Mity na temat kantorów internetowych

2292

Nowinki technologiczne mogą w nas wzbudzać lęk, niepokój, a z drugiej ciekawość i chęć spróbowania. Podobnie jest też jeśli chodzi o kantory internetowe (kantory online). W związku z tym, ,że w sieci powstaje wiele mitów, niewyjaśnionych spraw czy wręcz przekłamań, przez co ludzie nie do końca wiedzą, jak tak naprawdę wygląda wymiana walut internecie. Mamy nadzieję, że rozwiążą one chociaż część niejasności, które są powiązane z wymianą walut online.

Założenie konta walutowego jest drogie i czasochłonne

Aby móc korzystać z kantorów internetowych, musimy mieć otwarte konto walutowe w banku. To właśnie na to konto będziemy mogli przelać pieniądze po zleceniu ich wymiany.

np. 100 USD wymieniamy w kantorze na 100 CHF zlecamy wypłatę na konto bankowe, które mamy we frankach szwajcarskich.

Wiele osób uważa, że prowadzenie takiego konta jest drogie. Zwykle są to darmowe konta, ponieważ banki chcą w ten sposób przyciągnąć nowych klientów. Założenie takiego konta jest niezwykle proste i szybkie. Można je otworzyć podczas jednej krótkiej wizyty w banku lub za pomocą bankowości elektronicznej.

Kantory walutowe w Internecie są tylko dla osób prywatnych

Konto w internetowym kantorze, może założyć każdy niezależnie czy jest osobą fizyczną czy spółką prawa handlowego. Nieważne, czy chcemy wymienić małą ilość gotówki czy zlecić duży przelew. Dla firm często wymieniających walutę, jest to nawet wskazane, ponieważ dzięki temu mogą zarobić sporo pieniędzy, dzięki oszczędnościom, a nawet uzyskać jeszcze lepsze kursy wymiany czy negocjować prowizję.

Nie można spłacać rat kredytów korzystając z e-kantoru

Jeden z największych mitów, jakie funkcjonują wśród posiadaczy kredytów w obcych walutach. Oczywiście że można spłacać kredyty korzystając z kantorów online. Co więcej, nawet powinniśmy to robić, gdyż dzięki temu możemy zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy. A wszystko dlatego, kantory internetowe, mają o wiele lepsze kursy kupna czy sprzedaży, niż banki w których posiadamy kredyty. Dlatego też każdy kredytobiorca, który spłaca kredyt w obcej walucie, powinien wręcz otworzyć sobie rachunek w kantorze internetowym i za jego pośrednictwem wymieniać waluty, które później można przeznaczyć na spłatę raty w banku.

W internetowym kantorze nie mogę negocjować ceny za walutę

Polska w ostatnich latach znacznie się rozwinęła jeśli chodzi o rynek kantorów internetowych. Każdy z nich chce przyciągnąć do siebie jak najwięcej klientów oferując atrakcyjne spready i prowizje. Ostra rywalizacja doprowadziła do tego, że klienci korzystający regularnie z kantorów internetowych mogą liczyć na indywidualne warunki transakcyjne dzięki czemu prowizja może być jeszcze niższa. Działa to na podobnych zasadach jak w kantorach stacjonarnych, z tym że w sieci możemu wynegocjować o wiele lepsze warunki transakcji.

Korzystanie kantora w sieci daje niewielkie zyski

Jest to zarówno prawda i mit. Wszystko zależy od skali naszej działalności. Jeżeli ktoś wymienia niewielkie sumy i do tego robi to sporadycznie, to pewno jest to prawda. Ale osoby, które spłacają kredyty walutowe, mogą zarobić całkiem sporo. Według uśrednionych wyliczeń, przeciętny posiadacz kredytu we frankach, wymieniając waluty w sieci, może w ciągu roku zaoszczędzić 600-800 zł. Jest to spora kwota, zwłaszcza gdy pomnożymy ją przez kilkanaście lat, a właśnie tak długo spłacamy nasze kredyty hipoteczne. Można więc ogólnie powiedzieć, że im częściej i więcej walut wymieniamy, tym nasze zyski z tego tytułu rosną w tempie geometrycznym.

Kantory internetowe mogą być niebezpieczne

Jest to jeden z największych mitów związanych z e-kantorami. Kantory internetowe, podlegają nadzorowi przez kilka instytucji, a przede wszystkim Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Ponadto największe kantory, są ubezpieczone na wypadek niewypłacalności. Ponadto bezpieczne jest także korzystanie z nich. E-kantory szyfrują wszystkie internetowe dane. Kantory chronią zarówno sposób przeprowadzania transakcji jak i dane osobowe klientów do czego zobowiązują ich ustawy.

E-kantory są tylko dla osób mieszkających w Polsce

Z e-kantorów może korzystać każdy, także osoba, która nie mieszka w Polsce. Większość kantorów w sieci daje możliwość przesyłania pieniędzy z dowolnego kraju, zwłaszcza z krajów Unii Europejskiej.

Z kantorów w sieci można korzystać anonimowo

Jest to jeden z mitów. Aby otworzyć swoje konto w internetowym kantorze, należy zweryfikować swoje dane(miejsce zamieszkania,imię i nazwisko, adres). Najczęściej wykonujemy w takim przypadku przelew weryfikacyjny z naszego konta a niektóre e-kantory wymagają od swoich klientów także i skanu dowodu osobistego.