwiając zakup kursu krzyżowego z płynnymi parami walutowymi.