Inwestowanie odpowiedzialne społecznie

650

Inwestowanie odpowiedzialne społecznie (ang. Socially-Responsible Investing (SRI), stosowanie kryteriów społecznych, etycznych i/lub środowiskowych w celu informowania o decyzjach inwestycyjnych. Odpowiedzialne społecznie inwestycje przyjmują zazwyczaj trzy formy: badanie inwestycji, aktywizm akcjonariuszy i rozwój gospodarczy społeczności. SRI stanowią stosunkowo niewielką część ogólnej działalności inwestycyjnej, ale zyskują na popularności. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych w 2012 r. co najmniej 10 procent wszystkich inwestycji zostało umieszczonych w strategiach SRI. Rośnie liczba funduszy inwestycyjnych SRI, a niektóre firmy zaczęły przedstawiać szczegółowe raporty społeczne, w których opisują swoje postępy na drodze do zrównoważonego rozwoju, sprawiedliwości społecznej lub celów etycznego postępowania. Choć większość ruchu SRI można zaklasyfikować jako postępowy lub liberalny, obejmuje on całe spektrum polityczne i religijne.

Najbardziej popularną formą inwestowania odpowiedzialnego społecznie jest badanie inwestycji. Dwa rodzaje ekranów pomagają inwestorom wybrać spółki do włączenia do ich portfeli inwestycyjnych. Korzystając z negatywnych ekranów, inwestorzy unikają spółek opartych na praktykach lub produktach, które nie spełniają określonych kryteriów etycznych. W latach 60-tych i 70-tych Nelson Mandela głośno opowiadał się za stosowaniem negatywnych ekranów, kiedy wzywał ludzi i instytucje do sprzedaży udziałów, które wspierały apartheid w RPA. Pozytywne ekrany identyfikują firmy, które są zgodne z obawami inwestorów i pozwalają im aktywnie promować firmy oraz powodują, że są one wspierane. Ponieważ badania wymagane do przeprowadzenia analizy są czasochłonne, wielu inwestorów polega na funduszach wspólnego inwestowania w celu zbadania swoich portfeli.

Dzięki aktywizmowi akcjonariuszy, inwestorzy wykorzystują swoją własność spółki do wywołania społecznie odpowiedzialnych zmian. Aktywizm wspólników/akcjonariuszy obejmuje opracowywanie audytów społecznych i przekazywanie ich kierownictwu spółki, pisanie listów z wątpliwościami lub pochwałami dotyczącymi praktyk stosowanych w spółce oraz składanie lub głosowanie nad uchwałami wspólników/akcjonariuszy. Niektóre z pierwszych uchwał akcjonariuszy SRI kwestionowały użycie napalmu i środka Orange wyprodukowanego przez Dow Chemical Company w 1969 roku.

Inwestorzy zainteresowani rozwojem gospodarczym społeczności wspierają instytucje finansowe, które udzielają pożyczek osobom fizycznym, które w przeciwnym razie nie miałyby środków na zakup domu lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. Programy mikropożyczkowe i instytucje rozwoju społeczności (fundusze pożyczkowe, banki i unie kredytowe) stworzyły alternatywny system gospodarczy, który pozwala na elastyczne udzielanie pożyczek i odpowiada na potrzeby ubogich społeczności, np. szkolenia z oszczędzania pieniędzy i umiejętności biznesowych. Pierwszy bank rozwoju społeczności lokalnych, ShoreBank of Chicago, został założony w 1973 roku w celu ustabilizowania okolicznych dzielnic, które zaczęły się pogarszać wraz z odpływem biznesu w okolicy. Bank ten został zamknięty w 2010 roku.

Inwestowanie odpowiedzialne społecznie (SRI) jest stosunkowo młodym ruchem, który po raz pierwszy stał się zorganizowaną dyscypliną w Stanach Zjednoczonych na początku lat siedemdziesiątych. Szczególne znaczenie dla rozwoju SRI miał ruch antypartyjny Mandeli oraz wezwanie Wspólnoty Anglikańskiej i innych Kościołów do zbycia korporacji w Republice Południowej Afryki. Współpraca ta ostatecznie doprowadziła do rozwoju Interfaith Center on Corporate Responsibility (ICCR), organizacji, która od 1972 roku odgrywa centralną i aktywną rolę w wielu uchwałach akcjonariuszy. Od momentu powstania pierwszego funduszu inwestycyjnego SRI, Pax World Fund, w 1971 roku, istnieje obecnie kilka innych, które zapewniają inwestorom szereg możliwości, w tym rosnący międzynarodowy rynek SRI.