Protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii (BOE), w którym pojawił się komentarz o możliwej podwyżce stóp procentowych „w horyzoncie najbliższych miesięcy” w związku z większą inflacją i poprawą sytuacji gospodarczej, spowodował wzrost funta do nowego rocznego maksimum. Bank Anglii oświadczył ponadto, iż „wycofanie części stymulacji monetarnej może być w najbliższych miesiącach właściwym posunięciem, by przywrócić inflację do założonego celu na poziomie 2%”.
Stosunkiem głosów 7 do 2 Bank Anglii podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym, historycznie niskim poziomie 0,25%. Stwierdził również, że sytuacja gospodarcza „rysuje się nieco lepiej” niż prognozowano w zeszłym miesiącu, co zawdzięcza się stabilniejszej sytuacji na rynku nieruchomości, zwiększeniu zatrudnienia oraz odbiciu w sprzedaży detalicznej i motoryzacji.
Rynek na oświadczenie BOE zareagował bardzo pozytywnie. Kurs funta gwałtownie zaczął rosnąć, przełamując barierę 1.3600 względem dolara amerykańskiego i tym samym osiągając najwyższy poziom od czerwca 2016 roku. Brytyjska waluta znacznie wzmocniła się również względem euro. Para EUR/GBP przełamała kluczowy poziom 0.8990 i z punktu widzenia analizy technicznej przyspieszyła w kierunku 0.8800.
Zobacz: Kurs funta brytyjskiego
Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych okazała się znacznie słabsza niż się spodziewano. Oficjalne dane mówią o poziomie minus 0.2%, przy czym w ujęciu miesięcznym według szacunków miało być plus 0,1%. Również wynik z zeszłego miesiąca został skorygowany w dół z poziomu plus 0,6% do plus 0,3%. Według analityków sierpniowy wynik na terytorium negatywnym może być związany z ostatnimi powodziami w Teksasie oraz skutkami huraganu Irma.
W sierpniu, w wyniku podwyżki cen benzyny oraz wynajmu nieruchomości, byliśmy świadkami przyspieszenia cen konsumenckich. Według amerykańskiego Departamentu Pracy wskaźnik cen konsumenckich CPI (Consumer Price Index) wzrósł w zeszłym miesiącu o 0,4%, z łatwością przekraczając osiągnięte w lipcu 0,1%. To najlepszy wynik od siedmiu miesięcy. W ujęciu rocznym oznacza to, że CPI z lipcowego poziomu 1.7% wzrósł do 1,9%.
Według amerykańskiego raportu CPI ceny benzyny wzrosły o 6,3%, najwięcej od stycznia, przy czym w lipcu ich poziom się nie uległ zmianie. Analitycy zauważyli, że na kolejny wzrost tego wskaźnika możemy liczyć we wrześniu, w związku z tym, że huragan Harvey zmusił rafinerie do tymczasowej przerwy w pracy.
Szwajcarski Bank Narodowy (Swiss National Bank, SNB) utrzymał stabilną politykę monetarną i częściowo złagodził ton względem franka szwajcarskiego, który zanotował w tym roku ostry spadek względem euro. SNB utrzymał stopę depozytową na poziomie minus 0,75%, natomiast target dla trzymiesięcznego Libor pozostał bez zmian i nadal wynosi od minus 1.25% do minus 0.25%. Oświadczenie Banku było utrzymane w ostrożnym tonie: „Od poprzedniej oceny polityki pieniężnej kurs franka szwajcarskiego osłabił się względem euro i umocnił względem dolara. Niemniej frank nadal jest wysoko ceniony, w związku z czym sytuacja na rynku walutowym ciągle jest niestabilna”.
Dane gospodarcze Australijskiego Biura Statystycznego pokazały, że w sierpniu zatrudnienie w kraju wzrosło o 54,200 nowych miejsc pracy. To znacznie wyższy wynik niż wynosi mediana z prognoz na poziomie 15,000, w związku z czym byliśmy świadkami znacznego ożywienia kursu dolara australijskiego. Sytuacja na australijskim rynku pracy poprawia się systematycznie od jedenastu miesięcy i jest najlepsza od ponad sześciu lat. Stopa bezrobocia natomiast utrzymała się na poziomie 5,6%, co z kolei okazało się zgodne z prognozami.
W tym tygodniu będziemy świadkami od dawna oczekiwanej decyzji Rezerwy Federalnej o poziomie stóp procentowych. Większość analityków spodziewa się, że Fed pozostawi stopy bez zmian na poziomie 1,25%, a decydenci wstrzymają się z kolejną podwyżką do grudnia.
Ponadto opublikowane zostaną dane o inflacji konsumenckiej w Strefie Euro za czerwiec, jak również dane o niemieckiej produkcji przemysłowej za wrzesień. W przypadku Wielkiej Brytanii zostanie wypuszczony raport ze sprzedaży detalicznej za sierpień, a Nowa Zelandia poda wyniki PKB za II kwartał.