Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

1492

Dywersyfikacja portfela oznacza dywersyfikację czyli zróżnicowanie struktury portfela inwestycyjnego, co skutkuje zmniejszeniem ryzyka poszczególnych aktywów, a w konsekwencji zmniejszeniem ryzyka całego portfela. Istota dywersyfikacji sprowadza się do zakupu zdywersyfikowanych aktywów w portfelu w nadziei, że spadek wartości niektórych z nich zostanie zrekompensowany wzrostem wartości innych.

Z pewnością nie brakuje ryzyka na giełdzie, najważniejsze jest nauczenie się, jak nim zarządzać i umiejętnie go ograniczyć. Jak to zrobić Oto kilka najprostszych wskazówek.

Dywersyfikacja jest słowem kluczowym w zarządzaniu ryzykiem. Nigdy nie umieszczaj wszystkiego na jednej karcie na giełdzie. W ten sposób naraża nas to na duże ryzyko. Jeśli masz tylko jedną firmę w swoim portfelu, a jej cena akcji spada o 50 procent, stracisz połowę swojego kapitału. Gdybyśmy mieli w naszym portfelu 10 różnych spółek, strata na jednej z nich w wysokości 50% oznaczałaby dla nas co najwyżej 5% spadek wartości całego portfela. Dywersyfikacja portfela jest najbezpieczniejsza na kilka sposobów.

„Możemy również wyolbrzymiać dywersyfikację portfela. Sam Warren Buffett bardzo dobrze to ujął: jeśli posiadasz po jednej akcji każdej spółki, w końcu będziesz miał zoo. Dla wielu ludzi może się to wydawać nie do pomyślenia, ale posiadanie więcej niż pięciu wspaniałych firm naprawdę nie ma sensu i nie ogranicza ryzyka. Wręcz przeciwnie, daje nam to portfel, który w najlepszym razie podąża za rynkiem.

Nie inwestuj wszystkich pieniędzy w jedną firmę

Jeśli zauważysz duże przedsiębiorstwo na rynku, które naszym zdaniem jest niedowartościowane i ma znaczny potencjał wzrostu, istnieje potrzeba natychmiastowego zainwestowania w nie wszystkich pieniędzy. Ale co jeśli popełnimy błąd? Nawet najwięksi eksperci inwestycyjni zawsze mają w swoim portfelu kilka spółek dla większego bezpieczeństwa.

Oczywiste jest, że naszym zdaniem najlepsze 3 spółki teoretycznie przyniosą większe zyski niż najlepsze 20 spółek. Z drugiej strony, mają one znacznie większe ryzyko. Nawet bez zagłębiania się w tajniki teorii prawdopodobieństwa i analizy portfelowej, łatwo zauważyć, że szansa na równoczesny spadek 3 cen akcji jest większa niż w przypadku 20. Ponownie, stara zasada giełdowa przejmuje kontrolę – nie ma zysku bez ryzyka. Jeśli chcemy zarobić więcej, musimy zaakceptować wyższe ryzyko. Każdy inwestor musi znaleźć swój własny złoty środek i zrównoważyć stosunek zysku do ryzyka, aby zaspokoić swoje potrzeby.

Nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy w jedną branżę

Ceny akcji spółek z jednej branży zazwyczaj zachowują się bardzo podobnie. Dzieje się tak dlatego, że mają na nie wpływ podobne czynniki. Jeśli ceny ropy i gazu wzrosną na światowych rynkach towarowych, cały sektor chemiczny, dla którego są one głównymi surowcami, poniesie stratę. Spadek cen akcji będzie prawdopodobnie wynikiem spadku wyników. Dlatego też zakup papierów wartościowych od kilku firm działających w podobnej branży nie jest wystarczającą dywersyfikacją. Rozsądny inwestor powinien zainwestować swoje oszczędności w kilka różnych sektorów.

Nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy w jeden rodzaj instrumentu finansowego.
Dobór róznych instrumentów finansowych okaże się lepszą inwestycją w dłuższym okresie czasowym. Kiedy rynek akcji przeżywa boom, najlepiej jest mieć portfel pełen akcji. Ale jeśli chodzi o spadki, każdy chciałby mieć akcje, a nie bezpieczne obligacje. Jak wyjść z tej sytuacji? Zawsze najlepiej jest mieć dobrze zbilansowany portfel różnych instrumentów. Rozsądna ilość obligacji, akcji małych i dużych spółek, instrumentów pochodnych i być może nawet innych bardziej wyrafinowanych produktów inwestycyjnych nie tylko zabezpieczy nasze oszczędności, ale także zapewni zadowalający zwrot niezależnie od obecnej sytuacji gospodarczej.

Nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy w jedną strategię

Nie możesz zdecydować, czy zainwestować swoje pieniądze w akcje wzrostowe czy spadkowe?Nie wiesz, czy lepiej jest podejmować decyzje na podstawie analizy technicznej lub analizy fundamentalnej? Rozwiązanie jest proste. Zastosuj wszystkie techniki jednocześnie. Więc nawet jeśli jedna z nich okaże się klapą, straty zostaną pokryte przez zyski z drugiej. Dywersyfikując nasze strategie, tworzymy kolejną poduszkę bezpieczeństwa dla naszego kapitału i ograniczamy możliwość ponoszenia strat.

Definicja dywersyfikacji portfela

Inwestowanie w różnego rodzaju instrumenty finansowe, których cena nie jest współzależna (np. budowanie portfela składającego się z funduszy akcji, obligacji i złota). Celem dywersyfikacji jest ograniczenie ryzyka inwestycyjnego. Istota dywersyfikacji sprowadza się do zakupu zdywersyfikowanych aktywów do portfela, w nadziei, że ewentualne spadki wartości niektórych z nich zostaną zrekompensowane wzrostem wartości innych.

Skuteczność dywersyfikacji portfela zależy więc od stopnia korelacji zmian cen aktywów wchodzących w skład portfela (ich korelacja). Im mniejszy portfel, tym lepsze efekty dywersyfikacji. Najsilniejszą dywersyfikację osiąga się wtedy, gdy korelacja zmian cen aktywów jest ujemna, tj. gdy wzrostowi ceny jednego składnika aktywów towarzyszy spadek ceny innego składnika aktywów.

Trudno jest określić dokładną korelację przyszłych zmian cen aktywów w portfelu, głównie ze względu na fakt, że obserwowane zmiany historyczne nie muszą być powtarzane w przyszłości. Dlatego też często stosowane są uproszczone techniki dywersyfikacji polegające na zakupie aktywów z różnych gałęzi gospodarki (np. akcji banków, telekomunikacji, firm budowlanych, kopalń itp.

Kwestia dywersyfikacji portfela inwestycyjnego została formalnie opisana w ramach tzw. teorii portfela Markowitza. Wyższe stopy zwrotu z portfela inwestycyjnego wiążą się zazwyczaj z koniecznością ponoszenia większego ryzyka. Teoria Markowitza pokazuje, jak określić efektywne portfele z punktu widzenia stosunku oczekiwanej stopy zwrotu do ryzyka.