Czym jest Waluta Fiat? (pieniądz fiducjarny)

2289

Mówiąc najprościej, waluta fiat z agn. fiat currency (innymi słowy pieniądz fiducjarny) jest prawnym środkiem płatniczym, którego wartość jest ustalana i uzyskiwana przez rząd, który ją emituje, a nie z dobra fizycznego lub dobra. Siły rządowe, które określają wartość danych pieniężnych w pieniądzu, są kluczowe dla tego rodzaju pieniędzy. Większość krajów na całym świecie używa systemu walutowego do kupowania towarów, usług, inwestowania i oszczędzania. Waluta Fiata zastąpiła złoto i inne systemy towarowe, które kiedyś obowiązywały w dziedzinie wyceny.

Wzrost zainteresowania pieniędzmi fiducjarnymi

Pierwsza waluta fiducjarna została stworzona 10 wieków temu w Chinach. W XI wieku prowincja Szechuan zaczęła wydawać własne pieniądze papierowe. Początkowo można go wymienić na jedwab, złoto lub srebro. System walutowy oparty na papierze w Chinach został ostatecznie ustanowiony w XIII wieku przez pierwszego cesarza chińskiego juana – Kublai Khana. Historycy twierdzą, że pieniądze papierowe odegrały kluczową rolę w upadku imperium mongolskiego, walcząc z nadmiernymi wydatkami i hiperinflacją.

RODZAJE PIENIĄDZA W KOLEJNOŚCI CHRONOLOGICZNEJ
1. Wymiana barterowa.

2. Pieniądz towarowy – np. sól kamienna, tytoń.

3. Pieniądz kruszcowy – bity z metali szlachetnych (srebro, złoto).

4. Reprezentatywny pieniądz towarowy – papiery wartościowe lub banknoty wymienialne na kruszec.

5. Pieniądz fiducjarny.

Pieniądze powiernicze na kontynencie europejskim po raz pierwszy wykorzystano w XVII wieku. Pierwszymi krajami z własną walutą fiducjarską były Hiszpania, Szwecja i Holandia. W przypadku Szwecji waluta nie została zaakceptowana i ostatecznie została na pewien czas zastąpiona przez rząd srebrem. W ciągu następnych dwóch stuleci więcej krajów i kolonii, takich jak Nowa Francja (dzisiejsza Kanada), kolonie amerykańskie, a ostatecznie rząd federalny USA również eksperymentowały z pieniędzmi pieniężnymi z różnymi wynikami.

W 1933 r. Rząd USA zakończył do tej pory praktykę wymiany papierowych pieniędzy na złoto. W 1972 r. Pod przewodnictwem prezydenta Nixona Stany Zjednoczone całkowicie zrezygnowały ze standardu złota jako środka płatniczego, kończąc swój ostateczny upadek na skalę międzynarodową, tym samym przechodząc na system walutowy. Kapitulacja systemu złota przez USA ostatecznie doprowadziła do rozprzestrzeniania się pieniędzy fiat na całym świecie.

Waluta fiat kontra System waluty złotej (ang. Gold standard)

Gold standard umożliwiał wymianę papierowych rachunków na złoto. W rzeczywistości wszystkie pieniądze papierowe były wspierane przez skończoną ilość złota, którą posiadał rząd. W systemie surowcowym rządy i banki mogą wprowadzić nową walutę do gospodarki tylko wtedy, gdy mają taką samą ilość złota w tej walucie. System ten ograniczał zdolność rządu do tworzenia nowych pieniędzy i zwiększania wartości ich waluty za pomocą jedynie wskaźników ekonomicznych.

Z drugiej strony, w systemie pieniądza powierniczego pieniędzy tych nie można zamienić na nic innego. Dzięki pieniądzom fiskalnym władze mogą bezpośrednio wpływać na wartość swojej waluty i wiązać ją z warunkami gospodarczymi obowiązującymi w danym kraju. Waluty Fiata dały rządom i bankom centralnym znacznie większą kontrolę nad systemami walutowymi, dzięki czemu mogą reagować na różne wydarzenia finansowe i kryzysy za pomocą różnych narzędzi. Przykładami takich narzędzi są między innymi bankowość rezerw cząstkowych lub dosłowne złagodzenie ilościowe.

Zwolennicy standardu złota twierdzą, że system walutowy oparty na towarach jest bardziej stabilny, ponieważ jest wspierany przez coś, co jest fizyczne i cenne. Z kolei zwolennicy Fiata twierdzą, że ceny złota nie były stabilne. W tym kontekście wartość lub cena obu walut w oparciu o dany surowiec i pieniądze pieniężne mogą ulec zmianie. Jednak w przypadku pieniądza fiskalnego rząd odpowiedzialny za daną walutę ma większą swobodę działania w przypadku lokalnego lub globalnego kryzysu gospodarczego.

Kilka wad i zalet korzystania z walut Fiat

Ekonomiści i eksperci rynku finansowego nie są zgodni co do systemu pieniądza fiducjarnego. Obrońcy i przeciwnicy często argumentują wady i zalety tego systemu walutowego, a oto większość z nich:

  • Niedobór: pieniądze fiducjarne (fiat) nie są ograniczone niedoborem dóbr fizycznych, takich jak złoto i nie podlega jego wpływom.
  • Koszt: Pieniądz fiata jest tańszy w produkcji niż pieniądz surowcowy.
  • Responsywność: Waluty powiernicze zapewniają rządom i ich bankom centralnym elastyczność reagowania na kryzysy gospodarcze.
  • Handel zagraniczny: Waluty fiata są używane w większości krajów na świecie, co czyni je powszechnie akceptowaną formą rozliczania handlu międzynarodowego.
  • Wygoda: W przeciwieństwie do złota, pieniądz powierniczy nie jest uzależniony od rezerw fizycznych, które wymagają przechowywania, ochrony, monitorowania i innych kosztownych działań.
  • Brak wewnętrznej wartości: Fiat nie ma wartości wewnętrznej. Pozwala to rządom na tworzenie pieniędzy z niczego, co może prowadzić do hiperinflacji i załamania ich systemu gospodarczego.
  • Ryzyko historyczne: z historycznego punktu widzenia wdrożenie systemów fiducjarnych doprowadziło zazwyczaj do załamań finansowych jako ostateczność, co może sugerować, że korzystanie z nich wiąże się z pewnym ryzykiem.

Waluty fiat kontra Kryptowaluty

Pieniądze fiducjarne i kryptokwaluty mają trochę wspólnego, ponieważ żadne z nich nie jest obsługiwane przez towar fizyczny – ale to właśnie tam kończą się ich podobieństwa. Podczas gdy pieniądz powierniczy jest kontrolowany przez rządy i banki centralne, wartości kryptawirusowe są zasadniczo zdecentralizowane, głównie z powodu rozproszonej książki cyfrowej (rejestru) zwanej Blockchain.

Inną istotną różnicą jest sposób, w jaki generowane są nowe jednostki każdej z tych form pieniądza. Bitcoin, jak większość kryptodwalut, ma kontrolowaną i ograniczoną podaż – w przeciwieństwie do pieniądza powierniczego, który banki mogą tworzyć z niczego, zgodnie z ich oceną potrzeb ekonomicznych narodu.

Z tego punktu widzenia warto zauważyć, że rynek kryptowalut jest znacznie mniejszy, a tym samym bardziej niestabilny niż tradycyjne rynki finansowe. Jest to prawdopodobnie jeden z głównych powodów, dla których kryptowauty nie są jeszcze powszechnie akceptowane. Ponieważ jednak gospodarka kryptawalutowa (jako całość) stale się rozwija i dojrzewa, niestabilne zachowania (w stosunku do cen) wybranych kryptawalut będą słabnąć

Wnioski

Przyszłość obu form walut opisanych w tym artykule nie jest wcale pewna. Choć przed kryptowalutami jest jeszcze wiele do zrobienia, historia kryptowalut wyraźnie pokazuje, że waluty fiducjarne nie są idealne i mogą prowadzić do ogromnych kryzysów. To właśnie fakt sprawia, że ​​tak wiele osób bada możliwości przejścia z systemu fiat do systemu kryptowalut – przynajmniej w pewnym odsetku.

Jednym z głównych powodów pojawienia się kryptowalut, w tym bitcoinów, jest chęć odkrywania nowych i lepszych form pieniędzy, które pozwolą na codzienne korzystanie z rozproszonej sieci peer-to-peer. Możliwe, że Bitcoin i inne kryptowaluty nigdy nie zastąpią obecnie funkcjonującego systemu walutowego, ale możliwe jest, że przynajmniej zaoferują dla nich alternatywną sieć ekonomiczną, która z pewnością pomoże stworzyć lepsze i bardziej wydajne formy pieniędzy i rozliczeń, które ostatecznie będą służyć całemu społeczeństwu.