Odmiany średnich ruchomych

1432

W kolejnym wpisie poświęconym średnim ruchomym lub kroczącym, gdyż obie te nazwy funkcjonują w obiegu, chciałbym przedstawić sposób ich używania przez uznanego na świecie, australijskiego tradera Niala Fullera.

Używa on dwóch średnich: EMA 8 i EMA 21

Najczęściej te średnie używane są na interwale dziennym, gdyż głównie z tej perspektywy analizuje wykresy Nial Fuller. Zdarzają się jednak przypadki, gdy schodzi odrobinę niżej czyli na wykres H4.

Celem tych dwóch średnich jest przede wszystkim pokazywanie jaki mamy trend. Jeżeli średnie są ułożone wzrostowo gramy tylko na wzrosty, jeżeli spadkowo – gramy tylko na spadki.

Ciekawym zastosowaniem jest otwieranie pozycji w chwili, gdy cena wkracza w obszar między średnimi. Nial Fuller uważa, że średnie pełnią podobną rolę do wsparcia lub oporu, nazywając je często dynamicznym wsparciem lub oporem.

Jeżeli trend jest silny to średnie są rozchylone i wtedy pozostaje czekać na korektę, która objawia się wejściem ceny w obszar między średnimi. Nie jest to jednak automatyczny sygnał do zawarcia transakcji. Nial Fuller do otwarcia pozycji potrzebuje tzw. konfluencji czyli jednoczesnego występowania przynajmniej dwóch czynników. Im tych czynników jest więcej tym dany sygnał uznawany jest za silniejszy.

Do czynników należą m.in.: wsparcie, opór, średnie, linia trendu czy sygnały świecowe. Na poniższym wykresie mamy kilka przykładów konfluencji.

Odmiany średnich ruchomych

Pierwsze zagranie miało miejsce, gdy średnie były ułożone wzrostowo, a cena dokonując korekty znalazł się w ich wnętrzu. W takiej sytuacji Nial Fuller szuka innych czynników potwierdzających sygnał. Widać, że w tym miejscu mamy także strefę wsparcia, którą wyznacza poprzedni, pokonany już szczyt. Dodatkowo te dwie świece tworzą formację objęcia hossy, zapowiadająca dalsze wzrosty. Wszystko odbywa się zgodnie z panującym trendem, który wyznaczają nasze średnie. Jak widać, takie klarowne sygnały pojawiały się jeszcze kilka razy pozwalając za każdym razem zainkasować kilkudniowy zysk.

Poniżej przykład zastosowania na H4. Jest to para EUR/USD, która w ostatnim czasie dała dwa sygnały otwarcia pozycji krótkiej.

Odmiany średnich

W obu przypadkach była to konfluencja strefy oporu i wejścia ceny w obszar między średnie.