Adidas AG

1002

Adidas AG, niemiecki producent obuwia i odzieży sportowej oraz artykułów sportowych. Na początku XXI wieku był największym producentem odzieży sportowej w Europie i drugim co do wielkości (po Nike) na świecie. Produkty Adidas są tradycyjnie oznaczane znakiem towarowym w trzech paskach, który pozostaje elementem nowszych logo firmy – „treflowym” i „górskim”. Siedziba główna firmy znajduje się w Herzogenaurach, w Niemczech.

Adidas AG
PaństwoNiemcy
SiedzibaHerzogenaurach (Bawaria)
Data założenia18 sierpnia 1949
Forma prawnaspółka akcyjna (Aktiengesellschaft)

Nazwa Adidas jest skrótem od nazwiska założyciela firmy Adolfa („Adi”) Dasslera. Rodzina Dasslerów rozpoczęła produkcję butów po I wojnie światowej. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku amerykańska gwiazda torowiska Jesse Owens nosiła buty, które podobno były prezentem od Adi Dasslera. Medalowe występy Owensów zwiększyły świadomość marki Dassler na całym świecie. Po zakłóceniach II wojny światowej, Adi i jego brat Rudolf („Rudi”) starali się odbudować firmę Dassler, ale osobisty rozłam między braćmi stał się nieodwracalny do 1948 roku. W związku z tym firma podzieliła się na dwie części: Adi i jego brat Rudi starali się odbudować firmę Dassler: Firma Rudiego ostatecznie nazywała się Puma, podczas gdy Adi’s stała się Adidasem.

W latach 50-tych XX wieku firma Adidas stale się rozwijała, ponieważ piłkarze stowarzyszenia piłkarskiego przestawili się na buty firmy, które były lekkie i wyposażone w zakręcane knagi. Następnie firma opracowała linię artykułów sportowych, wprowadzając piłkę nożną w 1963 roku. Cztery lata później Adidas rozpoczął produkcję odzieży. Przez wiele lat Adidas był największą marką w obuwiu sportowym, ale konkurencja wzrosła w latach 70-tych, zwłaszcza ze strony nowszych firm, takich jak Nike. Adi Dassler zmarł w 1978 roku, a firma doświadczyła spadku udziałów w rynku w latach 80-tych, pomimo innowacyjnego porozumienia z grupą rapową Run-D.M.C., twórcami przeboju „My Adidas” (1986). (Firma miała ponownie sprzymierzyć się z hip-hopem w ramach umowy z 2016 r. z raperem i przedsiębiorcą Kanye Westem).

W latach 1990-1993 Adidas był własnością skandalicznego francuskiego szefa biznesu Bernarda Tapie, który nie zdołał go ożywić. Firma została sprzedana inwestorom, którzy sprowadzili innego Francuza, Roberta Louisa-Dreyfusa, jako dyrektora generalnego i prezesa. Pod jego kierownictwem, Adidas przejął Grupę Salomona w 1997 roku. Choć najbardziej znany z produktów do sportów zimowych, Salomon był również właścicielem dostawcy golfa TaylorMade. Adidas zmienił nazwę na Adidas-Salomon AG i przeniósł się do handlu detalicznego, podążając za przykładem Nike, w 2001 roku. W 2004 roku firma nawiązała udaną współpracę z projektantką odzieży Stellą McCartney.

W 2005 roku Adidas sprzedał Salomona, ale trzymał się marki TaylorMade. W następnym roku nazwa firmy została zmieniona z powrotem na Adidas AG. W 2006 roku Adidas przejął konkurenta, firmę Reebok, właściciela marki obuwia Rockport.

Krytyka

Spółka Adidas jest oskarżona o wykorzystywanie pracowników i wykorzystywanie pracy dzieci. Jest jedną z firm z branży tekstylnej opisanej w raporcie z kampanii Play Fair 2008 dotyczącej łamania praw pracowniczych i praw człowieka.