Podsumowanie dnia: chińskie cła odwetowe i niepokoje w Szwecji

1059

Podsumowanie:

  • Chiny ogłaszają cła odwetowe o wartości 34 miliardów dolarów
  • 3 kraje wchodzące w skład OPEC opierają się zwiększeniu produkcji
  • SEK traci po doniesieniach o ewentualnym referendum w sprawie wyjścia Unii.

Zgodnie z zapowiedziami Chiny odpowiedziały na nałożenie ceł importowych na chińskie dobra warte 50 miliardów dolarów przez Stany Zjednoczone. Z kolei Pekin w odwecie opublikował listę amerykańskich produktów o wartości 34 miliardów dolarów, na które zostały nałożone cła w wysokości 25%. Są to głównie produkty rolne i samochody.

W piątek mamy długo wyczekiwane spotkanie OPEC. Rynek spodziewa się, że Arabia Saudyjska i Rosja zaproponują zwiększenie wydobycia. Niektóre źródła podają, że kraje takie jak Iran, Wenezuela i Irak zawetują tą propozycję. Według nich rynek znajduje się obecnie w równowadze. Ropa WTI obecnie handlowana jest w okolicach 65$ i na wykresie dziennym rysuje się nam pokaźna świeczka wzrostowa z dłuższym dolnym cieniem.

Szwedzka partia opozycyjna zapowiedziała, że możliwe jest zwołanie referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Korona mocno traciła o poranku, lecz w miarę upływu czasu odrobiła znaczną część wcześniejszych strat. Taki scenariusz wydaje się jednak bardzo mało prawdopodobny, o czym rynek wie. Szwedzcy demokraci mają obecnie 42 miejsca w parlamencie a do zwołania głosowania wymagane są 35 głosy. Zobacz:Jak wybrać dom maklerski ?

Coraz większe niezadowolenie narasta wokół polityki imigracyjnej Angeli Merkel. Minister Spraw Wewnętrznych Horst Seehofer dał kanclerz Merkel dwa tygodnie na wypracowanie rozwiązania. Chce on aby wszyscy imigranci, którzy zostali pierwotnie zarejestrowani w innych krajach, a przebywają na terenie Niemiec, wrócili do tych krajów.

Podczas sesji azjatyckiej poznaliśmy także kilka figur. Indeks PMI dla usług w Nowej Zelandii wzrósł w maju z 55,9 pkt do 57,3 pkt. Warto zauważyć, że wszystkie 5 subindeksów pokazało poprawę. Z kolei w Japonii opublikowano dane dotyczące bilansu handlowego z maj. Deficyt wyniósł 578,3 miliarda JPY (konsensus 205,2 miliarda JPY). Główną przyczyną wzrostu deficytu był silny wzrost importu +14% r/r.

Z kolei w Polsce poznaliśmy dane za maj z rynku pracy. Zatrudnienie wzrosło w poprzednim miesiącu o 3,7% r/r, co pokrywa się z wcześniejszą prognozą. Z kolei wzrost wynagrodzeń wyniósł 7% r/r (konsensus 7,1% r/r).