Osoby wyobrażające sobie karierę w branży finansowej lub w świecie biznesu, w garniturach zazwyczaj pojawiają się przed swoimi oczami, rozmawiając przez telefon lub spotykając się przez cały dzień. Na świecie jest jednak sporo dość znanych biznesmenów, którzy przełamują te stereotypy. Oto niektórzy z nich:
1. Elon Musk
Elon Musk, z niewiadomych przyczyn, został dopasowany do Tony’ego Starka zwanego Iron Manem… Ale musimy przyznać, że ma on wiele interesujących projektów w świecie najnowocześniejszych technologii. I co najważniejsze, założył SpaceX, kalifornijską firmę specjalizującą się w rozwoju i produkcji pojazdów kosmicznych, koncentrującą się na doskonaleniu technologii rakietowej.
Ponadto, Musk jest prezesem zarządu Tesla Motors, firmy produkującej luksusowe samochody elektryczne. Jest również prezesem firmy SolarCity, drugiego co do wielkości dostawcy paneli słonecznych w USA. I wreszcie, co nie mniej ważne, Piżmo stoi również za Hyperloopem, projektem superszybkiej kapsuły o znacznie zmniejszonym ciśnieniu, który ma zrewolucjonizować dotychczasowy transport.
2. Richard Branson
Kolejnym fajnym facetem w świecie finansów jest sir Richard Branson, który za zasługi w przedsiębiorczości otrzymał tytuł szlachecki w Buckhingam Palace. W końcu stoi on za Virgin Brand, gigantem przemysłowym działającym w różnych sektorach, takich jak podróże lotnicze, produkcja muzyki, technologie mobilne, a nawet transport kosmiczny.
Branson jest również słynnym darczyńcą i inwestuje w nowe przedsięwzięcia. Stał się sławny dzięki swoim kampaniom na rzecz świadomości ekologicznej, ale jest popularny dzięki swoim rozległym próbom podróżowania dookoła świata w balonie i na motorówce regatowej. Jest również wielkim fanem Star Treka – nazwał swój statek kosmiczny VSS Enterprise.
3. Mark Cuban
Mark Cuban jest amerykańskim biznesmenem i inwestorem, który zyskał popularność dzięki występowi w programie telewizyjnym Shark Tank. Jest również znany jako właściciel Dallas Maverics. Jednym z jego pierwszych projektów była firma MicroSolutions, specjalizująca się w komputerach i pośrednictwie sprzedaży. Zajmował się również branżą rozrywkową (Broadcast.com, dawniej Audionet), a ostatecznie został prezesem sieci kablowej HDTV w AXS TVC.
Cuban dokonał wielu inwestycji w startupy technologiczne i ma na swoim koncie wiele projektów z zakresu oprogramowania społecznościowego i dystrybucji sieci. Podczas recesji w 2008 roku stworzył stronę internetową do monitorowania wykorzystania funduszu państwowego o wartości 700 miliardów dolarów.
4. Fred Ehrsam
Fred Ehrsam jest znaną postacią w sektorze kryptowalut. Jest współzałożycielem Coinbase, największego serwisu oferującego system płatności za handel, a także kupno i sprzedaż bitcoinów. Został założony w 2012 roku, lata po tym jak twórca Bitcoinów, Satoshi Nakamoto, wdrożył protokół blockchain. Ersham otrzymał 25 milionów dolarów na inwestycję.
Od tego czasu trwa prawdziwy boom, dodane zostały ETH, a po rebrandingu nazywa się Global Digital Asset Exchange. Firma przetrwała wszystkie przedsięwzięcia, które od samego początku funkcjonowały w świecie bitcoinów, w tym Mt.Gox.
5. Sean Parker
Dla wielu Sean Parker jest tylko założycielem nieistniejącego już Napstera, serwisu do dzielenia się muzyką, a także złoczyńcą w historii i facebookiem przedstawionym w filmie na portalach społecznościowych. Niewiele osób wie jednak, że Parker angażuje się w różne przedsięwzięcia biznesowe od lat 90-tych, a nawet angażuje się w działalność charytatywną.
W listopadzie 2015 roku jego aktywa netto oszacowano na około 2,5 miliarda dolarów.
Jest założycielem i prezesem Fundacji Parkera, która zajmuje się naukami przyrodniczymi, zdrowiem publicznym i działalnością obywatelską. W 2002 roku rozpoczął realizację projektu Plaxo. Zainwestował również 15 milionów dolarów w Spotify i został doradcą TPO (The People’s Operator), operatora telefonicznego, który przeznacza 10% swoich rachunków na cele charytatywne.
6. David Karp
David Karpo zarobił dużo pieniędzy w wieku 30 lat i jest najmłodszym miliarderem na naszej liście. Jest założycielem platformy mikroblogowej Tumblr. Jego aktywa netto przekraczają 200 milionów dolarów, a sam Tumblr jest wyceniany na 800 milionów dolarów. W 2013 roku Yahoo ogłosił, że nabędzie Tumblra za 1,1 miliarda dolarów, a Karp pozostał jego prezesem.
Karp zainwestował w takie firmy, jak Superpedestrian, Copenhagen Wheel i Sherpaa.
7. Bill Gates
Nasza lista nie byłaby kompletna bez Billa Gatesa. Jak wielu zapewne wie, jest on założycielem Microsoftu i najbogatszym człowiekiem na świecie, z wartością netto 76,4 miliarda dolarów.
Gates jest znany z licznych datków charytatywnych, a jego Fundacja Billa i Melindy Gatesów znajduje się na liście najbogatszych organizacji charytatywnych na świecie. Wszyscy wiedzą też, że był najmłodszym miliarderem, który sam zarobił fortunę.
8. Larry Ellison
Larry Ellison jest współzałożycielem i dyrektorem generalnym Oracle, twórcą systemu zarządzania relacyjną bazą danych. Jest trzecim najbogatszym człowiekiem w Stanach Zjednoczonych i piątym najbogatszym człowiekiem na świecie – 56,2 mld dolarów.
Elison to naprawdę super facet. Ma wiele sukcesów w żeglarstwie, z załogą Oracle Team USA, i uwielbia latać – jest licencjonowanym pilotem i właścicielem dwóch wojskowych odrzutowców. Był żonaty cztery razy… i rozwiódł się cztery razy.
9. Jeff Bezos
Jeff Bezos, założyciel i CEO Amazon.com, jest uważany za prekursora e-commerce. Jest on również założycielem i właścicielem prywatnej firmy lotniczej Blue Origin.
Blue Origin przeprowadził w zeszłym roku loty próbne, a do 2018 roku zamierza wykonać lot kosmiczny na załogowym statku podorbitalnym. Bezos był jednym z pierwszych, którzy zainwestowali w Google – w 1998 roku było to 250 000 dolarów.
10. Michael Bloomberg
Prawie każdy finansista słyszał o terminalu Bloomberga, który został wynaleziony przez magnata biznesu, a następnie burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga. Pracował on na tym stanowisku przez trzy kadencje z rzędu i jest szóstym najbogatszym człowiekiem w Stanach Zjednoczonych. Plotka głosi, że jako burmistrz Bloomberg zarabia tylko jednego dolara, a większość jego funduszy pochodzi z jego terminalu handlowego.