Czym są akcje syntetyczne?

2143
Kontrakty CFD niektórzy inwestorzy kojarzą z niebezpieczeństwem i zmiennością, szczególnie gdy mówimy o rynku walutowym. Często pojawiają się opinie, że rekiny światowego finansowego wiodą na rynku Forex i że indywidualny inwestor jest małą rybą skazaną na pożarcie. Oczywiście wszystko w tym przypadku jest kwestią doświadczenia. Jeśli brakuje Ci tylko doświadczenia, warto zwrócić uwagę na spokojne inwestowanie na globalnych giełdach dzięki instrumentom takim jak akcje syntetyczne.

Czym są akcje syntetyczne?

Akcje syntetyczne to kontrakty CFD na akcje z zagranicznych i polskich giełd. Są to najnowocześniejsze instrumenty pochodne dostępne na rynku. Jednak oprócz skomplikowanej nazwy, instrumenty te zachowują się jak akcje zwykłe, zapewniając jednocześnie korzyści dostępne dla tradycyjnych akcji.

Czym się charakteryzują akcje syntetyczne?

Inwestując swój kapitał w akcje syntetyczne, zawierasz umowę, w której instrument opiera się na cenie akcji wybranej spółki giełdowej. Dla każdego brokera należy indywidualnie sprawdzić postanowienia umowy w tym zakresie. Mogą się znacznie różnić między poszczególnymi instytucjami.

Ryzyko związane z akcjami syntetycznymi

Ważnym ryzykiem związanym z zakupem akcji syntetycznych jest zmiana kursu walutowego. Należy pamiętać, że ryzyko to zawsze występuje przy inwestowaniu w akcje zagraniczne. Dlatego może się zdarzyć, że akcje zagraniczne rosną, a nasz portfel maleje. Doskonałym przykładem jest spadek funta związany z Brexitem w Wielkiej Brytanii.

Dlatego wskazane jest obserwowanie sytuacji na rynkach zagranicznych, zarówno gospodarczych, jak i politycznych. Powinieneś regularnie sprawdzać informacje z zagranicznych mediów, blogów i stron internetowych, aby podejmować racjonalne decyzje inwestycyjne.

Korzyści z inwestowania w akcje syntetyczne

1. Koszty transakcyjne – prowizje zaczynają się od 0,1% ale i nie tylko…

Otwierając konto maklerskie, zyskujesz dostęp do największych akcji firm z Polski i zagranicy bez konieczności zakładania kont u kilku różnych brokerów. W ten sposób nie ponosisz kosztów dostępu do danych giełdowych na każdej giełdzie, które kosztują od kilku do kilkudziesięciu EURO za określony rynek. Ponadto dzięki platformie inwestycyjnej masz również dostęp do innych rynków globalnych, w tym walut, indeksów i surowców. Daje to możliwość dodatkowej dywersyfikacji portfela.

2. Brak kosztów swap.

Inwestując w akcje syntetyczne, nie korzystasz z mechanizmu dźwigni, dlatego nie ponosisz dodatkowych kosztów związanych z punktami swapowymi na  CFD. Brak dźwigni oznacza, że depozyt nie jest naliczany za otwarte pozycje. W ten sposób dokonujesz transakcji gotówkowych, które faktycznie posiadasz i nie możesz ponieść straty większej niż depozyt.

3. Platforma transakcyjna

Platforma transakcyjna oferuje ogromne możliwości analityczne, oferując takie narzędzia, jak: poziomy Fibonacciego, wskaźniki lub oscylatory i wiele innych.

4. Krótka sprzedaż

Akcje syntetyczne są znacznie bardziej elastyczne niż akcje tradycyjne, dzięki dostępności krótkiej sprzedaży – co daje nam możliwość zarabiania na spadających cenach danego przedmiotu.

5. Portfel dywidendowy.

Inwestor mający dostęp do takich instrumentów jak PKN Orlen, McDonald’s, Apple, Google ma możliwość stworzenia portfela, z którego skorzysta na wypłacie dywidend (w przypadku niektórych firm wypłacanych kwartalnie!).

Podsumowanie

Wielu inwestorów ostrożnie podchodzi do inwestowania w kontrakty CFD, błędnie kojarząc je z nadmiernym ryzykiem, zapominając, że my jako inwestorzy zawsze ustalamy i decydujemy o wielkości naszych zysków i strat. Akcje syntetyczne są najlepszym potwierdzeniem, że kontrakty CFD są nie tylko miejscem dla traderów, ale także dla inwestorów, którzy chcą budować portfele długoterminowe.