Lokata jednodniowa to depozyt złożony na jeden dzień. Depozyt jednodniowy jest najwygodniejszy do obsługi z poziomu bankowości elektronicznej. Lokaty jednodniowe mają tę zaletę, że codziennie kapitalizują odsetki.
Niektóre banki oferują lokaty jednodniowe. Takie produkty – jak sama nazwa wskazuje – są otwierane na okres jednego dnia, a raczej nocy. Depozyt można otworzyć po południu, a pieniądze zostaną nam zwrócone drugiego dnia rano.
Jak założyć lokatę jednodniową?
Po wygaśnięciu lokaty jednodniowej bank zwraca kwotę główną wraz z odsetkami na wskazany rachunek bankowy. Zazwyczaj codzienne lokaty mają opcję automatycznego odnowienia, więc nie musisz pamiętać o ponownym zdeponowaniu oszczędności. Nie jest to jednak regułą – istnieją pewne nieodnawialne depozyty dzienne.
Najwygodniej jest obsługiwać lokaty jednodniowe z poziomu bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu się na swoje konto, możesz otworzyć taki depozyt w kilka chwil lub złożyć dyspozycję jego likwidacji. Ze względów praktycznych banki nie oferują codziennych depozytów bez konta osobistego.
Jak policzyć zysk z lokaty jednodniowej?
Zaletą lokat jednodniowych jest codzienna kapitalizacja odsetek. Po jednym dniu bank zwraca pieniądze z lokaty wraz z odsetkami – jeśli zdecydujesz się ponownie otworzyć lokatę przy użyciu tych samych środków, masz już do dyspozycji większą kwotę, która działa dla zysku.
Chociaż lokata działa tylko przez jeden dzień, jej oprocentowanie jest ustalane przez banki – podobnie jak w przypadku innych lokat – co roku. W rezultacie zysk zarobiony po jednym dniu jest równy 1/365 nominalnej stopy procentowej lokaty. Ponadto bank płaci 19% podatku Belka od swojego zysku. W rezultacie, przy niewielkich kwotach lokat, zyski osiągane z lokaty to grosze.
Lokata jednodniowa zamiast konta oszczędnościowego
Automatycznie odnawialna lokata jednodniowa może być alternatywą dla rachunku oszczędnościowego. Dzięki temu mamy elastyczny dostęp do oszczędności i nie musimy ich zamrażać na dłuższy okres czasu. Pieniądze działają codziennie, więc nie są nieoprocentowane na standardowym ROR.
W niektórych bankach można znaleźć różne rodzaje depozytów jednodniowych. Na przykład jedna z instytucji oferowała depozyt, który automatycznie otrzymywał połowę środków z konta osobistego na koniec dnia.
Depozyty jednodniowe to pomysł zaczerpnięty z bankowości korporacyjnej. W przypadku dużych firm inwestowanie nadwyżek finansowych na depozytach nocnych ma sens, ponieważ są to zazwyczaj duże kwoty.