Zalety i wady kryptowalut (walut cyfrowych)

2508

Płatności dokonywane przy użyciu kryptowalut mają wiele zalet, których nie można znaleźć w konwencjonalnych płatnościach pieniężnych. Podstawą jest wolność związana z używaniem kryptowalut. Gwarantują one możliwość stosunkowo szybkiej zapłaty kwoty w dowolne miejsce na świecie (z dostępem do Internetu) 24/7 – bez dni wolnych i bez ograniczeń. Dlatego umożliwiają większą kontrolę nad Twoimi środkami niż np. tradycyjne przelewy lub międzynarodowe usługi przekazów pieniężnych. W porównaniu z tradycyjnymi przelewami bankowymi koncepcja zaufanej strony trzeciej jest ograniczona do kryptowalut (wymiany kryptowalut stały się jej częścią, które w większości nie są zdecentralizowane, co naraża użytkowników na ryzyko). Dlatego udział instytucji bankowych, które tradycyjnie pełnią funkcję administratora, nie jest potrzebny. Społeczność danej kryptowaluty sprawuje nadzór nad nią, podczas gdy reguły rządzące systemem są przechowywane w kodzie komputerowym, który staje się „prawem” (kod jest prawem). Jego zmiany są możliwe, ale czasami jest to bardzo trudne – im większy system i im bardziej zróżnicowane interesy poszczególnych grup interesariuszy, tym trudniej jest osiągnąć konsensus. Widać to wyraźnie na przykładzie zmian w Bitcoin.

W przypadku braku pośredników (banków), w większości przypadków możesz liczyć na znacznie niższe opłaty transakcyjne, które obejmują co najmniej opłaty sieciowe (jeśli korzystasz z kantorów lub giełd – musisz również wziąć pod uwagę ich prowizje). W przypadku bitcoinów należy wziąć pod uwagę stosunkowo wysokie koszty działania sieci (zużycie energii elektrycznej) i stale rosnący popyt na bitcoiny, dlatego też obecnie istnieją wysokie koszty transakcji, zwłaszcza gdy chcemy nadać wyższy priorytet do zatwierdzenia naszej transakcji przez sieć. Bitcoin pracuje nad wprowadzeniem możliwości darmowych i niemal natychmiastowych przelewów bitcoinowych w podsieciach zaufanych kontrahentów (którzy otworzą między sobą kanały płatności), co będzie możliwe dzięki wdrożeniu tak zwanej Lightning Network. Jest to jednak perspektywa miesięcy, a może nawet lat.

Kwestia bezpieczeństwa związana z kryptowalutami to kolejna funkcja, która przyciąga nowych użytkowników. Funkcje zabezpieczeń kryptowalut są dziś praktycznie niemożliwe do złamania, ponieważ wymagałyby gigantycznej mocy obliczeniowej, nieosiągalnej nawet dla najpotężniejszych superkomputerów. Nie oznacza to, że nie można ominąć bezpieczeństwa podmiotów pośredniczących w kryptowalutach – niektóre hacki na giełdach zakończyły się znacznymi stratami, np. Bitfinex stracił 120 000 w sierpniu 2016 r. Bitcoiny.

Bezpieczeństwo podnosi również fakt, że Bitcoin i większość innych kryptowalut są oparte na tak zwanym oprogramowaniu open source, tj. Takim, które ma publicznie dostępny kod źródłowy. Charakteryzuje się tym, że każdy może sprawdzić zasady działania i naprawić wszelkie błędy w nowej wersji, które będą musiały zostać przyjęte przez większość użytkowników.

Oparcie kryptowalut na blockchain gwarantuje ich przejrzystość, ponieważ dla większości z nich informacje o przeszłych transakcjach są publicznie dostępne w czasie rzeczywistym. Konsekwencją oparcia kryptowalut na blockchain (a nie na innych technologiach rejestrów rozproszonych) jest nieodwracalność operacji (płatności) przeprowadzanych za pomocą tych walut (po zapisaniu bloku blockchain zawsze pozostaje on niezmieniony). Dlatego nie możesz liczyć na zwrot pieniędzy za przelew wysłany na nieprawidłowo podany adres, chyba że osoba, do której wysłaliśmy pieniądze, nie odeśle go nam. Z punktu widzenia sklepów i handlowców wprowadzenie płatności kryptowalutowych nie stanowi większego problemu (o ile są zgodne z prawem podatkowym). Waluta cyfrowa uzgodniona przez obie strony transakcji jest szybko otrzymywana bezpośrednio na ich „konto”, bez zwrotu pieniędzy. Jeśli nie chcą otrzymywać danej waluty, mogą skorzystać z usług pośrednika, który je wymieni, np. za złote (InPay) lub dolary (BitPay).

Anonimowość kryptowalut jest kwestią, która często rodzi spory. Dla niektórych można to uznać za zaletę, a dla innych za wadę. Brak przejrzystych informacji o użytkownikach może budzić różne wątpliwości związane z kwestiami podatkowymi, legalnością pochodzenia pieniędzy lub celowego ukrywania tożsamości. Sama właściwość anonimowości budzi również wątpliwości, stąd pseudonimowość. Jest to jeden z powodów, dla których przestępcy nie są głównymi użytkownikami sieci Bitcoin, jak uważa się niektórzy opinia publiczna.

Z uwagi na fakt, że historia kryptowalut jest stosunkowo krótka, należy wziąć pod uwagę niski stopień ich akceptacji. Chociaż ostatnio nastąpił znaczny wzrost ich zainteresowania i akceptacji przez duże firmy (Microsoft, PayPal, Dell, Steam / Valve, magazyn Time, Mozilla, Wikipedia, WordPress), ich świadomość jest wciąż nieporównywalnie niższa niż w przypadku innych środków wymiany, takich jak bezgotówkowe pieniądze. Ponadto złożony mechanizm działania przyczynia się do niechęci ludzi do kryptowalut. Ponadto ze względu na fakt, że waluty cyfrowe wciąż się rozwijają, należy wziąć pod uwagę możliwe zawirowania na ich rynku, takie jak znaczna zmienność cen. Niektóre, zwykle nowe kryptowaluty, mogą zyskać do 500% (lub stracić 50%) swojej wartości z dnia na dzień. Większe, np. bitcoiny, charakteryzują się zwiększoną stabilnością w długim okresie.

Jedną z wad kryptowalut jest to, że wykorzystywanie ich jako płatności w handlu detalicznym i usługach nie jest powszechne (podobnie jak trudno jest dokonywać płatności w Polsce za pomocą dolara lub mniej popularnej waluty innego kraju). Jednak liczba miejsc, w których akceptowane są kryptowaluty, stale rośnie. W samej Warszawie jest 26 stacjonarnych punktów, w których możemy zapłacić bitcoinem. Na mapie coinmap.org możemy zobaczyć wszystkie te miejsca na świecie. W październiku 2017 r. Mapa pokazała ponad 10 000 bitcoinów akceptujących punkty na całym świecie.