Akcje JPMorgan Chase (JPM)

1888

JPMorgan Chase & Co. jest holdingiem finansowym działającym w segmentach bankowości i inwestycji. Segment bankowości dotyczy przede wszystkim usług oferowanych klientom indywidualnym, w tym bankowości bankomatowej, internetowej i telefonicznej oraz usług bankowości korporacyjnej. Segment Inwestycyjny to przede wszystkim usługi maklerskie, usługi bankowości inwestycyjnej oraz szeroka gama produktów bankowych dedykowanych instytucjom finansowym, korporacjom czy inwestorom.

Kurs akcji JPMorgan

Wykres cenowy i notowania JP Morgan

Analiza i prognozy

Akcje JP Morgan – analiza fundamentalna

Profil akcji: JPMorgan Chase & Co

JP Morgan Chase & Co. jest jedną z największych firm świadczących usługi finansowe na świecie. Bank z siedzibą w Nowym Jorku powstał w 2000 roku w wyniku połączenia Chase Manhattan Bank i J.P. Morgan & Co. Oferuje prawie pełny zakres usług bankowych. Oprócz bankowości inwestycyjnej i zarządzania aktywami, obejmuje również bankowość internetową i bankomaty, zarządzanie kontami oraz depozyty, emerytury, hipoteki, leasing i umowy oszczędnościowe.

JPMorgan Chase & Co.
Państwo Stany Zjednoczone
Stan Nowy Jork
SiedzibaManhattan, Nowy Jork
Data założenia1799/2000
Forma prawnaspółka publiczna
ZałożycielJohn Pierpont Morgan
Zatrudnienie250,355 tys. osób (2016)
GiełdaNYSE: JPM
ISINUS46625H1005

Regionalny obszar prywatny i biznesowy jest znany w USA pod marką Chase. Z drugiej strony, instytucjonalne usługi finansowe na poziomie międzynarodowym są zarządzane pod nazwą J.P.Morgan. Ich oferty skierowane są do dużych korporacji, rządów, zamożnych klientów prywatnych i inwestorów instytucjonalnych.

Gdzie kupić akcje JPMorgan

Akcje JPMorgan są notowane na nowojorskiej giełdzie NYSE i wchodzą w skład indeksu Dow Jones. Bezpośredni zakup akcji jest możliwy tylko w domach maklerskich regulowanych przez instytucje amerykańskie. W Polsce możliwy jest obrót na instrumentach pochodnych takich jak CFD. Kontrakty CFD pozwalają na zawarcie transakcji bez konieczności posiadania kapitału na zabezpieczenie całej pozycji, ponieważ działają one w oparciu o dźwignię finansową. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej proszę zapoznać się z powyższym wykresem, który przedstawia notowania JPMorgan w czasie rzeczywistym, bez żadnych opóźnień.

Historia spółki

JPMorgan Chase jest największym bankiem w USA, z aktywami wynoszącymi 2,415 biliona dolarów, i drugim największym bankiem na świecie, reprezentowanym w ponad 100 krajach. Bank jest liderem w zakresie instrumentów pochodnych i zajmuje się bankowością prywatną, bankowością inwestycyjną, papierami wartościowymi i zarządzaniem aktywami. 

JPMorgan Chase ma długą historię fuzji i wykupów innych banków, ale jego korzenie sięgają 1871 r., gdy John Pierpont Morgan założył bank pod własnym nazwiskiem. W 1895 r. nazwę banku zmieniono na J.P. Morgan i Co. JPMorgan Chase jest efektem fuzji z Chase Manhattan, Chemical Bank, Bear Stearns, Bank One, Washington Mutual i innymi bankami. 

Bankowość detaliczna w Stanach Zjednoczonych jest prowadzona pod marką Chase. JPMorgan Chase to jeden z czterech największych banków (pozostałe to Bank of America, Citigroup i Wells Fargo). 

Inwestowanie w akcje JPMorgan Chase: Co trzeba wiedzieć

  • JPMorgan Chase (i jego poprzednik Chemical Bank) był głównym bankiem Bernarda Madoffa, osławionego za prowadzenie piramidy finansowej w latach 1986–2008. W 2014 r. sąd orzekł wobec JPMorgan przyznanie kwoty 218 mln USD na rzecz poszkodowanych przez Madoffa. Zgodnie z pozwem, Chase powinien był wiedzieć o oszustwach Madoffa, ale nie zapewnił właściwego nadzoru.
  • W 2008 r. ceny akcji JPMorgan osiągnęły najwyższy poziom, a w latach 2011-2012 spadły i ustabilizowały się w wyniku skutków globalnego kryzysu ekonomicznego. Za rok 2012 odnotowano zysk netto w wysokości 21,3 mld USD. Ceny spadły w odpowiedzi na kryzys bankowy, ale potem wróciły do normalnego poziomu. 
  • Raport roczny i kwartalne sprawozdania z zysków spółki JPMorgan dostarczają cennych informacji pozwalających przewidzieć wyniki spółki w przyszłości i opłacalność inwestycji. Wobec ostatnich korzystnych stóp wzrostu na przyszłość i przekonania o niedoszacowaniu akcji większość analityków uważa, że JPMorgan to dobry zakup.

Każdy, kto chce inwestować w akcje JPMorgan Chase, powinien dokonać starannej analizy warunków rynkowych i historii spółki przed zawarciem transakcji.