Rząd Włoch zgodził się na dostosowanie długu krajowego do zasad budżetowych UE

1012

Włochy nie są już zagrożone środkami dyscyplinarnymi ze strony Komisji Europejskiej, ponieważ rząd tego kraju podejmie niezbędne środki i dostosuje dług publiczny do zasad budżetowych UE. O tym oświadczył komisarz europejski Pierre Moscovisi, zauważając, że rządy krajów europejskich muszą przestrzegać ustalonych standardów zarządzania finansami publicznymi. Jeśli pojawią się problemy, rządy muszą znaleźć szybkie i skuteczne rozwiązania. Aby zachować zgodność z Paktem Stabilności i Wzrostu UE, rząd włoski opracował szereg środków, których wdrożenie w drugiej połowie roku pozwoli również dostosować projekt budżetu Włoch na 2020 r. zgodnie z paktem i przedstawić go w Brukseli przed 15 października.  

Liczba miejsc pracy w USA wzrosła w czerwcu bardziej niż oczekiwano

Czerwcowy wzrost zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych przekroczył prognozy rynkowe. Jak pokazują dane Ministerstwa Handlu kraju, w amerykańskiej gospodarce powstało o 224 tys. miejsc pracy więcej niż w kwietniu. Według ekonomistów spodziewano się wzrostu tylko o 160 tys. W zeszłym miesiącu zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych wzrosło. Wskaźnik osiągnął 62,9%, wzrastając z 62,8%. Firmy produkcyjne stworzyły 17 tys. nowych miejsc pracy. Firmy budowlane zwiększyły zatrudnienie o 21 tys. osób. Jednocześnie w handlu detalicznym nastąpił spadek liczby pracowników o 6 tys. osób. Średnia stawka godzinowa wzrosła o 0,2% za miesiąc i o 3,1% za rok. Sektor prywatny w czerwcu stworzył 191 tys. nowych miejsc pracy, a liczba urzędników wzrosła o 33 tys. Stopa bezrobocia wyniosła 3,7%, nieznacznie wzrastając w stosunku do majowej wartości w 3,6%.

Sprzedaż samochodów General Motors w Chinach w drugim kwartale spadła o 12,2%

Amerykański producent samochodów General Motors odnotował spadek sprzedaży w Chinach w drugim kwartale o 12,2% do 753 tys. 926 samochodów. Indeks spada już od czterech kwartałów. Marka GM Baojun odnotowała spadek o 31,8% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Jednocześnie luksusowe modele Cadillaca sprzedano o 36,6% więcej niż rok wcześniej. Do końca 2018 r. sprzedaż General Motors, która ma dwie spółki joint venture z chińskimi producentami samochodów, spadła do 3,64 mln pojazdów z 4,04 mln pojazdów w 2017 r. Całkowita sprzedaż samochodów w Chinach spadła w ubiegłym roku o 6%, osiągając 22,7 mln samochodów, które odnotowano w kraju po raz pierwszy od ponad 20 lat. Stowarzyszenie Producentów Samochodów w Chinach poinformowało, że w okresie od stycznia do maja tego roku udział amerykańskich producentów samochodów w rynku chińskim spadł do 9,6% z 10,9% w tym samym okresie rok wcześniej.

Sprzedaż samochodów w Chinach wzrosła w czerwcu po raz pierwszy od maja 2018 roku

China Passenger Car Association odnotowała wzrost sprzedaży samochodów na rynku wewnętrznym o 4,9% w maju w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. W sumie w kraju sprzedano 1,8 mln samochodów. W poprzednich miesiącach stowarzyszenie odnotowało spadek sprzedaży, który trwał od maja ubiegłego roku. Zmiana dynamiki na rynku samochodów była możliwa dzięki dużym rabatom oferowanym klientom przez dealerów, których celem jest sprzedaż samochodów przed rozpoczęciem nowych standardów emisji w kraju. Ceny samochodów w ostatnich tygodniach zostały obniżone o 50%. Główny procent sprzedaży przypada na osiem chińskich prowincji, gdzie od 1 lipca zaczęły obowiązywać nowe wymagania dotyczące poziomu emisji.

PKB Turkmenistanu wzrósł o 6,2% w pierwszej połowie roku

Gospodarka Turkmenistanu w pierwszej połowie 2019 r. wzrosła o 6,2% dzięki stabilnej polityce fiskalnej i pieniężnej. W tym okresie nastąpił wzrost dochodów i inwestycji budżetu państwa. Przemawiając na spotkaniu rządowym, prezydent Gurbanguly Berdimuhamedow odnotował budowę około 2 tys. dużych obiektów przemysłowych i socjalnych w kraju. Ich łączna wartość przekracza 30 mld dolarów. W ciągu sześciu miesięcy dochodowa część budżetu została zrealizowana na 103,5%, a wydatki – na 84,9%. W gospodarkę turkmeńską zainwestowano ponad 4 mld dolarów, co stanowi 26,6% całkowitego PKB. W tym okresie dało się zrealizować program inwestycyjny państwa na 41,5%.

Nadwyżka handlowa Niemiec wzrosła w maju

W maju tego roku Niemcy odnotowały wzrost eksportu o 4,4% w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej do 113,9 mld euro. Wielkość importu wyniosła 93,4 mld euro, jego wzrost był na poziomie 4,9%. Za miesiąc eksport wzrósł o 1,1%, a import spadł o 0,5%. W maju nadwyżka handlu zagranicznego Niemiec wyniosła 20,6 mld euro. Jej wielkość wzrosła w porównaniu z kwietniową wartością w 17,9 mld euro. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku Niemcy wyeksportowały towarów i usług na 560,1 mld euro, a wskaźnik w skali roku wzrósł o 2,4%. Wskaźnik importu ukształtował się na poziomie 466,8 mld euro, czyli o 4,5% więcej niż rok wcześniej. Nadwyżka handlowa za pięć miesięcy wyniosła 93,3 mld euro. W ciągu roku jej wskaźnik spadł o 7%.