Poradnik dla każdego kto wydaje pieniądze

2191

Przewodnim tematem tego artykułu jest oszczędzanie, a konkretnie konta bankowe i budżet domowy.

  • zakładanie konta w banku
  • różne formy oszczędzania
  • sposoby na inwestowanie pieniędzy

Dlaczego potrzebuję konta ?

Zanim założymy konto trzeba zadać sobie pytanie „po co?” otóż, konto osobiste to bezpieczeństwo (za nasze pieniądze trzymane na rachunku odpowiada bank) i wygoda (łatwo wpłacić i wypłacić czy też przelać pieniądze, opłacić rachunki). To właściwie konieczność we współczesnym świecie.

Obecnie niemal każdy pracodawca wymaga od pracowników posiadania konta, na które przelewa wynagrodzenie. Jednakże konto osobiste to dopiero pierwszy krok umożliwiający korzystanie ze znacznie wygodniejszych narzędzi finansowych, takich jak karty bankowe, depozyty, fundusze inwestycyjne czy – w razie potrzeby – pożyczki krótko i długoterminowe.

Wielu z nas zadaje sobie pytanie „Jak założyć konto w banku?”. Odpowiedź na to pytanie jest prosta, a nawet możemy się pokusić o dwie odpowiedzi. Zakładanie konta bankowego może się odbyć na dwa, proste, ale całkowicie odmienne sposoby przedstawione w następnych artykułach.

Jak założyć konto w banku

Zakładanie konta bankowego „osobiście”

Kiedy już zdecydujemy, w którym banku chcemy mieć konto, trzeba wybrać się do niego by podpisać stosowną umowę. Na taką wizytę koniecznie trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty, dobrze byłoby także wyćwiczyć sobie podpis, ponieważ w banku zostaniemy poproszeni o wypełnienie karty wzoru podpisów – później nasze podpisy na innych dokumentach będą porównywane z wzorem podpisu. Dobrze byłoby, żeby nie różniły się zbyt mocno od oryginału.

Umowę oczywiście należy uważnie przeczytać. Ale jeszcze większą uwagę trzeba zwrócić na załączony wykaz opłat i prowizji – czy jest on zgodny z tym, co bank prezentował w swojej wstępnej ofercie.

Zakładanie konta przez Internet

Zakładanie konta w banku może mieć jednak również bardziej nowoczesny i prostszy charakter, Obecnie cieszący się największą popularnością. Założenie konta bankowego może się bowiem odbyć przez Internet. Czas trwania takiego procesu to zazwyczaj kilka minut, jeśli jesteśmy już zdecydowani na konkretną ofertę licznych kont bankowych. Cała nasza „praca” polega tylko na wypełnieniu elektronicznego formularza, podobnego do tego, jaki możemy wypełnić w banku.

Po wypełnieniu takiego właśnie formularza czekamy kilka dni na kuriera, który dostarczy nam regulamin konta bankowego oraz inne informacje na temat tak zwanej aktywacji konta bankowego oraz dotyczących opłat, karty debetowej itp.
Znamy więc już odpowiedź na pytanie „Jak założyć konto bankowe”, tak więc nie mamy już na co czekać, to tylko chwilka, a takie konto potrzebuje obecnie prawie każdy z nas.

Pieniądz – teraz czy na później?

Każdy z nas ma swoje potrzeby i aby je spełnić trzeba trochę zaoszczędzić. Musimy jednak pamiętać, aby nie wkręcić się niekorzystną sytuację. Aby tego uniknąć, musimy rozważyć różne aspekty oszczędzania.

Efektowne oszczędzanie jest możliwe dzięki rozsądnemu wyrzekaniu się potrzeb mniejszej wagi. Nie polega to na tym, że mamy mniej jeść. Powinniśmy najpierw myśleć o podstawowych warunkach do życia niż o rozrywce lub wyglądzie. Po co mamy dobrze wyglądać, jeśli umrzemy na jakąś możliwą do wyleczenia chorobę lub z głodu? Na obrazku obok widzimy piramidę potrzeb Abrahama Harolda Maslowa. Oszczędzanie powinniśmy zacząć od zmniejszenia wydatków drugorzędnych, a skupieniu się na zaspokojeniu potrzeb większej wagi. Gdy zaspokoimy już np. wymóg pieniędzy na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych i biologicznych, wówczas możemy wspiąć się schodek wyżej i zająć się potrzebami bezpieczeństwa.

Piramida potrzeb Maslowa

Dobór rodzaju oszczędzania

Często potrzeby wyższego szczebla wymagają większej ilości pieniędzy czyli dłuższego oszczędzania. Wtedy najlepiej odłożyć pieniądze na lokatę długoterminową lub na konto oszczędnościowe. W przypadku mniejszych wydatków często poradzimy sobie, odkładając po kilka złotych codziennie przez tydzień, i owa potrzeba zostanie zaspokojona.

Czasem warto się zastanowić nad wyborem odpowiedniej metody oszczędzania. Oszczędzanie na lokatach jest zalecane dla osób, które mogą zostawić pieniądze na dłuższy okres czasu i nie czują nagłej potrzeby ich wydania. Na cel i trudność jego osiągnięcia także należy zwrócić uwagę. Bywa, że oszczędza się, by kupić upragnioną rzecz, lub odkłada się pieniądze na tzw. „czarną godzinę”. Oszczędzać można  różne sumy pieniędzy.  Pozostawienie na lokacie lub na koncie oszczędnościowym swojego kapitału, kiedy chcemy zebrać pieniądze np. na zakup mieszkania, może być „strzałem w dziesiątkę”,. Oczywiście lokaty i konta mogą być prowadzone na wszelakich warunkach. Niektóre z nich pozostają uwarunkowane,  jako element dodatkowego dochodu, ale procent nie jest zbyt wysoki. Inne wręcz przeciwnie doskonale wyróżniają się względem oprocentowania, jednak kapitał i warunki ulokowania pieniędzy są często z góry ustalone i niezmienne. Czasem trzeba przystosować do swoich potrzeb możliwości i czas, na który zamierzamy odłożyć pieniądze.

Ryzyko związane z oszczędzaniem

Jak ze wszystkim, także z oszczędzaniem mogą wystąpić problemy. Inwestowanie na lokacie może wiązać się z utratą części pieniędzy w przypadku nagłej potrzeby finansowej. Zamykając lokatę, tracimy duży procent ogólnej wartości lokaty. W przypadku kont oszczędnościowych duże oprocentowanie może się objawiać równocześnie z kosztami prowadzenia takiego konta. Kiedy więc mamy mniejszą kwotę, lepiej zachować ją dla siebie lub na rachunku ROR. Jeśli chodzi o oszczędzanie we własnym zakresie, także istnieje niebezpieczeństwo utraty pieniędzy. Banknoty nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne.Inwestowane pieniądze  same się raczej nie zgubią.

Każdy z nas chce zaspokoić swoje potrzeby materialne. Najlepszym sposobem na wykonanie tego bez zadłużania się jest oszczędzanie pieniędzy. By dobrze oszczędzać, musimy obiektywnie spojrzeć na warunki, w jakich chcemy oszczędzać. Jest wiele możliwości, więc przed podjęciem decyzji należy dokładnie rozpatrzeć, która będzie nam odpowiadała.

Czytaj więcej w co inwestować oszczędności?

Kredyt/Pożyczka – okazja czy wyrok?

  • Wyróżniamy różne rodzaje kredytów ze względu na cel:
  • kredyt lombardowy
  • linia kredytowa
  • kredyt społeczny
  • kredyt studencki
  • kredyt towarowy
  • kredyt inwestycyjnykredyt na dowód/pożyczka
  • kredyt mieszkaniowy
  • kredyt samochodowy
  • kredyt hipoteczny

Korzystając z kredytu, bierzemy na siebie odpowiedzialność za jego spłacenie. Do zapłaty mamy nie tylko uzyskaną kwotę, ale także duży procent odsetek. W zasadzie wystarczy raz zapomnieć o wpłacie raty kredytu, bądź nie będziemy mieli pieniędzy na spłatę tej raty, a wymagana kwota całkowita znacznie się zwiększy. Może dojść do tego, że zabraknie nam środków, i będziemy musieli zaciągnąć kolejny kredyt. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że to już będzie kolejna kwota do spłaty i będziemy mieli jeszcze większy kapitał do zapłaty. I znów zaciągniemy pożyczkę…

W takiej sytuacji mógłby się znaleźć każdy z nas, choć pewnie żaden nie byłby do tego skory. Z powyższej sytuacji możemy wyciągnąć wniosek, że zanim coś zrobimy, musimy rozważyć problem szczegółowo i definitywnie zdecydować o chęci otrzymania kredytu.

Konsekwencje zadłużenia

Gdy nasze długi będą zbyt duże, prócz karnych odsetek, możemy spodziewać się innych skutków tego zadłużenia:

  1. Postępowanie sądowe wierzyciela przeciwko dłużnikowi o zwrot należności
  2. Egzekucja komornicza
  3. Obciążenie hipoteczne
  4. Licytacja – pozbawienie praw do lokalu lub innej własności
  5. Eksmisja – orzeczenie sądowe nakazujące danej osobie opróżnienie lokalu, pozbawienie danej osoby lokalu nie własnościowego
  6. Zajęcie mienia np. zajęcie samochodu
  7. Potrącenia z wynagrodzenia określonej sumy

Chęć zaspokojenia swojej potrzeby materialnej nie może być ważniejsza od zdrowego rozsądku. Musimy żyć i zachowywać we wszystkim umiar. Nikt z nas nie chce być zapewne czyimś dłużnikiem, więc postępujmy tak, aby do tego nie dopuścić. Nie działajmy pochopnie i nie wpadajmy w szał zakupowy. Gdy tak będziemy postępować, nigdy nie wpadniemy w zadłużenie.