Instrument zbywalny

1357

Instrument zbywalny jest to dokument zbywalny (np. nota bankowa lub czek) zawierający bezwarunkową obietnicę lub nakaz zapłaty określonej kwoty jego posiadaczowi na żądanie lub w określonym czasie. W Stanach Zjednoczonych jednolity kodeks handlowy reguluje kwestie dotyczące instrumentów zbywalnych.

Prostym przykładem instrumentu do zbywalnego jest czek. Czek jest wystawiany na określoną kwotę na okaziciela. Okaziciel może wziąć czek do banku i zdeponować go, przenosząc w ten sposób zobowiązanie na bank. Okaziciel może również podpisać czek na inną osobę, co jest kolejnym przykładem przeniesienia. Kontrole wykazują również inną ważną cechę instrumentów zbywalnych, która polega na tym, że ludzie muszą je mieć pod ręką, aby je zrealizować lub wynegocjować. Jeśli dokument zostanie zgubiony, nie można go wywołać.

Instrument zbywalny jest formą umowy. Osoba, która pochodzi z dokumentu, obiecuje zapłacić, a osoba, która przyjmuje dokument, robi to w zamian za produkt lub usługę. Czasami dokument może mieć formę formalnej umowy, jak w przypadku weksla na kredyt podpisanego przez kredytodawcę i kredytobiorcę. W innych przypadkach umowa jest dorozumiana. Na przykład pieniądz papierowy jest rodzajem zbywalnego instrumentu, który ludzie swobodnie wymieniają i przekazują bez wymaganych podpisów, chociaż widać, że za papier nadal odpowiada inicjator, rząd, który oświadcza, że waluta jest ważna i może być używana jako prawny środek płatniczy.

Korzyści ze stosowania instrumentów zbywalnych w transakcjach są oczywiste. Ludzie mogą używać takich dokumentów do prowadzenia interesów na duże odległości i przeprowadzania transakcji bez konieczności posiadania pieniędzy.

Jeśli ktoś używa instrumentu zbywalnego i egzekwuje jego konsekwencje prawne. Na przykład, ktoś, kto wystawia czek na konto bankowe, które nie ma wystarczającej ilości pieniędzy na pokrycie czeku, będzie musiał zapewnić środki finansowe i zazwyczaj płacić opłaty za kłopoty z realizacją czeku i odzyskaniem niewystarczających środków. Innymi słowy, posiadacz instrumentu może pozwać za jego realizację.