Ludzie szukający ponadprzeciętnych zwrotów z inwestycji w naturalny sposób skupiają uwagę na giełdzie. Giełda łączy jednak wysoki potencjał zysku z ryzykiem inwestycyjnym.
Jednym ze sposobów zminimalizowania tego ryzyka jest wydłużenie horyzontu inwestycyjnego. Warren Buffett, znany amerykański inwestor, mówi nawet, że najlepszym czasem na posiadanie akcji jest wieczność.
Innym rozwiązaniem jest być szczęśliwym. John Templeton, założyciel jednego z najbardziej znanych funduszy na świecie, pożyczył 10 000 dolarów na kilka miesięcy przed II wojną światową, kupując za nie 100 akcji wszystkich firm, które wówczas znajdowały się na Wall Street, o wartości poniżej jednego dolara. Jedna trzecia z tych firm zbankrutowała, ale pozostałe przyniosły bardzo wysokie zyski.
Ale czym jest inwestor, który chce, aby jego pieniądze działały, kto nie chce polegać na losie i jaka wieczność jest dla niego zbyt długa? Aktywnie inwestuj na giełdzie, kupując i sprzedając we właściwym czasie akcje, fundusze ETF i instrumenty pochodne, takie jak opcje i kontrakty futures. Jednak znalezienie odpowiedzi na pytanie, co oznacza właściwy moment, nie jest działaniem jednorazowym. Jest to proces, ciągłe poszukiwanie niezbędnych danych, które zajmuje co najmniej godzinę, a często nawet więcej każdego dnia.
Przede wszystkim aktywne inwestowanie na giełdzie wymaga szerokiej znajomości rynków i zrozumienia mechanizmów ich działania. Po drugie, efektywne podwyższenie kapitału wiąże się z koniecznością codziennego śledzenia zdarzeń, wskaźników makroekonomicznych i informacji o spółce, a także wyciągania dokładnych wniosków z tych informacji. Po trzecie, potrzebujesz cierpliwości i nerwów ze stali, aby osiągnąć zysk. Niezwykle ważne jest, aby nie reagować emocjonalnie w przypadku wahań rynku, nie pozostawiać ścieżki wybranej pierwotnie w najmniej odpowiednim momencie.
Istnieje wąska grupa osób, które posiadają niezbędną wiedzę, mają czas na śledzenie danych rynkowych i są w stanie je analizować, aby czerpać korzyści z samodzielnego inwestowania na giełdzie. Ponadto prawdopodobnie jedyną receptą na zachowanie odpowiedniego dystansu do emocjonalnych wahań na rynkach jest wieloletnie doświadczenie. Zarządzanie aktywami jest rozwiązaniem dla wszystkich innych, którzy chcą, aby pieniądze pracowały i przynosiły satysfakcjonujące zyski.
Aktywami powierzonymi spółkom zarządzającym aktywami zarządzają doradcy inwestycyjni, którzy znają rynki, śledzą wszystkie obecne wskaźniki lub zmiany i reagują na nie odpowiednimi decyzjami inwestycyjnymi. Są to zwykle specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu aktywami. W rezultacie są bardziej niż inwestorzy indywidualni odporni na zawirowania na rynku, a przez to mniej podatni na emocje rynkowe.
Znaczący jest także niski poziom opłat pobieranych przez firmy zarządzające aktywami za zarządzanie aktywami. Na przykład w przypadku portfeli akcji mogą być dwa razy niższe niż w przypadku funduszy akcji zarządzanych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Ponadto standardem rynkowym dla tego rodzaju usług jest zależność części wynagrodzenia kierownictwa od wyników inwestycyjnych. Gwarantuje to pełną zbieżność działań firmy z interesem klienta i koncentruje się na osiągnięciu jak najlepszych wyników inwestycyjnych.
Podsumowując, w zarządzaniu aktywami decyzje inwestycyjne są podejmowane przez specjalistów, którzy mają nie tylko niezbędne uprawnienia, takie jak licencja doradcy inwestycyjnego, ale także niezbędne doświadczenie. W dłuższej perspektywie oznacza to szansę na atrakcyjne zyski.
Ponadto w porównaniu z podejmowaniem decyzji o zakupie lub sprzedaży akcji zarządzania aktywami, eliminuje potrzebę codziennego śledzenia zdarzeń rynkowych. Daje mu to co najmniej 252 godziny w roku, które może poświęcić na rzeczy, które naprawdę lubi.
Nie wszyscy muszą być zafascynowani rynkiem akcji. Z drugiej strony, dzięki usłudze zarządzania aktywami, każdy ma szansę czerpać zyski z aktywnego inwestowania w akcje.