Wskaźnik zmienności VIX czyli indeks strachu

2889

Wskaźnik zmienności VIX (ang. Volatility Index) został stworzony przez Chicago Board Options Exchange (CBOE) w 1993 roku. Pokazuje on oczekiwaną zmienność indeksu S&P500 w ciągu najbliższych 30 dni. Wartość VIX jest używana do pomiaru nastrojów, ryzyka rynkowego, strachu i stresu przed podjęciem decyzji inwestycyjnych.

Kurs indeksu VIX

Wykres i notowania VIX

Wskaźnik VIX – Indeks strachu (potocznie)

Wskaźnik przyszłej zmienności cen rynkowych, używany jako alternatywa wskaźnika ryzyka systemowego. VIX jest skrótem, tzw. ticker, dla Chicago Board Options Exchange Volatility Index (indeks zmienności chicagowskiej giełdy opcji). Indeks ten jest powszechną miarą zmienności cen opcji Indeksu S&P 500 według modeli wyceny opcji. Wskaźnik VIX odzwierciedla oczekiwania (stąd bierze się nazwa „indeks strachu”) i w ten sposób stanowi miarę podatności na wahania na rynku na kolejne 30 dni. W tym artykule omówimy, co właściwie pokazuje indeks zmienności i jak go używać.

Wskaźnik VIX
vix
CBOE Volatility Index (VIX) 1985–2012.

Jak działa wskaźnik VIX?

Aby obliczyć wskaźnik VIX, bierze się pod uwagę dwie najlepsze oferty kupna i sprzedaży wszystkich opcji w indeksie S&P500 z datą ważności co najmniej 8 dni. Każdej z opcji przypisuje się różne wagi.

VIX jest sugerowaną 30-dniową zmiennością S&P 500 pomnożoną przez 100.

Odchylenie standardowe jest wykorzystywane do obliczania zmienności. Im większe odchylenie, tym większa zmienność, a im mniejsza zmienność, tym mniejsza zmienność.

Czym jest zmienność?

Zmienność oznacza zmienność cen danego instrumentu. Pokazuje jak bardzo i jak często zmienia się cena. Jeśli zmienność jest wysoka, ceny rosną szybko i znacząco, a wskaźnik VIX wzrasta. Jeśli jest niska, zmienność cen jest niska i powolna, a VIX spada.

Zmienność zwiększa ryzyko. Jeśli zmienność jest wysoka, ryzyko wzrasta, jeśli jest niska, spada.

Zauważ, że istnieją dwa rodzaje zmienności: historyczna i dorozumiana, tj. domniemana zmienność. Zmienność historyczna po prostu pokazuje, jak zmieniła się cena w przeszłości. Implikowana zmienność jest oczekiwaną zmiennością w przyszłości. Ponieważ indeks VIX jest obliczany na podstawie sugerowanej zmienności, skupimy się tylko na niej w tym artykule.

Jak wykorzystać indeks VIX w inwestycjach?

Indeks VIX wykorzystuje fakt, że istnieje silna korelacja pomiędzy zmiennością na giełdzie a zyskami, które spadają w okresach większej zmienności. Wynika to z faktu, że zyski są zazwyczaj stopniowe, podczas gdy spadki prowadzą do większych ruchów na wykresie.

Dlatego też, można wykorzystać wartości indeksu VIX do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wyższe wartości używane przez ten wskaźnik mogą oznaczać więcej nerwowości na rynku, co może wskazywać na spadki. Można to wykorzystać do sfinalizowania transakcji lub do wykorzystania możliwości oferowanych przez krótką sprzedaż. Z drugiej strony, niskie wartości VIX sugerują, że rynek jest spokojny i będzie się stopniowo rozwijał. Może to być wykorzystane jako sygnał do zakupu akcji.

VIX może być również używany bezpośrednio jako narzędzie inwestycyjne przy użyciu odpowiednich kontraktów krótkoterminowych, które śledzą konkretny indeks.

W jaki sposób indeks podpowiada inwestorom?

Jak zapewne zauważyłeś, zmienność cen akcji lub innych aktywów rośnie w czasach niepewności, strachu i gróźb. Jeśli cena spada, zwykle spada znacznie szybciej i szybciej niż rośnie. Inwestorzy panikują teraz, pozbywając się pozycji, zwiększając wolumen i zmienność. Indeks VIX jest znacznie wyższy przy spadkach.

Jeśli cena wzrośnie, towarzyszy temu cisza i spokój, a indeks VIX jest niski. Z reguły ruch w górę jest powolny, powolny i długi. Dlatego pozycje kupna nazywane są „długimi” (zakładając, że będziemy je utrzymywać długo), a pozycje sprzedaży „krótkimi”.

Ogólnie można powiedzieć, że VIX rośnie w przypadkach, gdy ceny akcji lub indeksy giełdowe spadają i maleją, gdy ceny akcji rosną.

Po wyborach prezydenckich Donalda Trumpa akcje zaczęły nabierać tempa i stale rosną od grudnia. Indeks VIX osłabił się w tym czasie, dopóki nie osiągnął najniższej wartości.

Jednak wartość indeksu VIX pokazuje nie tylko odwrotną korelację między nim a działaniami. Ponieważ pochodzi on z implikowanej zmienności, pokazuje również możliwy dzienny ruch na cenie instrumentu bazowego (w tym przypadku indeks S&P 500). Jeśli VIX ma wartość 20, możesz obliczyć oczekiwany ruch.

Aby osiągnąć wynik, musimy podzielić VIX na 16. Liczba 16 jest pierwiastkiem kwadratowym liczby wszystkich dni roboczych w roku (256). Jeżeli wartość VIX wynosi 20, oznacza to, że w oparciu o ceny opcji należy spodziewać się zmiany S&P 500 o 1,25% (20/16 = 1,25). Na przykład, gdybyśmy mieli VIX 10, oczekiwana dzienna zmiana byłaby zauważalnie mniejsza.

Interpretacja indeksu VIX

Wartość VIX jest podawana w punktach procentowych i reprezentuje oczekiwany zakres zmian w indeksie S&P 500 w ciągu następnego miesiąca, przy poziomie ufności 68% (tj. Jednym odchyleniu standardowym krzywej normalnego prawdopodobieństwa). Na przykład, jeśli VIX wynosi 15, oznacza to oczekiwaną roczną zmianę, z prawdopodobieństwem 68%, mniejszą niż 15% w górę lub w dół. Oczekiwany zakres zmienności dla jednego miesiąca można obliczyć z tej liczby, dzieląc liczbę VIX wynoszącą 15 nie przez 12, ale przez √ 12, co oznaczałoby zakres +/- 4,33% w ciągu najbliższych 30 dni. Podobnie, oczekiwana zmienność na tydzień wyniósłaby 15 podzielona przez √ 52 , czyli +/- 2,08%. System VIX wykorzystuje roczną datę kalendarzową, więc konwersja 15% jest równa 15 podzielona przez √365 lub +/- 0,79% dziennie. Podejście oparte na dniu kalendarzowym nie uwzględnia liczby dni handlu w roku kalendarzowym (to znaczy, że rynki nie są otwarte w weekendy lub święta). Dni handlu zazwyczaj wynoszą 252 dni w danym roku kalendarzowym.

Cena opcji kupna i sprzedaży może być użyta do obliczenia zakładanej zmienności, ponieważ zmienność jest jednym z czynników wykorzystywanych do obliczenia wartości tych opcji. Większa zmienność bazowych papierów wartościowych czyni opcję bardziej wartościową, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że opcja wygaśnie w pieniądzu (tj. z wartością rynkową powyżej zera). Tak więc, wyższa cena opcji oznacza większą zmienność, inne rzeczy są równe.

VIX – Volatility Index

Jest bardzo możliwe, że nigdy nie słyszałeś o indeksie zmienności VIX. Choć istnieje on od ponad 20 lat, nie zyskał zbyt wielkiej popularności w Polsce – w rzeczywistości stosunkowo niedawno pojawił się jako kontrakt CFD. Polskie domy maklerskie raczej nie będą wytrwale oferować produktów na rynki amerykańskie, w tym CBOE, co miałoby sens dla inwestorów indywidualnych. Z drugiej strony, kontakty CFD na VIX są nadal dostępne u zaledwie kilku brokerów, dlatego polscy inwestorzy i spekulanci nie mają szerokiego wyboru. Warto jednak przyjrzeć się możliwościom inwestowania w VIX i przekonać się samemu, czy jest to rozsądne rozwiązanie z punktu widzenia indywidualnej strategii inwestycyjnej.

Dodatkowo, VIX może być wykorzystywany do inwestowania w S&P 500. Jest to ciekawe rozwiązanie, które w tym przypadku uczyni indeks VIX bardziej wskaźnikiem analizy technicznej. W poprzedniej części artykułu można było już przeczytać, jak odczytywać wskazania indeksu zmienności. Teraz pozwolę sobie tylko dodać, że można skorzystać z VIX-owego obrotu dowolnymi instrumentami opcjami i kontraktami terminowymi dostępnymi w niektórych polskich domach maklerskich oferujących dostęp do rynków zagranicznych, kontraktami CFD dostępnymi poprzez prawie wszystkich brokerów Forex, a także jednostkami ETF na S&P 500.

Problemy związane z handlem na VIX

Wspomniany powyżej problem dotyczy nie tylko tego pojedynczego funduszu ETF. Dotyczy on praktycznie wszystkich rynków ETF, które opisują cenę kontraktów terminowych, które są przedmiotem rolowania.

Contango odnosi się do sytuacji, w których aktualna (spotowa) cena aktywów jest niższa niż cena przyszłych kontraktów terminowych. Im bardziej kontrakt wygasa później, tym większa jest różnica cen. Poniżej znajduje się sytuacja przedstawiona w sposób graficzny.

wskaźnik vix

Kontrakty futures typu VIX przeważnie zawierają contango. Jeśli chcesz reagować na rosnącą zmienność w dłuższej perspektywie czasowej, prawie zawsze musisz brać pod uwagę negatywny wpływ contango.

wskaźnik vix
wskaźnik vix

Powyższa tabela przedstawia wartość indeksu VIX oraz kontraktów terminowych z różnymi datami wygaśnięcia między marcem a wrześniem. Jeśli chcesz zareagować na rosnącą zmienność, możesz kupić kontrakty terminowe VIX. Warto zauważyć, że im dłuższy termin wygaśnięcia, tym wyższa cena (ostatnia kolumna w tabeli).

Różnica pomiędzy indeksem VIX a jego kontraktami terminowymi w pierwszym dniu wygaśnięcia (marzec) wynosiła „tylko” 0,80 punktu. Jednakże, jeśli spojrzeć na inne warunki, na koniec (we wrześniu) zobaczysz, że jego cena wynosi 17,55 punktu. Innymi słowy, jeśli kupisz te kontrakty terminowe i utrzymasz je do 20 września, indeks VIX będzie musiał wzrosnąć o 5,50 punktu, aby nie ponosić strat.

Handel niektórymi produktami VIX może być dobrym wyborem zarówno dla pozycji zabezpieczających, jak i czysto spekulacyjnych. Konieczne jest zapoznanie się z ryzykiem i innymi kwestiami, które niesie ze sobą handel. Najważniejszą rzeczą do rozważenia jest contango.