Niemcy będą kupować udziały w spółkach

714

Minister gospodarki Niemiec Peter Altmayer ogłosił, że Niemcy będą kupować udziały w zagranicznych spółkach, aby zapobiec sprzedaży kluczowych technologii.

Niemcy opracowały krajową strategię przemysłową mającą na celu wspieranie lokalnych eksporterów. Niemieckie firmy stają w obliczu konkurencji ze strony USA i Chin, a kupowanie aktywów w zagranicznych korporacjach może pomóc im pozostać na rynku.

Producenci z Niemiec samochodów BMW, Mercedes-Benz i Volkswagen pozostali z tyłu Tesli po tym, jak firma wypuściła opłacalne samochody. Popularność samochodów elektrycznych zagraża konkurencyjności przemysłu motoryzacyjnego w Niemczech.

Rząd niemiecki zwiększy również konkurencyjność poprzez kontrolowanie inwestycji zagranicznych. Chiny już pochłonęły niektóre niemieckie firmy produkujące energię elektryczną i sprzęt. Zeszłego lata niemiecki rząd zawetował zakup Leifeld Metal Spinning AG przez chińskiego inwestora.

Zysk brytyjskiej spółki naftowej BP przekroczył prognozę

Brytyjska firma naftowa BP osiągnęła zysk powyżej prognoz rynkowych w IV kwartale 2018 roku.

Zysk netto korporacji wyniósł 2,717 mld USD, wobec straty 583 mln USD za okres sprawozdawczy w roku ubiegłym. Eksperci przewidywali ten wskaźnik na poziomie 2,63 mld USD. Zysk po odjęciu czynników jednorazowych wzrósł o 65% do 3,48 mld USD w porównaniu do 2,11 mld USD w 2017 roku.

BP zwiększyła przychody o 9,8% do 76,89 mld USD. W segmencie poszukiwań geologicznych i wydobycia zyski wzrosły do ​​3,89 mld USD z 2,22 mld USD w ubiegłym roku. Zysk w segmencie przetwórczym przekroczył 2 mld USD w porównaniu do 1,47 miliarda USD.

Zysk za cały 2018 r. niemal się podwoił – do 12,7 mld USD, przy czym przychody wzrosły o jedną czwartą – do 303,74 mld USD.

BP zdecydowała się sprzedać swoje aktywa w wysokości 10 mld USD w ciągu najbliższych dwóch lat. Firma zwiększyła produkcję węglowodorów o 3% w 2018 r. do maksimum od 8 lat.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła, potwierdzając prognozy

Ostry spadek popytu w Niemczech spowodował spadek sprzedaży detalicznej w strefie euro.

Sprzedaż detaliczna w 19 krajach europejskich spadła o 1,6% w grudniu, po wzroście o 1,8% miesiąc wcześniej. Wzrost sprzedaży detalicznej w porównaniu do ubiegłego roku wyniósł 0,8%.

Spadek sprzedaży detalicznej w grudniu był najwyższy od maja 2011 roku. Nastroje gospodarcze w strefie euro spadły w styczniu do najniższego poziomu od 2 lat. PKB w regionie wzrósł jedynie o 0,2% w czwartym kwartale ubiegłego roku. Jest to najwolniejsza stopa wzrostu od 2014 roku.

Sprzedaż artykułów nieżywnościowych spadła w listopadzie o 2,7%, sprzedaż artykułów elektrycznych i mebli – o 2,1%. Sprzedaż odzieży spadła o 2,9%, a sprzedaż internetowa spadła o 6,9%. Maksymalny spadek sprzedaży detalicznej odnotowano w Niemczech, gdzie sprzedaż spadła o 4,3%. W listopadzie, ze względu na dni rabatowe, popyt był wyższy, więc grudniowa recesja była odczuwalną dla rynku.

Wzrost sprzedaży odnotowano w Austrii, Portugalii i Irlandii. We Francji sprzedaż detaliczna spadła o 0,1%.

Sprzedaż nowych samochodów w Wielkiej Brytanii spadła już po raz piąty z rzędu

Sprzedaż samochodów w Wielkiej Brytanii spadła po raz piąty z rzędu w styczniu. Powodem był spadek popytu ze strony firm i floty samochodowej, zgodnie z danymi firmy Automakers and Traders (SMMT).

Sprzedaż nowych samochodów zmniejszyła się o 1,6% w styczniu w ujęciu rocznym do nieco ponad 161 tysiąc samochodów. Popyt ze strony prywatnych nabywców wzrósł o 2,9%. Biznes zmniejszył popyt o jedną trzecią, flota – o 3,4%.

W 2019 r. Popyt na samochody elektryczne zaczął rosnąć. Sprzedaż samochodów elektrycznych i modeli hybrydowych wzrosła o 26,3%. Udział samochodów na paliwie alternatywnym wzrósł do 6,8%. Analitycy SMMT spodziewają się, że rynek zwiększy się o jedną czwartą do końca 2019 r. – do 177 tysięcy samochodów.

Natomiast rejestracja samochodów na oleju napędowym spadła o 20,3%. Sprzedaż tradycyjnych pojazdów spadnie w najbliższej przyszłości, mimo że popyt na benzynę w styczniu wzrósł o 7,3%.

Francja udzieli grzywny General Electric za małą liczbę miejsc pracy

Władze Francji będą wymagać grzywny od General Electric za utworzenie małej liczby nowych miejsc pracy, wbrew obietnicom.

W ramach umowy z Alstom, GE miała stworzyć tysiąc nowych miejsc pracy w ciągu trzech lat, ale stworzyła tylko 25, donosi minister finansów Francji, Bruno Le Mayor, w oświadczeniu.

Firma kupiła biznes energetyczny Alstom za 17 mld USD w 2016 roku. Teraz we francuskim oddziale firmy zatrudnionych jest 16 tysięcy osób. Od czasu zawarcia transakcji popyt na produkty GE i Alstom spadł. General Electric zmieniła dwóch dyrektorów w ciągu trzech lat i straciła jedną trzecią kapitalizacji w ciągu 12 miesięcy.

Wcześniej firma GE wspomniała o swoim zamiarze zmniejszenia zatrudnienia o 12.000 w branży energetycznej.

Sektor usług w Wielkiej Brytanii zbliża się do stagnacji

Sektor usług w Wielkiej Brytanii wzrósł w styczniu wolniej niż oczekiwano i zbliżył się do stagnacji.

Nowe zamówienia w sektorze spadły po raz pierwszy od dwóch lat. Indeks aktywności biznesowej w sektorze usług spadł do 50,1 w styczniu z 51,2 w grudniu. Analitycy oczekiwali spadku do 51 pkt. Jednak wartość nadal pozostaje powyżej znaku 50 pkt. Liczba poniżej 50 wskazuje na spadek aktywności.

Styczniowe wskaźniki okazały się minimalne za 2,5 roku. Ten spadek aktywności zaobserwowano po raz drugi od końca 2012 roku.

Złożony indeks PMI spadł do 50,3 pkt z 51,5 pkt w styczniu. Prognoza analityków wyniosła 51,5 pkt. Wartość PMI stała się najniższą od ponad sześciu lat.

Według głównego ekonomisty biznesu IHS Markit, w Wielkiej Brytanii istnieje ryzyko spowolnienia lub pogorszenia gospodarki. Wynika to z niepewności dotyczącej umowy w sprawie Brexit i słabego wzrostu gospodarki światowej.

Apple odzyskała tytuł lidera w kapitalizacji

Cena akcji Apple wzrosła we wtorek o 1,7%, dzięki czemu firma ustanowiła nowy rekord kapitalizacji i przewyższyła Microsoft.

Teraz koszt Apple osiąga 821,7 mld USD – o 4,3 mld więcej niż ma Microsoft. Kapitalizacja Amazon przekroczyła 815,1 mld USD, a Alphabet – 791,6 mld USD.

Ostatnie pięć sesji zwiększyły cenę akcji Apple o 12,7%. Akcje wzrosły prawie o jedną czwartą od 3 stycznia.

Pomimo rekordowego poziomu kapitalizacja w tym roku, jej poziom jest niższy niż w październiku zeszłego roku. W związku ze spadkiem popytu na smartfony, wartość Apple spadła.