Chicago Mercantile Exchange (CME) – Chicagowska Giełda Towarowa

4285

Chicago Mercantile Exchange (CME) to amerykańska giełda finansowych i  towarowych instrumentów pochodnych z  siedzibą w Chicago, w stanie Illinois. Na CME notowanych jest kilka typów instrumentów finansowych: kontrakty na stopę procentową, akcje, waluty i towary. Moż- na na niej również handlować instrumentami alternatywnymi, takimi jak: instrumenty pochodne pogodowe i nieruchomości. Założono ją w roku 1898 ze względu na jej bliską odległość do rolniczego centrum Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych. Od tamtej pory doszło do połączenia się jej z innymi giełdami, takimi jak Chicago Board of Trade oraz New York Mercantile Exchange (Nowojorska Giełda Towarowa), co uczyniło z  niej największą z  giełd kontraktów terminowych na świecie pod względem otwartych pozycji, opcji i kontraktów terminowych (liczba kontraktów w obrocie).

Data założenia1898
Główna siedzibaChicago , Illinois
ProduktyFutures i opcje
Dochód3,3 miliarda USD (CME Group 2020 GAAP )
WłaścicielGrupa CME

Chicago Mercantile Exchange (CME) – podstawowe informacje

Założona w 1898 roku, Chicago Mercantile Exchange rozpoczęła życie jako „Chicago Butter and Egg Board” przed zmianą nazwy w 1919 roku. Była to pierwsza giełda finansowa, która „demutualizowała” i w 2000 roku stała się publiczną korporacją będącą własnością akcjonariuszy. CME uruchomiła swoje pierwsze kontrakty terminowe w 1961 roku na mrożony boczek wieprzowy. W 1969 r. dodała finansowe kontrakty terminowe i walutowe, a w 1972 r. pierwsze kontrakty na stopy procentowe, obligacje i kontrakty terminowe.

Utworzenie grupy CME

W 2007 roku, w wyniku połączenia z Chicago Board of Trade, powstała CME Group, jedna z największych giełd finansowych na świecie. W 2008 r. CME przejęła NYMEX Holdings, Inc., spółkę dominującą wobec New York Mercantile Exchange (NYMEX) i Commodity Exchange, Inc (COMEX). Do 2010 r. CME nabyła 90% udziałów w akcjach i indeksach finansowych Dow Jones. CME ponownie wzrosła w 2012 r. wraz z zakupem Kansas City Board of Trade, dominującego gracza na rynku twardej czerwonej pszenicy ozimej. A pod koniec 2017 roku Chicago Mercantile Exchange rozpoczęła handel kontraktami terminowymi na Bitcoin.

Według CME Group, średnio obsługuje ona 3 miliardy kontraktów. Niektóre transakcje nadal odbywają się w tradycyjnej otwartej metodzie outcry, ale 80% transakcji odbywa się drogą elektroniczną poprzez elektroniczną platformę handlową CME Globex. Ponadto, Grupa CME prowadzi CME Clearing, wiodący dostawca usług rozliczeniowych dla kontrahentów centralnych.

Zarządzanie kontraktami terminowymi i ryzykiem CME

W związku z niepewnością panującą zawsze na świecie, istnieje zapotrzebowanie na to, aby zarządzający środkami pieniężnymi i podmioty komercyjne dysponowali narzędziami umożliwiającymi zabezpieczenie się przed ryzykiem i zablokowanie cen, które są krytyczne dla działalności gospodarczej. Kontrakty futures pozwalają sprzedawcom towarów bazowych z całą pewnością znać cenę, jaką otrzymają za swoje produkty na rynku. Jednocześnie umożliwią konsumentom lub nabywcom tych towarów bazowych poznanie z całą pewnością ceny, jaką zapłacą w określonym czasie w przyszłości.

Podczas gdy te podmioty handlowe wykorzystują kontrakty terminowe typu future do zabezpieczenia, spekulanci często biorą drugą stronę transakcji, mając nadzieję, że skorzystają na zmianach ceny bazowego towaru. CME Group zapewnia funkcje rozliczeniowe, rozrachunkowe i sprawozdawcze, które pozwalają na sprawne funkcjonowanie systemu obrotu.