RPP nadal nie widzi negatywnych skutków ujemnych realnych stóp procentowych w Polsce

1526

Informacje gospodarcze

Z kraju:

RPP na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50% w skali rocznej – podała RPP w komunikacie.

RPP podtrzymuje ocenę, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego i równowagi makroekonomicznej.- napisano w komunikacie po czerwcowym posiedzeniu. Według członków RPP w kolejnych kwartałach inflacja w Polsce ustabilizuje się na umiarkowanym poziomie. RPP nadal nie widzi negatywnych skutków ujemnych realnych stóp procentowych w Polsce – poinformowali na środowej konferencji przedstawiciele Rady. Zwrócili uwagę, że ujemne stopy mogą wpływać na mniejszą skłonność do oszczędzania.

Aprecjacja złotego w ostatnim okresie nie budzi niepokoju – powiedział szef NBP A. Glapiński.

RPP jest lekko zaniepokojona obecnym niskim poziomem inwestycji, ale spodziewa się skokowego wzrostu, gdy pojawią się środki unijne – poinformował A. Glapiński, prezes NBP.

Prezes NBP Adam Glapiński, na konferencji po posiedzeniu RPP, powiedział, że: zdziwiłby się, gdyby PKB Polski w 2017 r. nie przekroczył 4% oraz gdyby Rada podwyższyła stopy procentowe w 2018 r.

Wzrost PKB w 2017 r. o 3,8% jest pewny, a może dotknąć poziomu 4% – powiedział członek RPP Ł. Hardt.

RPP ocenia, że wzrost płac dokonuje się obecnie bardzo szybko, ale nie jest czynnikiem proinflacyjnym – poinformował prezes NBP A. Glapiński.

Stopa bezrobocia w maju spadła do 7,5% z 7,7% w kwietniu – podało w komunikacie MRPIPS.

OECD podwyższyła prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2017 r. do 3,6% z 3,2% w prognozie listopadowej, a w 2018 r. pozostawiła ją na poziomie 3,1% – wynika z komunikatu OECD.

NBP w 2016 roku osiągnął stopę zwrotu z rezerw na poziomie 1%, a dochód z działalności inwestycyjnej wyniósł 3,3 mld zł – podał NBP w sprawozdaniu z działalności w 2016 roku.

Wpływy z podatku od kopalin w tym roku mogą przekroczyć planowany 1 mld zł – podało MF.

Wzrost wpływów do budżetu z tytułu VAT w tym roku, założony w budżecie na poziomie 10,9% zostanie osiągnięty – ocenił M. Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Ze świata:

Dziś o 11:00 w strefie euro opublikowany zostanie finalny odczyt PKB za 1q (konsnesus:1,7% r/r).

Dziś o 13:45 w strefie euro EBC podejmie decyzje w sprawie stóp procentowych (konsensus: 0%).

Dziś o 14:30 w strefie euro odbędzie się konferencja prasowa po spotkaniu EBC oraz opublikowane zostaną również najnowsze projekcje makroekonomiczne.

Poprawa w światowej gospodarce jest coraz bardziej widoczna, ale nadal wymaga ona wsparcia ze strony pro-wzrostowej polityki – OECD w czerwcowej aktualizacji „OECD Economic Outlook”.

Ostatnia sesja

W oczekiwaniu na czwartkowe wydarzenia

Sesja przebiegała w zmiennych nastrojach, ale rynki wyraźnie przechodziły w fazę wyczekiwania na wyniki dzisiejszych wyborów w UK oraz spotkanie EBC. EUR-USD w porannym handlu lekko stracił, czemu mogły sprzyjać słabe niemieckie dane o zamówieniach w przemyśle, ale w skali całej sesji spadków nie udało się utrzymać i notowania powróciły w okolice 1,1260. Złoty pozostawał wczoraj pod wpływem podaży co przyniosło kontynuację korekty zarówno wobec euro jak i dolara.

Dług w Europie pozostawał dość stabilny, niemieckie Bundy utrzymywały rentowność bliską odniesieniu, co zapewniało również stosunkowo niewielkie ruchy krajowych dziesięciolatek. Wyraźnie stracił wczoraj z kolei amerykański dług, a Treasuries zakończyły dzień na poziomie 2,176%. Wśród amerykańskich danych duży wpływ na rynki miała wczorajsza publikacja poziomu zapasów ropy, które skokowo wzrosły, co wywołało przecenę surowca na rynkach. W kraju spotkanie RPP zakończyło się utrzymaniem dotychczasowej polityki monetarnej co zostało odebrane neutralnie przez krajowe aktywa. Dziesięciolatki zamknęły sesję w okolicach 3,220%.

Dzisiejsza sesja

Dzień emocji

W czwartek na rynku skumulowało się kilka istotnych wydarzeń. Przede wszystkim w UK ważą się losy rządzącej partii T. May, a po południu decyzję podejmie EBC. Co więcej na dziś zaplanowano przesłuchanie byłego szefa FBI, który wg doniesień prasowych prawdopodobnie potwierdzi naciski D. Trumpa na odstąpienie od śledztwa wobec M. Flynna, stając się kolejnym argumentem dla przeciwników amerykańskiego prezydenta. W tle pozostają napięcia na Bliskim Wschodzie i wokół Korei Płn. Tym samym dzisiejsze ruchy na rynkach będą bezpośrednio zależne od skali zaskoczeń na informacje. Jeżeli EBC pozostanie gołębie krajowe aktyw mogą zyskiwać. Kontekst wyborów w UK prawdopodobnie będzie odzwierciedlany dopiero jutro, choć w układzie walutowym prawdopodobnie utrzymanie władzy przez T. May będzie sprzyjać euro. Potwierdzenie nacisków na szefa FBI przez D. Trumpa nie jest już wprawdzie dla rynków nowością, ale nowe szczegóły mogłyby wywołać podwyższoną awersję do ryzyka na rynkach. /afr/

Zobacz oznaczenia walut