Strategie Zwycięzców

1040

Minęła II edycja mobilnego konkursu dla traderów. Zaangażowanie konkursowiczów było ogromne, świadczy o tym chociażby liczba wszystkich logowań do rachunków biorących udział w rywalizacji. Ponad 171 tysięcy razy inwestorzy zaglądali do naszej aplikacji sprawdzając stan swojego rachunku, analizując wykresy lub obserwując poczynania innych. Jednak nie tylko liczba logowań świadczy o Waszej aktywności. Imponująca liczba 67 tysięcy transakcji pokazuje, że był to konkurs gdzie najlepiej sprawdzały się strategie oparte o technikę Daytrading-u. Widzimy, że inwestorzy tego samego dnia otwierali i zamykali swoje transakcje.

Konkursy dla inwestorów charakteryzują się tym, że każdy z uczestników działa pod presją czasu. To środowisko inwestycyjne, które może powodować, że podjęte decyzje nie zawsze będą w pełni przemyślane. Rywalizacja powoduje, że o naszych działaniach często decyduje impuls. Najlepsi inwestorzy w trzytygodniowej rywalizacji pokazali jednak, że nawet pojedyncze niepowodzenia, straty, nie powinny nas zniechęcać a jedynie motywować do dalszej walki. II edycja konkursu pokazała ponownie, że formuła rozgrywek jest tak przemyślana, aby inwestorzy, którym powinęła się noga na jednym z etapów, nadal mieli szansę nie tylko na wygranie pojedynczego tygodnia ale również na zwycięstwo w „generalce”

W przypadku wicelidera oraz zdobywcy trzeciego miejsca najlepszym okresem okazał się 3 tydzień rywalizacji. Dla lidera pierwszy jak i ostatni etap przyniósł łudząco podobny wynik ponad 53 proc. stopy zwrotu. Stratnym i tym samym najgorszym czasem dla całej trójki była II część konkursu. Statystyki przypominają te z rywalizacji, która odbyła się w 2018 roku.
Po wejściu w życie nowych regulacji ESMA obserwujemy, że wyniki konkursowe nie idą już w setkach czy tysiącach procent. Osiągają wartości dwucyfrowe, co zdecydowanie bardziej oddaje realia tradingu.

1MIEJSCE W KLASYFIKACJI GENERALNEJ Nick: Mswitako 73 pkt.

Nagroda główna, czyli najnowszy telefon marki Apple trafił do tradera, który zajął 3 miejsce (+53,65%) w I etapie oraz 26 (53,53%) w III tygodniu. W środkowym okresie trader Mswitako nawet nie dostał się do pierwszej 50-tki. Zwolennik instrumentów giełdowych (głównie aktywny był na rynku niemieckiego indeksu DAX oraz amerykańskiego NASDAQ). Zwycięzca wykonał łącznie 165 transakcji, z czego aż 154 na niemieckim instrumencie. Największy jednorazowy zysk oraz stratę na transakcji lider odnotował w II tygodniu. Było to odpowiednio 6 137 zł oraz -18 843.22 zł. Z danych wynika, że najgorszy etap II, w którym lider odnotował stratę -24,82% to być może efekt najmniejszego zaangażowania w konkursie. Mswitako wykonał wówczas jedynie 14 transakcji, co stanowi jedynie niecałe 8,5 % całej aktywności tego gracza.

Rozkład godzinowy aktywności uczestników konkursu

Dzienna aktywność uczestników konkursu

2 MIEJSCE W KLASYFIKACJI GENERALNEJ Nick: Arnolddgt 68 pkt.

Arnolddgt – wicelider rozpoczął rywalizację od strat. Jego krzywa kapitału w pierwszym dniu zanurkowała. Stratę wygenerowała transakcja na ropie WTI. Determinacja gracza była na tyle wysoka, że kolejna pozycja, tym razem na indeksie DAX pokryła stratę z dość dużą nawiązką. W całym konkursie Arnolddgt wykonał jedynie 86 transakcji, czyli prawie 2 razy mniej niż zwycięzca. Najlepsza jednorazowa transakcja opiewała na kwotę ponad 10 tys. zł. I była wykonana na instrumencie DE30 (CFD oparty o indeks DAX). Trwała zaledwie 1 godzinę i 15 minut. To w dużej mierze ta transakcja zagwarantowała mu dobre miejsce w trzecim tygodniu i tym samym w całym konkursie.

3 MIEJSCE W KLASYFIKACJI GENERALNEJ Nick: Dudek 66 pkt.

Dudek to nick brązowego medalisty naszej rywalizacji. Aby tego dokonać wystarczyło mu jedynie 70 transakcji. Gracz nie skupiał swojej uwagi wokół jednego czy dwóch instrumentów tak jak robili to jego rywale. Po analizie jego portfela widzimy, że interesował go szeroki rynek walutowy, ale również bitcoin (BTCUSD), DAX oraz złoto. Najwięcej transakcji zrealizował na „kablu” (GBPUSD). Największy zysk przyniosła mu transakcja na eurodolarze (11 613,83 PLN) w trzecim tygodniu, która w dużej mierze odpowiadała za jego sukces. Na uwagę zasługuje fakt, że trader Dudek zarządzał kapitałem w sposób modelowy, bowiem jego najbardziej zyskowna transakcja przewyższała największą jednorazową stratę (porównując wartości bezwzględne).

Najpopularniejsze instrumenty w konkursie