Polskie Ministerstwo Finansów jest bardzo aktywnym beneficjentem systemu automatycznej wymiany informacji o dochodach generowanych w Unii Europejskiej. Statystyki pokazują, że nasz urząd skarbowy otrzymał 14 razy więcej informacji o zarobkach Polaków za granicą, niż przesłał w odpowiedzi na zapytania z innych krajów członkowskich.
System automatycznej wymiany informacji o obywatelach działających w Europie pozwala uzyskać informacje o tym, ile obywatel danego kraju zarobił podczas pracy za granicą (w tym świadczenia socjalne i emerytalne) i jaki jest stan jego konta. Według raportu Komisji Europejskiej krajowa administracja podatkowa chętnie sięgnie po te dane.
W latach 2015-2017 polski skarbiec uważnie obserwował dochody osób pracujących w Holandii. Instytucja UE potwierdza, że dane te można wykorzystać do weryfikacji rocznych zwrotów PIT. Ministerstwo Finansów szacuje, że z tego tytułu można odzyskać około 2,3 miliona euro należnego podatku.
Sprawozdania na temat zarobków obywateli Unii Europejskiej rozpoczęły się w 2015 r. I od tego czasu skala współpracy stale rośnie. Do połowy 2017 r. System dostarczył informacje o 16 milionach podatników, których przychody przekroczyły ogółem 120 mld EUR.
Mimo tak dużej liczby zapytań Polska nie jest liderem na liście krajów aktywnie korzystających z możliwości pozyskiwania danych. Luksemburg i Irlandia złożyły najwięcej wniosków. Na przeciwległym biegunie znajdują się Bułgaria, Słowacja i Malta, które w ogóle nie korzystały z systemu.