Ceny mieszkań w Kanadzie spadły w styczniu czwarty miesiąc z rzędu

703

W styczniu Kanada odnotowała spadek cen mieszkań po raz czwarty z rzędu. Według Teranet-National Bank ceny spadły o 0,1% w porównaniu do grudnia. Giełda w Kanadzie.

Główną przyczyną spadku cen były słabe wyniki dużych miast w zachodniej Kanadzie. Miasta bogatej na ropę prowincji Alberty wykazały najbardziej znaczący spadek. Tak więc, w Edmonton, mieszkania spadły o 0,8%, w Calgary – o 0,5%.

W Vancouver, gdzie spadek cen obserwowano przez 6 miesięcy z rzędu, ceny mieszkań spadły o 0,3%. Jednocześnie ceny mieszkań w Montrealu i Quebec City były rekordowo wysokie w styczniu. Wzrost cen na mieszkania w kraju w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej wyniósł 2,2%.

Zysk netto Renault w 2018 roku zmniejszył się o 36,6%

Francuski producent samochodów Renault w 2018 roku po raz pierwszy od pięciu lat obniżył zysk netto. Firma odnotowała spadek o 36,6% do 3 miliardów 302 milionów euro. Spadek wykazały również przychody i zysk operacyjny spółki. Przychody w wysokości 57 miliardów 419 milionów euro zmniejszyły się na skali roku o 2,3%, a zysk operacyjny spadł o 6,3%, osiągając 3 miliardów 612 milionów euro. Jednocześnie globalna sprzedaż Renault wzrosła o 3,2%, osiągając 3 miliony 880 tysięcy samochodów. Spółka zmniejszyła marżę zysku operacyjnego do 6,3% z 6,6% rok wcześniej. Udział nowych pojazdów elektrycznych Renault na rynku europejskim wyniósł 22,2%, co pozostawiło za nią tytuł lidera pod względem tego wskaźnika. 

Akcje Nestle wspięły się na historyczne maksima dzięki dobrym wynikom finansowym.

Szwajcarski producent żywności Nestle poinformował, że w czwartym kwartale jego wzrost sprzedaży organicznej przyspieszył do 3,7% z 2,8% w ciągu pierwszych 9 miesięcy i przekroczył oczekiwany przez ekspertów wzrost o 3,5%. Pod koniec 2018 roku liczba ta wzrosła o 3%. Zysk netto wyniósł 10 miliardów 100 milionów franków szwajcarskich, podskakując za rok o 42%. Firma była w stanie osiągnąć dobre wyniki kwartalne i roczne dzięki poprawie wyników w Chinach i Ameryce Północnej. Lepsza wydajność branży żywnościowej dla niemowląt również odegrała pozytywną rolę. Pozytywna sprawozdawczość wpłynęła na akcje Nestle, których wartość na aukcji w czwartek wzrosła o prawie o 3%.

Airbus zwiększył zysk netto o 66% w czwartym kwartale

European Aircraft Corporation Airbus Group odnotowała imponujące wyniki finansowe w czwartym kwartale. Według jej oświadczeń, zysk netto w wysokości 1 miliarda 601 milionów euro wykazał roczny wzrost o 66%. W tym samym czasie EBIT przed opodatkowaniem wzrosła o 138%, osiągając 2 miliardy 365 milionów euro. Wzrost zysku operacyjnego również był imponujący – jego wartość wzrosła o 65% do 1 miliarda 982 milionów euro. Przychody osiągnęły 21 miliard 15 milionów euro, co stanowi wzrost o 11%. Decyzja emerytowanego dyrektora generalnego Toma Endersiego o zakończeniu programu produkcyjnego A380, który był nieopłacalny dla firmy, będzie kosztować 463 miliony euro. Na koniec 2018 roku jednorazowe odpisy i koszty wyniosły 1 miliard 100 milionów euro. Niemniej jednak Airbus w 2018 roku odnotował wzrost zysku netto o 29%, skorygowany zysk – o 83%, przychody – o 8%.

Import ropy i gazu przez Chiny w styczniu wykazał znaczący wzrost

Wolumen importowanej przez Chiny ropy w styczniu wzrósł w ujęciu rocznym o 4,8% do 42 milionów 600 tysięcy ton, podaje Centralna Administracja Celna Chin. Liczba już trzy miesiące z rzędu jest wyższa od 10 milionów baryłek dziennie. Wzrost w styczniu był promowany pragnieniem chińskich rafinerii zwiększyć rezerwy ropy przed obchodami Nowego Roku kalendarzu księżycowego na początku lutego. Ilość gazu importowanego w styczniu przez Chiny, osiągnęła rekordową wartość 9 milionów 810 tysięcy ton. Jej wzrost w ujęciu rocznym wyniósł 26,2%. Spodziewany wzrost popytu na ogrzewanie został głównym powodem wzrostu zakupów gazu przez importerów. W styczniu Chiny wysłały 5 milionów 420 tysięcy ton produktów naftowych do innych krajów, co o 31,6% więcej niż w styczniu ubiegłego roku.

Sprzedaż detaliczna w USA spadła w grudniu o 1,2%

W grudniu w USA odnotowano maksymalny spadek sprzedaży detalicznej od 2009 roku. Według Departamentu Handlu USA sprzedaż spadła o 1,2% w porównaniu do listopada. Było to zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy przewidywali wzrost na poziomie 0,2%. Dynamika sprzedaży detalicznej, na którą przypada około 70% PKB USA, jest ważnym czynnikiem dla amerykańskiej gospodarki. Jej wskaźnik, który nie uwzględnia samochodów, benzyny i materiałów budowlanych, wykazał jeszcze większy spadek w grudniu, spadając o 1,7%. Jest to najszybsze tempo od września 2001 roku. Popyt spadł w 11 z 13 głównych kategorii produktów. Spadek sprzedaży dotyczył żywności i napojów, benzyny, elektroniki, mebli i artykułów medycznych.

Cena palladu w najbliższej przyszłości może przekroczyć 1 tysią 400 dolarów za uncję, mówią eksperci

Palladium na aukcji w Nowym Jorku w czwartek wzrósł do 1 tysiąca 396 dolarów 40 centów za uncję. Jednak później wzrost spowolnił do 1 tysiąca 382 dolarów 60 centów za uncję. Pallad stale rośnie, aktualizując rekordy od października zeszłego roku. Eksperci spodziewają się, że jego cena w najbliższej przyszłości zmoże osiągnąć kolejny rekord, przekraczający 1 tysiąc 400 dolarów za uncję, w związku z odrzuceniem samochodów z silnikami wysokoprężnymi zarówno przez producentów, jak i właścicieli samochodów. Johnson Matthey, po przeanalizowaniu stanu rynku metali z grupy platynowców, uważa, że ​​w 2019 roku zapotrzebowanie na pallad w przemyśle może przekroczyć podaż prawie o 1 milion uncji.