10 kroków do skutecznego inwestowania na rynku Forex

skuteczne inwestowanie

1420

Jak skutecznie inwestować na rynku, jak nauczyć się spekulacji na giełdzie, jak zarabiać na zmianach kursów walut? Oto krótki poradnik w 10 punktach. Każdy z nich jest równie ważny i żadnego nie wolno pominąć.

1. Naucz się przyznawać do błędu

Nikt z nas nie jest nieomylny. Szczególnie na rynku, gdzie codziennie setki tysięcy inwestorów podejmują szybkie decyzje, obracając w jednym momencie miliardami dolarów. To naprawdę nic strasznego, że w naszej analizie czy ocenie rynku popełnimy błąd. Niestety wielu początkujących inwestorów nie rozumie tej prawdy i nie dopuszcza do świadomości, że mogliby się mylić. Obwiniają zatem wszystkich wokół, łącznie z komputerem. Tymczasem w momencie, kiedy inwestycja nie spełnia oczekiwań, warto przeanalizować swoje decyzje i z błędów wyciągnąć naukę.

2. Zrozum mechanizmy rządzące rynkiem

Na rynek wpływa szereg czynników, o których na początku nie mamy pojęcia. Bo kto by pomyślał, że średnia cena mleka jest kluczowa dla wyceny dolara nowozelandzkiego, a słowa członka Rezerwy Federalnej z St.Louis mogą spowodować osłabienie PLN o kilka groszy. Z tym wszystkim można i trzeba się zapoznać – czytając książki czy biorąc udział w szkoleniach, internetowych lub stacjonarnych.

3. Zacznij od małych kwot

Na zagrania godne rekinów finansowych z Wall Street w Nowym Yorku przyjdzie jeszcze czas. Zacznij od małych kwot, nawet jeśli na koncie masz większy kapitał. Sprawdź najpierw, jak twoja głowa reaguje na stres związany z inwestowaniem. Zobacz, jak przeżywasz stratę czy zysk 50 PLN, zanim do gry wejdą większe kwoty. A różnica pomiędzy 100 PLN realnej gotówki a milionem wirtualnych dolarów na rachunku testowym jest wręcz gigantyczna.

4. Nie przesadzaj z inwestowaniem na rachunku testowym

To naturalne, że zanim zacznie się inwestować na rachunku maklerskim z realnym kapitałem, trzeba poświęcić trochę czasu na rachunku z kapitałem wirtualnym. To pozwoli poznać mechanizm rynku i narzędzia, jakie są do dyspozycji inwestora. Niemniej nie wolno z tym przesadzać. Na rachunku testowym nie poznajesz najważniejszego aspektu inwestowania, czyli wpływu emocji na proces decyzyjny. Emocji nie ma, bo jak tutaj emocjonować się wirtualną gotówką? Inwestowanie na demo dłużej niż 3 miesiące to strata czasu i stanie w miejscu.

5. Ucz się od najlepszych

Szkoleń dotyczących inwestowania jest wiele. Wybieraj te, które są prowadzone przez praktyków, którzy pokazują, jak sami na rynku zarabiają. Unikaj szkoleniowców z doświadczeniem jedynie na rachunku testowym. Sprawdź eksperta, zanim zdecydujesz się poświecić mu swój czas. Osoby, które nie mają praktyki, nie są dobrymi mentorami. Ich wiedza, jedynie teoretyczna, nigdy nie będzie wystarczająca, by przygotować inwestora do działania.

6. Naucz się kontrolować ryzyko

Grajmy to, co jest bardziej prawdopodobne na rynku. W momencie, kiedy otwieramy pozycję, zawsze musimy mieć określony punkt wyjścia z ewentualną stratą, która nigdy nie powinna przekraczać 2% naszego kapitału. Oczywiście, musimy też wiedzieć, gdzie zamknąć pozycję z zyskiem, a ten powinien być w pierwotnych założeniach co najmniej 2 razy większy niż wcześniej określona strata.

7. Pozbądź się fałszywych przekonań

Inwestorom wydaje się, że mają konkurować z wielkimi bankami i funduszami. Cel obserwowania ruchów dużych instytucji finansowych jest jednak inny. One kreują trendy, my mamy za trendem podążać. Inna popularna pomyłka inwestorów polega na błędnym wrażeniu, że cena sprzysięgła się przeciwko nim. Rynek jednak w ten sposób nie działa i jeśli masz przeświadczenie, że ktoś chce ci zaszkodzić, jest to tak naprawdę tylko niefortunny zbieg okoliczności.

8. Pracuj nad swoją psychiką

Bez silnej psychiki możemy liczyć tylko na szczęście. To ostatecznie emocje decydują o tym, czy kupić, czy sprzedać, jak inwestować. Opracowany system daje nam tylko sygnał. To, czy zostanie wykorzystany i w jaki sposób, zależy już od tego, co się dzieje w naszej głowie. I nad nią trzeba pracować. Najpierw na małych kwotach, by potem sukcesywnie zwiększać zaangażowanie. Należy dojść do takiego momentu, w którym inwestowanie będzie dla nas oglądaniem schnącej farby, a nie jazdą na kolejce górskiej.

9. Staraj się grać z trendem

Szansa, że trend będzie kontynuowany, jest zawsze większa niż to, że się odwróci. Trend odwraca się tylko raz, a wcelowanie w ten moment jest nie lada wyzwaniem. Trend is your friend – to stwierdzenie znajduje się niemal w każdym opracowaniu na temat rynku. Zupełnie nieprzypadkowo, nie traktujmy go więc jak pustego sloganu, po prostu się do niego zastosujmy.

10. Bądź konsekwentny i zdyscyplinowany

Nie poddawaj się, nie rezygnuj ze strategii, nie stosuj wyjątków ‘tylko ten jeden raz’. Musisz mieć świadomość, że na rynku pieniądz buduje się właśnie dyscypliną i konsekwencją. Rezygnacja z zasad i odstąpienie od nich, nawet raz, może mieć katastrofalne skutki. To będzie trudne, ale zaprocentuje.