Międzynarodowy Numer Identyfikacji Papierów Wartościowych (ISIN)

1349

Czym jest kod ISIN?

ISIN oznacza Międzynarodowy Numer Identyfikacyjny Papierów Wartościowych. Jest to kod alfanumeryczny o długości 12 znaków, odpowiedni dla akcji, obligacji, opcji, instrumentów pochodnych i kontraktów terminowych.

Na przykład, Apple ISIN to US0378331005.

Numer ISIN jest jedynym powszechnie uznawanym numerem identyfikacyjnym papierów wartościowych.

Gdzie słyszałeś o ISIN?

Standard & Poor’s, amerykańska firma świadcząca usługi finansowe, posiada licencję na wydawanie numerów ISIN. W 2009 roku została oficjalnie oskarżona przez Komisję Europejską o nieuczciwe ustalanie cen. Stało się tak po tym, jak opłaty licencyjne zostały pobrane od europejskich przedsiębiorstw finansowych.

Co powinieneś wiedzieć o Międzynarodowym Numerze Identyfikacji Papierów Wartościowych (ISIN)

Numery ISIN działają w taki sam sposób jak numery seryjne. Są one zarządzane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO), ale wystawiane indywidualnie przez Krajową Agencję Numeracyjną (NNA) kraju, w którym emitowane są papiery wartościowe. Na przykład w Zjednoczonym Królestwie kody ISIN są nadawane przez London Stock Exchange PLC.

Struktura ISIN jest zdefiniowana w normie ISO 6166:

  • Dwa znaki alfabetyczne – oznaczenie spółki emitującej,
  • Dziewięć znaków alfanumerycznych – krajowy numer identyfikacyjny papierów wartościowych,
  • jeden znak kontrolny w formie cyfry.

Numery ISIN zaczęto przyznawać w 1981 r., ale nie zostały one powszechnie przyjęte, dopóki nie wprowadzono w życie zalecenia G30 z 1989 r. Zostały one następnie zatwierdzone przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) wraz z przyjęciem normy ISO 6166.

Kraje, które posiadały już krajowe systemy numeracji, zostały włączone do ISIN. W 2004 r. Unia Europejska, po wprowadzeniu obowiązkowej części niektórych sprawozdań regulacyjnych, włączyła numer ISIN jako autoryzowany identyfikator instrumentu.