Duńska Maersk zanotowała stratę netto w wysokości 656 milionów dolarów w pierwszym kwartale

2797

Duńska firma Maersk, która dostarcza fracht morski i obsługuje terminale portowe, odnotowała stratę netto w wysokości 656 mln dolarów w pierwszym kwartale 2019 roku, podczas gdy rok wcześniej odnotowano zysk netto w wysokości 2,76 mld dolarów. Przychody za okres sprawozdawczy wyniosły 9,54 mld dolarów. Ich poziom za rok wzrósł o 3%. EBITDA osiągnęła 1,236 mld dolarów, podwajając się w ciągu roku. Wzrost przychodów w dziale spedycji kontenerów wyniósł 1,7%, podczas gdy wskaźnik jednostki Terminal & Towage wzrósł o 8,8%. Jednocześnie dział logistyki i usług zanotował spadek przychodów kwartalnych o 0,5%. Zarząd spółki ogłosił zamiar nabycia 15% kapitału zakładowego na 2 lata przed rozpoczęciem programu wykupu akcji w wysokości do 10 mld koron duńskich. Planuje również zakup do 3,12 mln akcji przez okres do 15 miesięcy.

Total zamierza sprzedać część udziału złoża w Kazachstanie

Francuski koncern naftowo-gazowy Total, który posiada 16,8% udziałów w projekcie na kazachskim złożu Kashagan, zamierza sprzedać jedną trzecią udziałów za około 4 mld dolarów. Zostało to zgłoszone Reuterowi przez źródła w kręgach bankowych, które oszacowały cały pakiet Total w projekcie na 9 mld USD. Według źródeł negocjacje francuskiej firmy w sprawie sprzedaży części jej udziału w tym projekcie z jednym z chińskich krajowych koncernów naftowych trwają już od kilku miesięcy. Jak dotąd jednak nie udało im się osiągnąć porozumienia. Total planuje zainwestować w nabycie u Occidental Petroleum aktywów naftowych i gazowych Anadarko Petroleum w Afryce za 8,8 mld USD.

Ceny ropy naftowej zakończyły się w zeszłym tygodniu maksymalnym spadkiem od początku 2019 roku

Ceny ropy w piątek wieczorem nieznacznie wzrosły po dwóch sesjach spadku, ale zakończyły się w ubiegłym tygodniu najbardziej znaczącym spadkiem od początku tego roku, informuje Reuters. W zeszłym tygodniu futuresy na ropę naftową spadły prawie o 5%. Zostało to spowodowane osiągnięciem najwyższego poziomu komercyjnych rezerw ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych od lipca 2017 roku, a również spadkiem popytu przez rafinerie. Jednocześnie ceny ropy są wspierane przez spełnienie, a nawet nadmierne spełnienie planu przez kraje uczestniczące w porozumieniu OPEC +,  w sprawie zmniejszenia produkcji o 1,2 miliona baryłek dziennie w pierwszej połowie roku. Analitycy UBS odnotowują wysoki poziom spadku produkcji przez strony porozumienia razem z oczekiwanym zmniejszeniem produkcji ropy w Iranie i Wenezueli w tym miesiącu. W tym kontekście oczekuje się, że ceny ropy Brent ponownie wzrosną do 75 dolarów za baryłkę. W piątek o 14:11 czasu środkowoeuropejskiego ropa Brent wzrosła o 1,74% do 68 dolarów 94 centów za baryłkę. Koszt ropy naftowej WTI wzrósł o 1,81%, osiągając 58 dolarów 96 centów za baryłkę.

Spadek cen mieszkań na Manhattanie był najwyższy od 2010 roku

Popyt na mieszkania w Manhattanie znacznie wzrósł ze względu na maksymalną stopę spadku cen na mieszkania w tym rejonie Nowego Jorku od prawie dziesięciu lat. Portal StreetEasy, który oblicza wskaźnik cen mieszkań, poinformował, że w ubiegłym miesiącu ten wskaźnik cen spadł o 5,2% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, osiągając 1,11 mln USD, co jest najniższą wartością indeksu od maja 2015 roku. W kwietniu liczba umów zawartych na zakup mieszkań na Manhattanie wyniosła 1193. Ta liczba jest najwyższą od kwietnia 2015 roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na Manhattanie odnotowano stały spadek sprzedaży mieszkań. Teraz eksperci twierdzą, że sprzedaż w tym osiedlu zaczęła się poprawiać ze względu na obniżenie cen na mieszkania.

NASDAQ nie kupi giełdy w Oslo

Amerykański operator giełdowy NASDAQ ogłosił, że wycofał swoją ofertę nabycia operatora giełdowego Oslo Boers VPS Holding. Firma wyjaśniła odmowę mówiąc, że wielu jej akcjonariuszy nie poparło propozycji NASDAQ nabycia giełdy po cenie 158 NOK za akcję. Wcześniej informowano, że chęć nabycia Oslo Boers wyrażał również operator giełdowy Euronext, który już bezpośrednio jest właścicielem 5,3% udziałów giełdy w Oslo. Paneuropejska giełda oferowała za każdą akcję giełdy w Oslo 158 koron. Warunki te zostały wcześniej zaakceptowane przez posiadaczy 45,2% udziałów giełdy w Oslo. Ponadto wniosek Euronext o nabycie giełdy w Oslo został zatwierdzony przez Ministerstwo Finansów Norwegii.

Inwestycje firm japońskich w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 2 lat przekroczyły 2,2 mld dolarów

Japoński premier Shinzo Abe podczas konferencji prasowej w Tokio po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch lat japońskie firmy zainwestowały w USA ponad 240 mld jenów. W tym okresie utworzono około 45 tysięcy nowych miejsc pracy. Zgodnie premierem Japonii inwestycje japońskich firm w amerykańskim sektorze motoryzacyjnym i energetycznym wzrosły w ciągu ostatniego miesiąca o 1 mld jenów. W tym samym czasie prezydent USA Donald Trump podczas swojego wystąpienia na konferencji prasowej zauważył, że przedstawiciele obu krajów pracują obecnie nad umową handlową, która usunie bariery handlowe i pozytywnie wpłynie gospodarki obu krajów. Według projektu finversia.ru deficyt handlowy USA z Japonią osiąga prawie 57 mld dolarów rocznie.

Japonia ograniczy zagraniczną własność firm w dziedzinie technologii informacyjnych i telekomunikacji

Japoński rząd wprowadził nową zasadę, zgodnie z którą branże high-tech zostaną dodane do listy sektorów, w których własność zagraniczna jest ograniczona do japońskich firm. Teraz własność zagraniczna w 20 sektorach technologii informacyjnej i telekomunikacji będzie ograniczona. Według Reuters, ogłoszono to w dniu, kiedy w Tokio trwały negocjacje w kwestiach handlowych oraz innych kwestiach między prezydentem USA Donaldem Trumpem a premierem Japonii Shinzo Abe. Oświadczenie rządu japońskiego mówi, że ten krok ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa narodowego kraju, biorąc pod uwagę rosnącą rolę bezpieczeństwa cybernetycznego w ostatnich latach. Nowa zasada wejdzie w życie 1 sierpnia bieżącego roku.