Mikrofirmy wyzyskują pracowników. Zarabiają więcej niż firmy duże, a płacą grosze

715

Płacą niewiele i dużo zarabiają. Oto krótki opis mikroprzedsiębiorstw i sposobu, w jaki płacą pracownikom. Raport GUS nie pozostawia wątpliwości. Jeśli gdzieś w Polsce jest eksploatacja, musisz jej szukać w najmniejszych firmach.

Raport GUS na temat mikroprzedsiębiorstw to kopalnia wiedzy na temat tego sektora gospodarki, która wychodzi na jaw tylko raz w roku. Wiedza, którą zawiera, może być szokująca. Zwłaszcza informacje o zarobkach pracowników.

Podczas gdy firmy zatrudniające minimum 10 pracowników zarabiają średnio 4,85 tys. Zł brutto, w mikroprzedsiębiorstwach (do 9 pracowników) tylko 3,08 tys. zł. Istnieje mit, że takie małe firmy zarabiają niewiele, co oznacza, że ​​mogą płacić mniej pracownikom. Cóż, obalmy ten mit.

Według GUS zyski 2,15 miliona mikroprzedsiębiorstw wzrosły w ubiegłym roku o 23,1 procent. do 174,5 mld zł przy przychodach o 18 procent wyższych – 1 323 mld zł. Każde sto złotych przychodów daje najmniejszym firmom 13 złotych i 18 gros zysku.

A jak to jest w dużych firmach niefinansowych (z wyłączeniem banków, ubezpieczycieli, funduszy itp.)? Zyski spadły w ubiegłym roku o 7,1 procent do 139,2 mld zł, a przychody o 6,5 procent wyższe w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – 3 581 mld zł. Za 100 przychodów zarabiają czysto zaledwie 3 89 gr.

Spadek zysku z wydobycia, który obniżył wynik o 2,5 mld zł i energii, przy spadku wyniku o 4,3 mld zł jest dość znaczny. Zobacz rosnące uprawnienia do emisji CO2.

Zarabia więcej i dostaje znacznie mniej

Załóżmy, że małe firmy mają niski obrót, więc pomimo wysokiej rentowności nie są w stanie osiągnąć takich zysków, aby przyznać godność pracownikom. Przekształćmy zyski na pracownika.

I tak, mikrofirmy zarobiły czyste – przypomnijmy – 174,5 mld zł. Pracuje tu 4,17 mln pracowników, czyli co czwarty zatrudniony w gospodarce. Tak więc przeciętny pracownik zarabia 41,8 tys. Rocznie dla swojego pracodawcy. Zł, tj. Po odjęciu kosztu pracy. W 2017 r. Było znacznie mniej – 34,7 tys. zł.

Porównajmy z większymi firmami. Zysk netto wyniósł 139,2 mld zł w 2018 r. Pracuje tu 6,23 mln osób. Dzieląc się nawzajem, otrzymujemy informację, że przeciętny pracownik zarobił w ubiegłym roku średnio 22,3 tys. Dla swojego pracodawcy. Zysk netto w złotych rocznie. Rok wcześniej było to 24,9 tys. zł.

Jak widać, większy pracodawca nie ma nic przeciwko temu, że jeden pracownik zarabia mu połowę netto czysto niż w mikroprzedsiębiorstwach. Jest w stanie dobrze mu zapłacić, ponieważ wie, że jeśli nie ukończy dużej załogi, to tylko na tym straci.

A mikrofirmy? W ubiegłym roku podnieśli płace o 281 złotych miesięcznie, tj. O 10% Odsetek jest większy niż w większych firmach – 7,1 procent Najwyraźniej pracownicy wywierają coraz większą presję. Pytanie brzmi: dlaczego ludzie nadal zgadzają się na pracę przy tak niskich stawkach?

Spojrzenie na mapę najniższych płac, a następnie mapa bezrobocia wyjaśnia część problemu. Najmniej mikrofimensów płaci w województwach: podkarpackim (2,47 tys. Zł brutto miesięcznie) i warmińsko-mazurskim (2,48 tys. Zł). Tam też nastąpił wzrost płacy minimalnej do 2,6 tys. W przyszłym roku brutto brutto będzie trzęsieniem ziemi. W sierpniu podkarpackie było 7,8 proc. Bezrobocia, a na warmińsko-mazurskim 8,7 proc. – są to dwa najwyższe wskaźniki bezrobocia w Polsce.

Eksploatacja w małych firmach budowlanych

Sprawdziliśmy także, w których branżach różnice są największe między mikroprzedsiębiorstwami a większymi podmiotami. Na dole tabeli znajduje się konstrukcja. Pracownik mikrofirm zarabia w tej branży 45% mniej niż w większych firmach – średnio 2,7 tys. Zł brutto w porównaniu do 4,9 tys. PLN w firmach zatrudniających minimum 10 pracowników.

Być może w dużych firmach są one uwzględnione w statystykach wynagrodzeń menedżerów i pracowników administracyjnych, handlowców, finansistów. Być może niektóre płace w mikrofirmach są rozliczane pod stołem, a to, co widzimy w statystykach, jest po prostu wersją demonstracyjną dla Głównego Urzędu Statystycznego, Zabezpieczenia Społecznego i Zabezpieczenia Społecznego. Tak czy inaczej, różnica jest szokująca.

Istnieją również poważne różnice w produkcji – płace o 38 procent. niższy w mikroprzedsiębiorstwach niż w dużych. Branża informacyjna i komunikacyjna jest nieco lepsza – różnica 37,3 procent, transport – różnica 36,3 procent, handel – różnica 32,9 procent, a hotel i restauracja – 31,3 procent

Administracja i działania wspierające w branży są stosunkowo zbliżone do wynagrodzeń w dużych firmach, w tym czyszczenia i ochrony.

Wniosek? Jeśli pójdziesz do pracy w małej firmie, weź pod uwagę, że twój pracodawca prawdopodobnie zapłaci ci znacznie mniej niż w większej firmie. Co więcej, to nie tak, że nie stać go na to. Po prostu wykorzystuje sytuację, w której zgadzasz się na jej warunki, nie rozglądając się dobrze po rynku.