The Saudi British Bank

700

Saudi British Bank jest jednym z największych banków komercyjnych w Arabii Saudyjskiej i instytucją finansową na Bliskim Wschodzie. Został założony w 1978 roku.

Saudi British Bank jest bankiem islamskim. Niektóre operacje bankowe tradycyjnej bankowości nie mogą zostać wykonane w tym banku.

W 2018 roku odbyła się fuzja Saudi British Bank i Saudi Hollandi Bank. 40% jego akcji należy do największej międzynarodowej korporacji HSBC Holdings plc.

Saudi British Bank (SABB) został założony w 1978 roku i jest spółką akcyjną. 40% akcji Banku należy do największego brytyjskiego banku HSBC Holdings plc.

Saudi British Bank powstał na podstawie British Bank of the Middle East, przejętego przez HSBC Holdings plc w 1959 roku. W wyniku procesu zwanego „Saudyzacją” (ograniczenie możliwości posiadania banków saudyjskich przez spółki zagraniczne) w 1978 roku Utworzono SABB w celu zarządzania oddziałami i aktywami HSBC Holdings plc w tym kraju.

Saudi British Bank jest jednym z pięciu największych banków w Arabii Saudyjskiej pod względem depozytów i ma ponad 80 oddziałów w tym kraju i jeden oddział w Londynie. Siedziba firmy znajduje się w Rijadzie.

W 2018 roku Saudi British Bank ogłosił przejęcie Alawwal Banku, wcześniej zwanego Saudi Hollandi Bank. Jest to pierwsza fuzja w sektorze bankowym w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Przyczyną takich zmian jest krajowy program rozwoju gospodarczego Arabii Saudyjskiej Vision 2030.

Historia działalności finansowej Saudi British Bank

Brytyjski Bank Iranu i Bliskiego Wschodu, który przekształcił się w British Bank of Middle East, otworzył swoje oddziały w Dżuddzie i Al Khobar w 1950 roku.

Wysokość zysku Banku zależała od pielgrzymki do Mekki. Jednym z głównych powodów utworzenia Banku była obsługa potrzeb finansowych pielgrzymów hadżdż.

Hong Kong i Shanghai Banking Corporation przejęły Brytyjski Bank Iranu i Bliskiego Wschodu w 1959 roku.

W 1979 roku w Królestwie Arabii Saudyjskiej rozpoczyna się proces saudyzacji wszystkich instytucji finansowych. Zagraniczne banki z większościowym pakietem nie miały prawa prowadzić działalności finansowej i handlowej w Arabii Saudyjskiej i wykorzystywać fundusze, zarobione na terenie tego kraju.

Wszystkie banki z lwią częścią kapitału zagranicznego miały połączyć się ze spółkami w Arabii Saudyjskiej, czyli stać się spółkami z kapitałem saudyjskim. HSBC Holdings plc stał się integralną częścią systemu finansowego Arabii Saudyjskiej, w 1978 roku otworzył swój pierwszy oddział i zmienił nazwę na Saudi British Bank.

HSBC Holdings plc stał się integralną częścią systemu finansowego Arabii Saudyjskiej, w 1978 roku otworzył swój pierwszy oddział i zmienił nazwę na Saudi British Bank.

Od tego czasu 60% udziałów Saudi British Banku należy do Arabii Saudyjskiej, 40% należy do HSBC. HSBC Holdings plc ma umowę alimentacyjną z Saudi British Bank.

Usługi finansowe, bankowość islamska Saudi British Bank

Saudi British Bank oferuje swoim klientom szereg usług finansowych, handlowych i bankowych. Wśród jego usług m.in. inwestycja firm i osób prywatnych, bankowość komercyjna, oraz bankowość islamska.

Saudi British Bank świadczy usługi doradcze, zajmuje się zarządzaniem kapitałem. SABB oferuje klientom możliwość utworzenia portfela inwestycyjnego, który może generować wysoki dochód. Ubezpieczenia i udzielanie pożyczek są jednymi z głównych obszarów działalności Banku.

SABB to bank islamski, który przestrzega zasad szariatu. Wskutek tego operacje bankowe związane z lichwą i spekulacje są zakazane, podobnie jak praktyka zawierania kontraktów futures, a także handel opcjami binarnymi.

Bankowość islamska jest integralną częścią działalności komercyjnej Banku i jest regulowana przez Arabską Agencję Wymiany Walut i Komitet Nadzoru Szariatu.

Program rozwoju Vision 2030 oraz SABB

Zgodnie z przyjętym państwowym programem rozwoju gospodarczego Vision 2030 w działalności instytucji finansowych Arabii Saudyjskiej powinny nastąpić znaczące zmiany.

Rząd saudyjski ogłosił utworzenie ambitnego projektu związanego z budową własnej Doliny Krzemowej. Projekt budowy technologicznego miasta przyszłości zaproponował książę koronny Arabii Saudyjskiej Mohammed Ibn Salman Al Saud.

Według księcia technokratyczny Eden będzie miejscem dla marzycieli, którzy chcą stworzyć coś zupełnie nowego. Na przykład planowane jest zbudowanie wielkiego mostu łączącego miasto przyszłości Neom z Afryką.

Projekt rozwoju technologicznego miasta Neom ma na celu stopniowe porzucenie gospodarki opartej na surowcach, a inwestowanie w rozwój technologii zaawansowanych.

Zmiany powinny wpłynąć na wszystkie dziedziny życia Arabii Saudyjskiej, w tym na sektor bankowy. Powinny stworzyć komfortowe warunki dla rozwoju biznesu, medycyny, technologii zaawansowanych.

Zgodnie z Vision 2030, Saudi British Bank przejął Alawwal Bank.

Wskaźniki finansowe oraz działalność finansowa Saudi British Bank

Kapitalizacja rynkowa Saudi British Banku wynosi 17,2 mld USD. Jest to trzeci co do wielkości bank kapitałowy Królestwa Arabii Saudyjskiej. Udziałowcy Saudi British Banku są właścicielami 73% nieruchomości Spółki.

Zgodnie z umową Saudi British Bank będzie współpracował z amerykańskim bankiem inwestycyjnym Goldman Sachs.

Całkowite przychody Saudi British Banku wynoszą ponad 10,7 mld SAR. Bank obsługuje ponad milion klientów. Posiada drugi co do wielkości portfel aktywów korporacyjnych. Kwota rachunków depozytowych połączonej Spółki wynosi 195 mld SAR, kwota rachunków kredytowych wynosi 168 mld SAR.

Akcje Saudi British Banku w dniu 5 sierpnia 2019 roku kosztowały 38,10 SAR. W przeliczeniu na dolary amerykańskie jest to 10 USD.